روند رو به رشد تعداد افراد وگان
روند رو به رشد تعداد افراد وگان

چرا تعداد افراد وگان در دنیا در حال افزایش است؟

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 6 دقیقه
زمان مطالعه : 6 دقیقه
532 بازدید

ایده حذف محصولات حیوانی از رژیم غذایی به سرعت در حال افزایش است. این ایده چه از جنبه حفظ سلامتی عمومی، چه برای حفظ محیط زیست و چه با هدف حمایت از حیوانات هر روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. در دنیا حدود ۳۶۰ هزار نفر خود را وگانیسم می‌دانند. افراد با رژیم وگان متعهد می‌شوند از محصولاتی استفاده کنند که ردی از آزار حیوانات در آن‌ نباشد؛ حال چه به صورت مستقیم در فراورده‌های حیوانی و چه غیرمستقیم با ابزارها و لوازمی که از حیوانات تهیه می‌شود.

در ایران همگام با روند رو به رشد سبک زندگی وگان در جهان، محصولات گیاهی در فروشگاه‌ها در حال گسترش تنوع محصولات خود هستند. اما چرا تعداد افراد وگان در دنیا در حال افزایش است؟ در این مطلب با نگاهی دقیق‌تر به دلایل اصلی انتخاب سبک زندگی وگان پرداخته شده‌ است. در ادامه همراه ما باشید.

فهرست مطالب:


وگانیسم چیست و افراد وگان چه کسانی هستند؟

گیاهخواری بیشتر از آن که یک ایدئولوژی باشد، یک رژیم غذایی است. گیاهخواران افرادی هستند که گوشت قرمز، مرغ و ماهی نمی‌خورند، اما اغلب از لبنیات، تخم مرغ و عسل استفاده می‌کنند. در مقابل، وگان‌ نوعی سبک فکری است. در رژیم غذایی روزانه وگان‌ها نه تنها از گوشت، مرغ و ماهی خبری نیست بلکه تخم مرغ، شیر لبنی و محصولات لبنی به طور کلی و حتی عسل که از زنبور گرفه می‌شود هم جایگاهی ندارد.

این سبک فکری تلاش دارد تا از محصولات و فراورده‌هایی در زندگی روزمره خود استفاده کند که هیچ اثری از قساوت و آزمایش بر روی حیوانات در آن‌ها وجود نداشته باشد. به عنوان مثال، در رژیم روزانه افراد وگان از جایگزین‌های تخم مرغ به جای خود تخم مرغ استفاده می‌شود، چرا که این محصول را نتیجه به اسارت گرفتن مرغ و خروس می‌دانند. پرندگانی که می‌توانستند آزادانه و بدون زورگویی انسان در طبیعت زندگی کنند.

وگان‌ها حتی برای انتخاب شکلات هم وسواس به خرج می‌دهند. آن‌ها از برندهایی استفاده می‌کنند که بر روی بسته‌بندی آن برچسب وگان به معنی فاقد مواد اولیه حیوانی ذکر شده باشد. اغلب این افراد ترجیح می‌دهند تا حد امکان خودشان در خانه محصولات گیاهی را تولید کنند. به طور مثال از انواع شیر گیاهی خانگی به عنوان جایگزین شیرلبنی استفاده می‌کنند. در مراحل تولید شیر گیاهی به هیچ حیوانی آسیب نمی‌رسد. ضمن این که با کمک شیر گیاهی انواع دسرهای گیاهی، حتی ساده‌ترین شیرینی‌ها مثل شکلات وگان خانگی قابل تهیه است.

تفاوت وگانیسم و وجیترینیسم

تفاوت گیاهخواران و وگان‌ها نه تنها در رژیم غذایی بلکه در انتخاب سبک زندگی و بالاتر از آن، سبک فکری است. وگانیسم یا گیاهخواری نشانه محدودیت نیست، آن هم درست در زمانی که تنوع محصولات گیاهی در حال افزایش در فروشگاه‌ها است. ایدئولوژی وگانیسم تنها به یک رژیم غذایی ساده بسنده نمی‌کند. فرد پایبند به اصول فکری وگان، پا را از اصول غذایی روزانه فراتر می‌گذارد.

یک وگان خود را از مصرف هر نوع محصولی که برای تهیه‌اش به طور مستقیم یا غیرمستقیم از حیوانات سوءاستفاده شده باشد، پرهیز می‌کند. برخی از مهم‌ترین محصولاتی که این افراد هرگز استفاده نمی‌کنند، موارد زیر را شامل می‌شود:

  • اجناس چرمی
  • پشم
  • ابریشم
  • موم
  • شمع، صابون و سایر محصولات، تهیه شده از چربی حیوانات
  • محصولات لاتکس حاوی کازئین که از پروتئین شیر تهیه می‌شود.
  • محصولات آرایشی و بهداشتی که بر روی حیوانات آزمایش می‌شوند.

رشد وگانیسم و افزایش افراد وگان در دنیا

رشد جامعه وگان در دنیا غیر قابل انکار است. روزانه تعداد بیشتری از افراد تصمیم می‌گیرند تا روح زندگی خود را به طبیعت نزدیک‌تر کنند. آمارهای منتشر شده از این موضوع خبر می‌دهد که رشد تعداد روی آورندگان به رژیم وگان در کشورهای آمریکا, کانادا، انگلستان و استرالیا از سایر کشورها بیشتر است.

به طور کلی، اغلب افراد در جامعه عاشق خوردن گوشت و محصولات حیوانی هستند. تغییر رژیم غذایی به نوعی تغییر عادت روزانه است و تغییر عادت همواره کار سختی بوده است. برای وگان شدن نه تنها آمادگی ذهنی لازم است، بلکه نیاز است تا از میزان دسترسی به مواد غذایی موجود در بازار هم اطمینان پیدا کرد.

خوشبختانه این روزها شیر گیاهی به راحتی در فروشگاه‌ها قابل دسترسی است. حتی اخیرا انواع شیر گیاهی ایرانی شامل شیر فندق گیاهی، شیر بادام گیاهی و شیر جو دوسر با قیمتی ارزان‌تر و با کیفیت خوب در حال عرضه به فروشگاه‌ها و مغازه‌ها است. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که عوامل فرهنگی و اقتصادی می‌تواند میزان دسترسی افراد به محصولات گیاهی و در نتیجه امکان حق انتخاب آزادانه را به شدت تحت تاثیر قرار بدهد.

روند رو به رشد جامعه وگان

طبق گزارشات سازمان جهانی غذا و دارو نوع فرهنگ کشور هند باعث شده‌ است که میزان مصرف گوشت به شدت کاهش پیدا کند.

از ۱٫۲ میلیارد نفر جمعیت کشور هند، پنج میلیون نفر وگان هستند.

دلایل افزایش رشد وگانیسم و افراد وگان

وگان بودن مزیت‌های بسیاری دارد. نخست این که وگان شدن یک راه برای کمک به حیوانات است. مزیت دوم وگان شدن کمک به حفظ محیط زیست است. مزیت دیگر رژیم غذایی وگان، تاثیر مثبتی است که این رژیم بر سلامت عمومی بدن دارد. در ادامه این مزایا با نگاهی دقیق‌تر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وگانیسم برای حیوانات

بدون اغراق، این حیوانات هستند که بیشترین هزینه را برای شیوه زندگی فعلی انسان‌ها پرداخت می‌کنند. سالانه بیش از ۱۵۰ میلیارد حیوان برای تامین غذای انسان‌ها کشته می‌شوند. البته این آمار بدون شمارش حیوانات کشته شده در آزمایشگاه‌ها یا حیواناتی است که در سیرک، پارک‌های آبی، باغ وحش‌ها و مسابقات از آن‌ها استفاده می‌شود.

این اعداد و ارقم بسیار دلخراش هستند. گیاهخواری و وگانیسم در تلاش هستند تا با گسترش جامعه خود، بتوانند این موضوع را تا حد زیادی تغییر دهند. افراد وگان بر این عقیده هستند که با وعده‌ غذایی گیاهی، نخریدن لباس چرم و نرفتن به سیرک و پارک‌های آبی، جان بسیاری از حیوانات را نجات خواهند داد.

وگانیسم برای محیط زیست

آیا گیاهخواری و وگانیسم جان محیط زیست را نجات می‌دهد؟ پاسخ مثبت است. پرورش حیوانات برای تامین غذا بزرگ‌ترین عامل نابودی محیط زیست به دست انسان بوده است. تولید گازهای گلخانه‌ای، تخریب و تغییر کاربری زیستگاه‌ها، آلوده شدن آب و جنگل‌زدایی قسمت‌های کوچکی از تخریب محیط زیست توسط انسان در راستای پرورش حیوانات بوده است.

از طرفی میزان آب مصرفی برای تولید غذای حیوانات در دامداری‌ها به واسطعه هدروری بیش از اندازه آن در چراگاه‌ها و آغل‌ها خود از جمله آسیب‌های زیست محیطی است. در مقایسه با آن، برای تولید محصولات گیاهی آب کم‌تری مصرف می‌شود. به عنوان مثال، برای تولید یک کیلوگرم گندم ۹۶۲ لیتر آب لازم است. در حالی که برای تولید همین مقدار گوشت ۸۷۶۳ کیلوگرم آب مصرف می‌شود.

حمایت از حیوانات یکی از دلایل افراد وگان

رژیم غذایی مبتنی بر حیوانات یکی از عوامل اصلی در آلودگی هوا و انقراض بسیاری از گونه‌ها بوده است.

وگانیسم برای سلامت

وقتی از سلامتی رژیم غذایی گیاهی صحبت می‌شود، الزاما به معنی غلط بودن یا مضر بودن رژیم غذایی بر پایه حیوانات نیست. اما در عین حال، هیچ‌گاه نمی‌توان منکر فواید بسیار زیاد رژیم وگان هم شد. برنامه غذایی وگان می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، انواع سرطان و دیابت کمک کند.

از طرفی پزشکان به افرادی که مشکلاتی به خاطر اضافه وزنشان دارند، توصیه می‌کنند از انواع رژیم‌های سالم از جمله رژیم گیاهی استفاده کنند. افراد وگان تنها خوراکی‌های حیوانی را ار رژیم خود حذف نمی‌کنند، بهتر است گفته شود آن‌ها بسیاری از خوراکی‌های مضرر را از رژیم روزانه خود حذف می‎‌کنند.

افزایش تعداد افراد وگان

تنها در کشور برزیل بیش از دو میلیون هکتار از زمین‌ها برای کشاورزی و تولید دانه‌های سویا تغییر کاربری داده‌اند تا از این راه بتوانند غذای دام را تامین کنند.

بیشترین طرفداران رژیم وگان در دنیا

بر اساس آخرین تخمین سازمان ملل متحد، جمعیت جهان در سال ۲۰۲۱ حدود ۷٫۹ میلیارد نفر تخمین زده شده است. این در حالی است که طبق همین گزارش، جمعیت کل گیاهخواران در جهان حدود ۷۹ میلیون نفر است. در ادامه، به معرفی کشورهایی با بیشترین تعداد افراد وگان پرداخته می‌شود.

کشورهای با بیشترین تعداد افراد وگان

نام کشورتوضیحات
آمریکاگیاهخواران در دو سال گذشته در این کشور ۰٫۴ درصد افزایش داشته‌اند. تا امروز حدود ۳٫۵ درصد از جمعیت کل آن کشور گیاهخوار هستند. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله گیاهخواری آمریکا به نام وجیترین تایمز (Vegetarian Times) منتشر شده‌ است، درصد گیاهخواران در ایالات متحده به سرعت در حال افزایش است. در حال حاضر، حدود ۹٫۷ میلیون نفر در ایالات متحده از رژیم غذایی گیاهی استفاده می‌کنند. اما فقط ۱ میلیون نفر از این تعداد (حدود ۰٫۵ درصد) وگان واقعی هستند.
اتریشدر سال ۲۰۱۳ طبق گزارشی از یک پلتفرم خبری در اتریش تخمین زده شد که ۰٫۵ درصد از جمعیت این کشور از افراد گیاهخوار و وگان تشکیل شده باشد.
کانادادر سال ۲۰۱۸ طبق یک نظرسنجی، تخمین زده شد که حدود دو درصد از بزرگسالان کانادایی گیاهخوار و وگان بوده باشند.
آلماندر سال ۲۰۱۶ طبق مطالعه‌ای که توسط انجمن تغذیه آلمان انجام شد، تخمین زده‌‌ شد که تقریبا یک درصد از جمعیت آلمان (کمی بیش از ۸۱۰ هزار نفر) گیاهخوار و وگان باشند.
ایتالیادر سال ۲۰۱۶ براساس گزارش موسسه تحقیقات ایتالیایی، حدود یک درصد از جمعیت کل کشور ایتالیا را افراد وگان و گیاهخواران تشکیل می‌دادند.
سوییسدر سال ۲۰۱۷ طبق تحقیقات انجام شده حدود سه درصد از مردم این کشور وگان و گیاهخوار بودند.

امروزه در سراسر دنیا با توجه به دلایل گفته شده، جمعیت افراد وگان رو به افزایش است. بی‌شک افزایش این افراد، تقاضا برای خرید محصولات گیاهی را افزایش می‌دهد. از شیرهای گیاهی در سوپر مارکت‌ها تا شیرینی و کیک وگان در شیرینی فروشی‌ها و صفحات اینستاگرم گرفته تا اضافه شدن دستورهای آشپزی وگان و دسرهای گیاهی در رستوران‌ها، گواهی بر گسترش روز افزون جامعه گیاهخواری و وگان در دنیا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *