تاثیر دکوراسیون خانه بر کاهش استرس
تاثیر دکوراسیون خانه بر کاهش استرس

تاثیر دکوراسیون بر کاهش استرس ؛ اتاق خواب شما هم این استانداردها را دارد؟

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1447 بازدید

می‌‌گویند خانه هرکس انعکاس روحیات اوست. البته منظور از خانه فضا و چینش داخلی آن است. محیط فیزیکی که در آن زندگی می‌کنید نقش مهمی در سلامت روان شما دارد، بنابراین اگر دچار اضطراب و افسردگی هستید وقت آن است که تغییری در چیدمان خانه ایجاد کنید. در ادامه این مطلب پیشنهادات ما را در مورد تغییر در دکوراسیون اتاق خواب بخوانید و منتظر کاهش استرس و بهبود حالتان بخاطر ایجاد این تغییرات بمانید.

دیوارها را آبی کنید

درست است که رنگ‌های شاد، تند و چشمگیر در دکوراسیون نظر خیلی‌ها را به خود جلب می‌کنند اما ممکن است حواستان نباشد که یکی از همین رنگ‌ها دارد استرس و اضطراب شما را زیاد می‌کند. با این حال رنگی مانند آبی روشن می‌تواند با کاهش فشار خون و ایجاد حس خواب آلودگی استرس شما را کم‌تر کند و به همین دلیل یکی از بهترین گزینه‌ها برای رنگ کردن دیوارها یا کاغذ دیواری اتاق خواب باشد. البته قرار نیست اتاق خواب شما همیشه یک رنگ باشد و می‌توانید با شناخت رنگ‌ها و تاثیرشان بر دکوراسیون، آگاهانه به استقبال تغییرات بروید.

به کمدها نظم دهید

کمد دیواری‌های شلوغی که همیشه درشان باز مانده و وسایل از طبقاتشان سر ریز کرده است، یکی از عواملی هستند که آرامش شما در اتاق خواب را مختل می‌کنند. اگر می‌خواهید خواب شبانه بهتری داشته باشید و اتاق خواب، محل آرامش‌تان باشد، به کمدها نظم دهید و درهایشان را هم همیشه بسته نگه‌دارید.

گل‌ها و گلدان‌ها را به خانه بیاورید

بر اساس مطالعه‌ای که در یکی از مجلات روانشناسی محیطی انجام شده، وجود گیاهان آپارتمانی در خانه مانند گیاه آنتوریوم به کاهش استرس کمک می‌کند. هرچند نباید فراموش کنید که محیط اتاق یا خانه باید با شرایط نگهداری از گیاهی که انتخاب می‌کنید سازش داشته باشد.

تاثیر دکوراسیون خانه بر کاهش استرس

طبقات کتابخانه را سبک‌تر کنید

کم کردن تعداد کتاب‌های داخل کتابخانه یا طبقه‌هایی که روی دیوار نصب کرده‌اید از شلوغی بصری اتاق کم می‌کند. پر کردن اتاق با چیزهای مختلف از جمله کتاب محیط را شلوغ می‌کند و این درهم ریختگی منجر به بالا رفتن سطح کورتیزول (هورمون استرس) می‌شود. پس برای بهتر کردن حال شما، چه بهانه‌ای بهتر از خلوت کردن اتاق.

برای کاهش استرس کمتر از طرح‌ها و نقوش استفاده کنید

همانطور که گفتیم آلودگی بصری می‌تواند خسته کننده باشد و در نتیجه ترشح هورمون کورتیزول تاثیر منفی روی اضطراب شما بگذارد. بنابراین باید تا جایی که می‌توانید از این نوع شلوغی کم کنید. یکی از روش‌ها محدود کردن تعداد طرح‌هایی است که با هم ترکیب کرده یا با چیدمان خانه هماهنگ می‌کنید. برای مثال می‌توانید طرح‌های ساده، مینیمال و کم‌رنگ را جایگزین طرح‌های خال‌خال و راه راه کنید. این کار آرامش بیشتری را در محیط بصری شما ایجاد کرده و موجب کاهش اضطراب می‌شود.

در اتاق خواب قید تکنولوژی را بزنید

آیا می‌دانستید سر و صدای زیاد باعث بالا رفتن اضطراب می‌شود؟ بنابراین قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی برای کسانی که دچار اضطراب هستند توصیه نمی‌شود. تا جایی که می‌توانید بی‌خیال برنامه‌های تلویزیونی شوید و صدای رسانه‌های دیگر را کم یا قطع کنید.

گل طبیعی بخرید

گل‌های تازه و طبیعی با زیبایی بصری که به محیط شما می‌بخشند باعث آرامش شما شده و از اضطراب و آشفتگی شما کم می‌کنند. پس این بار که از کنار گل فروشی رد می‌شوید یا گل فروش‌های خیابانی جلویتان را می‌گیرند، به خاطر سلامت روحی و روانی خودتان هم که شده چند شاخه گل زیبا و تازه بخرید.

تختخواب خود را در جای مناسب قرار دهید

حتما اسم فنگ شویی را شنیده‌اید! فنگ شویی روشی است برای ایجاد هارمونی بین بُعد روانی و فکری شما با محیط خارجی (خودِ معنوی و محیط مادی). براساس این روش باید تختخواب خود را در جهت مخالف درب اتاق قرار دهید اما به شکلی که کاملا مقابل در قرار نگیرد. به این ترتیب می‌توانید در اتاق خواب خود یک جریان انرژی آرامش‌بخش ایجاد کنید.

پنجره‌ها را باز کنید

بر اساس یافته‌های محققان، وقتی بیماران بستری شده در بیمارستان در معرض نور طبیعی قرار می‌گیرند درد و فشار عصبی کم‌تری احساس می‌کنند. پس به جای پوشاندن درها و پنجره‌ها با انواع پرده و سایه‌بان، اجازه دهید نور در خانه جاری شود.

بوی خوش اسطوخدوس را به اتاق‌تان راه دهید

مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که بوییدن اسطوخدوس اثر کوتاه اما شگفت‌انگیزی روی بهبود حال روحی افراد، ایجاد آرامش و سرعت بخشیدن به محاسبات ریاضی دارد. پس یک دسته گل اسطوخدوس بخرید و در اتاق‌ و حمام قرار دهید، یا از عصاره این گیاه برای خوش‌بو کردن خانه استفاده کنید.

آینه‌ها را جمع کنید

بدون شک حمام و دستشویی جایی است که در آن به وجود یک آینه نیاز دارید اما تحقیقات نشان می‌دهند که نگاه کردن به خود در آینه باعث نگران کردن افراد نسبت به ظاهرشان می‌شود. پس بهتر است وجود آینه‌ها محدود به سرویس بهداشتی شود و از قرار دادن آینه در قسمت‌های دیگر خانه منصرف شوید تا اضطراب کم‌تری را تجربه کنید. اگر در اتاق خوابتان آینه دارید، آن را روبرو تخت‌تان قرار ندهید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *