شوینده های مضر شیمیایی
شوینده های مضر شیمیایی

با شوینده های شیمیایی مضر و گران‌قیمت خداحافظی کنید

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 5 دقیقه
زمان مطالعه : 5 دقیقه
1774 بازدید

بهداشت و تمیزی خانه یکی از نکات بااهمیت است، برای آنکه محیط زندگیمان را سالم و تمیز نگه داریم اغلب از شوینده های شیمیایی استفاده می‌کنیم. درست است که به سادگی این محصولات را می‌توانیم از هر مغازه و فروشگاهی تهیه کنیم و نتیجه دلخواه را بگیریم. چرا که قدرت بالایی دارند و هر کدام برای منظور خاصی تولید شده‌است؛ اما استفاده زیاد و متناوب از این محصولات می‌تواند باعث آسیب ریه و دستگاه تنفسی شما بشود یا حتی افراد مبتلا به آسم را دچار حمله‌ کند.

بعضی از افراد ناآگاه عادت به مخلوط کردن چند شوینده با هم دارند که این کار هم ممکن است به قیمت جان آن‌ها تمام شود.

تمام این‌ها دلایل محکمی است که به فکر استفاده از یکسری شوینده طبیعی و سالم بیفتیم که نه ریه و تنفس ما را دچار اختلال کند و هم از خطاهای احتمالی که ممکن است کشنده باشد پیشگیری شود.

جوش شیرین، سرکه سفید، آبلیمو، نمک و نشاسته ذرت از موارد طبیعی هستند که اثرات پاک کنندگی خاص دارند می‌توانند به عنوان مواد اولیه شوینده طبیعی ما به کار برده شوند. در ادامه چند روش برای تهیه شوینده طبیعی که به سادگی و با هزینه کم می‌توانید در منزل تهیه کنید را بخوانید.

از بردن لکه فرش

برای تمیز کردن فرش و موکت از انواع لکه‌ها، می‌توان از روش‌های مختلف استفاده کرد. اگر لکه‌های قدیمی روی فرش یا موکت دارید، با روش فوق‌العاده‌ای که به شما یاد می‌دهیم از شر آن خلاص می‌شویدو به علاوه این ترکیب دوست‌دار محیط زیست، ارزان و دردسترس هم هست.

برای این کار به روش زیر عمل کنید:

روی لکه را به صورت کامل با یک لایه جوش شیرین بپوشانید.

آب و سرکه سفید را با هم مخلوط کنید و روی لکه که با جوش شیرین پوشاندید اسپری کنید (در این مرحله جوش شیرین کف کرده و بالا می‌آید پس نگران نشوید). حداقل ۳ ساعت صبر کنید تا مواد روی لکه بماند.

بعد از این مدت لکه را با فرچه پاک کنید (مراقب باشید که فشار زیادی به آن وارد نکنید که تارو پود از هم باز شود).

اجازه بدهید فرش یک شب همانجور بماند تا خشک شود. روز بعد محلول آب و سرکه خشک شده و تنها حالت گچی جوش شیرین باقی مانده است. با جاروبرقی آن را جارو کنید و اگر چیزی باقی ماند با استفاده از دستمال تمیز پاک کنید.

شوینده مخصوص لکه‌های زردرنگ لباس‌های سفید

گاهی شستن لباس‌ها دردسر ساز می‌شود، ممکن است از شر لکه‌ها خلاص نشویم یا لباس‌ها بهم رنگ پس بدهند. گاها زیربغل لباس‌های سفید و گاهی یقه آن‌ها زرد رنگ می‌شود و ظاهر زشتی به آن‌ها می‌دهد؛ طوریکه عملا آن‌ها را بلااستفاده می‌کند.

حتی گاهی لباس‌های سفیدی که مدت زیادی داخل کمد می‌مانند تغییر رنگ می‌دهند؛ برای از بین بردن این لکه‌ها راهکار طبیعی و بی‌خطر داریم.

برای از بین بردن لکه‌های زرد رنگ لباس را داخل تشت بگذارید؛ یک فنجان سرکه را با دو فنجان آب گرم داخل تشت بریزید و حدود نیم ساعت آن را به همان حال بگذارید تا خوب خیس بخورد.

در ظرفی دیگر نصف فنجان جوش‌شیرین را با یک قاشق غذاخوری نمک و یک قاشق غذاخوری آب اکسیژنه(هیدروژن پراکسید) مخلوط کنید و هم بزنید تا به صورت خمیر در بیاید.

لباس را روی یک حوله پهن کنید و قسمت‌‎های مد نظر را کامل با خمیر تهیه شده بپوشانید و حدود نیم ساعت صبر کنید. بعد از این مرحله لباس را به همراه لباس های همرنگ در ماشین لباسشویی بشویید. قبل از آنکه لباس را در خشک‌کن بیندازید لکه‌ها را چک کنید اگر نرفته بود مرحله را مجددا تکرار کرده و بعد داخل خشک کن بگذارید.

تمیزکردن سرامیک و پارکت

قانع شده‌ایم که برای هر بخش و وسیله در منزل شوینده مخصوص نیاز داریم اما الان باید تغییر عقیده بدهیم؛ چرا که پارکت و هرگونه کاشی و سرامیک تنها با آب و سرکه برق خواهد زد. برای خواندن نکات بیشتر در زمینه تمیز کردن پارکت و سرامیک این مقاله را بخوانید.

سرکه بوی قوی دارد اگر این بو شما را آزار می‌دهد به سادگی می‌توانید با اضافه کردن دو سه قطره اسانس روغنی مثل رزماری، اسانس لیمو، پرتقال و غیره، محلول را خوشبو کنید . عطر تازگی و تمیزی به خانه بدهید.

برای درست کردن محلول تنها کافیست یک فنجان سرکه سفید را با سه لیتر آب گرم (تنها کافیست ولرم باشد و داغ نباشد) مخلوط کنید و در صورت تمایل چند قطره اسانس در آن بریزید. و محلول را داخل ظرف بریزید و اسپری کنید و با یک دستمال خشک تمیز پاک کنید. مراقب باشید چون بعد از تمیز کردن زمین سر می‌شود!

تمیز کردن راه‌آب و سیفون سینک ظرفشویی

لوله‌ها و سیفون سینک‌های ظرفشویی به مرور زمان بد‌بو می‌شوند؛ مهم است که قبل از اینکه بوی بد کل خانه را پر کند به فکر تمیز کردن آن باشید. در ادامه محلولی را به شما می‌گوییم که به سادگی این کار را برای شما انجام می‌دهد.

نصف فنجان جوش شیرین و یک لیوان سرکه را در راه‌آب سینک بریزید؛ صدایی شبیه به جوشیدن از داخل لوله‌ها به گوش شما خواهد رسید.

در همان فاصله که سرکه و جوش شیرین درحال انجام وظیفه هستند شما چند لیوان آب بجوشانید. چند دقیقه بعد، به آرامی و با دقت آن‌ها را در راه‌آب بریزید. راه‌آب را با چند تکه یخ بیندازید و روی آن‌ها یک فنجان نمک بریزید و شیر آب سرد را باز کنید. سیفون ظرفشویی را روشن کنید و اجازه دهید تا همه یخ و نمک برود. در آخر هم می‌توانید کمی آب لیمو تازه یا برش‌های خیلی نازک از لیمو تازه در آن بیندازید، اگر سیفون ظرفشویی شما به اندازه اجزا حساس است از انداختن تکه‌های لیمو خودداری کنید.

تمیز کردن لکه‌های شیرآلات، وان و دستشویی

گاهی لکه‌های آب و صابون روی سینک دستشویی، وان و دوش حمام باقی می‌ماند. این مشکل به سادگی با استفاده از ترکیب زیر حل می‌شود.

در ظرف مخصوص مایکرفر، یک سوم فنجان سرکه را گرم کنید به طوریکه کاملا داغ شود (مراقب باشید نسوزید!) به آرامی و با کمک گرفتن از یک قیف، آن را به یک شیشه اسپری منتقل کنید. یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی به آن اضافه کرده و با دقت هم بزنید. این مایع را روی جای مورد نظر خوب اسپری کنید جوری که لکه‌ها را به خوبی بپوشاند. . (هنگام اسپری محلول حواستان باشد که شره نکند!)

حداقل حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه، یا در صورت امکان شب تا صبح صبر کنید تا مواد روی سطوح مورد نظرتان بماند. سپس با کمک یک دستمال پارچه‌ای و آب، محلول را از وسایل دستشویی و شیرآلات پاک کنید.

شوینده‌های طبیعی و خوش‌عطر خانگی

تمیز کردن و خوشبو کردن سرویس بهداشتی

یک فنجان سرکه را با نصف قاشق چای‌خوری اسانس تی-تری مخلوط کرده و داخل شیشه اسپری بریزید و آن را روی سرویس بهداشتی اسپری کنید.(اگر به اسانس تی-تری دسترسی ندارید یا نمی‌خواهید از آن استفاده کنید مانعی ندارد تنها به همان سرکه بسنده کنید.) نصف فنجان جوش شیرین را روی سرویس بپاشید و با برس مخصوص آن را بشویید.

پاک کردن سنگ روی کانتر، کابینت یا جزیره آشپزخانه

این سنگ‌ها بیشتر از جنس گرانیت و مرمر هستند، دیدید که در بیشتر تمیزکننده‌هایی که قبل‌تر آموزش دادیم از سرکه استفاده کردیم اما در این مورد ابدا توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است آن را بخورد. نگران نباشید راه‌حل‌های ارزان، طبیعی و در دسترس دیگری برای شما داریم.

تمیز کردن سنگ‌ مرمر

برای اینکار کمی مایع ظرفشویی و آب‌گرم را مخلوط کرده و با استفاده از دستمال پارچه‌ای تمیز آن را پاک کنید. اگر روی آن لکه‌ای هست، بگذارید مخلوطی از جوش‌شیرین و هیدروژن پراکسید(آب اکسیژنه) یک روز روی آن بماند، می‌توانید برای گرفتن نتیجه بهتر روی سنگ پیشخوانتان یک نایلون پهن کنید. بعد از ۲۴ ساعت نایلون را برداشته و اجازه دهید خشک شود. سپس آن را با دستمال پارچه‌ای تمیز پاک کنید.

تمیز کردن سنگ گرانیت

برای تمیز کردن این نوع سنگ از مخلوط آب اکسیژنه و جوش شیرین به همان روش که در بالا گفته شد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *