برق انداختن انواع سطوح؛ تمیز کردن سرامیک و پارکت

برق انداختن انواع سطوح؛ تمیز کردن سرامیک و پارکت

زمان مطالعه : 3 دقیقه

یکی از سخت ترین کارهای خانه، تمیز کردن کف و کاشی‌ها و سرامیک است. در این مقاله می‌خواهیم درباره شیوه‌های مختلف تمیز کردن سرامیک و پارکت ، وسایل مورد نیاز و مواد شوینده خوب و مناسب برای این کار صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تمیز کردن سرامیک

برق انداختن انواع سطوح؛ تمیز کردن سرامیک و پارکت

چه کار کنیم تا سرامیک کدر نشود؟

قبل از این که سرامیک‌های خانه کثیف شود، باید شیوه نگه‌داری از آن‌ها و این که چه کار کنیم که سالم‌تر بمانند را بدانیم. برای نگهداری از سرامیک‌ها و جلوگیری از تجمع لکه‌های پایدار، کارهای زیر را پیشنهاد می‌دهیم:

  • مرتب سرامیک را جارو کنید.
  • بدون استفاده از شوینده و تنها با آب خالی زمین را طی بکشید.
  • از زیرپایی استفاده کنید.
  • اگر چیزی روی سرامیک ریخت، بلافاصله پاک کنید.
  • درزهای سرامیک‌ها را هر چند وقت یکبار تمیز کنید. برای این کار مقداری از جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید و درزها را با خمیری که به دست می‌آید، بپوشانید. بعد از یک ساعت خمیر را با مسواک یا یک فرچه سفت پاک کنید. برای تمیزی بیشتر می‌توانید از مقداری سرکه هم استفاده کنید.
  • از مواد ساینده کم‌تر استفاده نکنید.

نکاتی مهم برای تمیز کردن سرامیک‌ها

مراقب باشید از مواد شوینده غلیظ و قوی برای تمیز کردن  سرامیک استفاده نکنید. چون ممکن است روی سطح آن‌ها خط بیفتد و آسیب جدی ببیند.

برای تمیز کردن هر نوع کف‌پوش، کار را از قسمت انتهایی سالن یا اتاق جایی که از در و راهرو دور است شروع کنید و تکه تکه کف را تمیز کنید و جلو بیایید تا به در نزدیک شود.

برای تمیز کردن سرامیک اگر از سفید کننده استفاده می‌کنید برای از بین بردن اثر ماده سفید کننده در مرحله بعد از یک ماده شوینده ملایم استفاده و دوباره تمام کف را با دستمال خیس پاک کرده سپس همه بخش ها را با پارچه ای نرم خشک کنید.

محلول پیشنهادی برای تمیز کردن سرامیک

یک‌چهارم پیمانه جوش شیرین، یک‌دوم پیمانه سرکه و ۱ پیمانه آمونیاک در یک سطل آب گرم برای پاک کردن و از بین بردن رسوبات و آلودگی‌های سرامیک فوق‌العاده است.

تمیز کردن پارکت

برق انداختن انواع سطوح؛ تمیز کردن سرامیک و پارکت

یکی از مزایای استفاده از پارکت، تمیز کردن راحت و سریع آن است. برای تمیز کردن پارکت ابتدا با جارو برقی خرده‌های غذا، آشغال و گرد و غبار را از روی پارکت جارو کنید و آن را خوب تمیز کنید. سپس با یک طی حوله‌ای غبار مانده روی پارکت را پاک کنید. حالا تمیز کردن پارکت را با یک طی مویی و مقدار کمی آب شروع کنید. 

بهتر است مراحل فوق را دو روز در هفته انجام دهید نه بیشتر. با انجام این مراحل به طور منظم، پارکت‌ها براق و تمیز می‌مانند و نیاز به تمیزکاری عمقی و سخت ندارند. اما برای تمیز کردن عمقی پارکت‌ها، بعد از جارو کشیدن و از بین بردن گرد و غبار، با محلول مخصوص تمیز کننده پارکت ، کف را طی مویی بکشید. محلول پاک کننده را با یک دستمال نرم یا طی مویی تمیز که آن را مرطوب کرده اید، تمیز کنید.

اشتباهات رایجی که موقع ظرف شستن مرتکب می‌شویم

فوت کوزه گری هنگام تمیز کردن پارکت، استفاده از حداقل آب ممکن است. چون آب به تمام پارکت‌ها به ویژه پارکت‌های چوبی آسیب می‌رساند. حتما توجه داشته باشید که اگر از تمیز کننده تجاری استفاده می‌کنید مقدار ترکیب آن با آب را از روی دستورالعمل مطالعه کنید.

محلول پیشنهادی برای تمیز کردن پارکت

بسیاری از محلول‌های تمیز کننده خانگی برای پارکت نیز مناسب هستند. برای درست کردن محلول پاک کننده پارکت، یک سطل آب گرم را با یک‌چهارم فنجان مایع ظرفشویی خفیف مخلوط کنید. دقت کنید که نباید از سرکه، آمونیاک و پاک کننده‌هایی با PH بالا و تمیز کننده‌های روغنی استفاده کنید.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *