روش‌های تمیز کردن فرش و موکت

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1504 بازدید

تمیز کردن فرش و موکت به دلیل بافت مخصوصشان از تمیز کردن سطوح سخت مثل کاشی و سرامیک سخت‌تراست. فرش و موکت‌ها در  زیبایی خانه نقش مهمی دارند. بنابراین تمیز کردن آن‌ها به خانه ما جلوه می‌دهد.  اگرچه تمیز نگهداشتن فرش و موکت خانه، سلامتی و شادابی برای خانواده ما را به همراه دارد اما کاری سخت و وقتگیر است. با دانستن ترفند‌هایی می‌توانید آن‌ها را راحت‌تر تمیز کنید.

اغلب شوینده‌های مخصوص فرش برای تمیز کردن فرش و موکت بهترین گزینه هستند. البته برای استفاده از شوینده‌های مخصوص، دقت کنید که کاملا طبق دستوری که روی آن درج شده است عمل کنید. قبل از استفاده کردن، آن را روی قسمت کوچکی از فرشتان امتحان کنید، بعضی از شوینده‌ها ممکن است برای فرش شما مناسب نباشند. در ادامه راه‌هایی را به شما آموزش می‌دهیم که در صورت عدم دسترسی به شوینده‌های مخصوص فرش، با موادی طبیعی بتوانید آن را تمیز کنید.

از بین بردن لکه‌های جدید

برای کسانی که بچه دارند، ریختن غذا‌ها و نوشیدنی روی فرش و موکت اتفاق غافلگیر کننده و نادری نیست. بهتر است بلافاصله بعد از اینکه چیزی روی فرش یا موکت ریخت سریع اقدام به پاک کردن آن کنید. وسایلی که برای تمیز کردن فرش و موکت نیاز دارید شامل سطل، فرچه مخصوص یا مسواک قدیمی، جوش شیرین یا مایع ظرفشویی، دستمال یا حوله قدیمی می‌شود.

قبل ازهرکاری ابتدا باید فرش یا موکت را جارو کنید تا گرد و غبار روی محلی که می‌خواهید تمیز کنید نباشد. یک سطل آب گرم آماده کنید، در صورتیکه از جوش شیرین استفاده می‌کنید آن را روی لکه بریزید که کل سطح آن را بپوشاند. اگر از مایع ظرفشویی استفاده می‌کنید به ازای هر لکه ۱۵-۲۰ سانتی‌متری ۱ قاشق غذا‌خوری مایع ظرفشویی لازم دارید. حوله یا فرچه را با آب گرم، نمدار کنید و به صورت دورانی روی لکه بکشید تا کف تشکیل شود. پنکه روشن کنید یا پنجره نزدیک به فرش را باز بگذارید تا با گردش هوا خشک شود. بعد از اینکه فرش یا موکت خشک شد دوباره آن را جارو بکشید.

تمیز کردن لکه‌های قدیمی 

تکنولوژی به ما در راه تمیز کردن فرش و موکت خیلی کمک کرده است، اما شاید شما نخواهید برای از بین بردن لکه‌های سمج بخارشوی بخرید یا اجاره کنید. در اینجا ما راه‌هایی به شما یاد می‌دهیم که بدون استفاده از بخارشوی به همان نتیجه دست پیدا کنید.

مواد و وسایل مورد نیاز 

مقداری نمک، مقداری شوینده(مثل صابون)، جوش شیرین، دستمال نخی یا حوله‌ای
یک هشتم قاشق غذا‌خوری صابون و آب را داخل اسپری بریزید و بطری را تکان دهید اما سعی کنید بیش از حد آن را هم نزنید. کمی نمک و جوش شیرین را روی قسمتی که می‌خواهید پاک کنید بریزید، لازم نیست کامل روی لکه را بپوشاند. مقداری از آب و صابونی که درست کردید را روی آن اسپری کنید و چند دقیقه صبر کنید سپس برس را در یک جهت بر روی لکه بکشید. حوله یا دستمال را محکم روی آن بکشید. بعد از آنکه تقریبا خشک شد اسپری را خالی کنید و داخل آن آب بریزید و دوباره کمی برروی ناحیه اسپری کنید و با دستمال خشک روی آن بکشید. می‌توانید پارچه خشک را روی آن قرار دهید و کتاب یا جسم سنگین دیگری روی آن قرار دهید تا رطوبت فرش کامل خارج شود.

پاک کردن لکه‌های مختلف

ممکن است شما برای از بین بردن لکه‌های خوراکی‌ یا ماده‌ای خاص از شوینده‌ نامناسبی استفاده کنید که نه‌تنها به تمیز شدن لکه کمک نکند بلکه باعث شود ماندگاری آن بیشتر شود. در ادامه بخوانید که هر لکه را چطور باید از بین ببرید.

تمیز کردن فرش و موکت
تمیز کردن فرش و موکت

لکه بستنی و شکلات

یک قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید، دستمال را به این محلول آغشته کنید و بدون اینکه آن را حرکت دهید فقط روی لکه بگذارید. چند دقیقه بعد با دستمالی نمدار آن را تمیز کنید، اگر لکه هنوز از بین نرفته بود مجددا اینکار را تکرار کنید.

تمیز کردن فرش و موکت از لکه‌های رنگی

برای از بین بردن نوشیدنی‌هایی مثل چای و آبمیوه‌ها، ابتدا با دستمالی خشک رطوبت آن‌ها را بگیرید و بعد با آب گاز‌دار آن را تیمز کنید و در آخر خشک کنید. در صورتیکه لکه همچنان پابرجا بود اینکار را تکرار کنید تا جاییکه لکه کامل از بین برود.

لکه شمع

با نوک کاتر یا چاقو شمع را از روی فرش جدا کنید. برای اینکه کامل اثر شمع را از بین ببرید، یک لایه کاغذ روی لکه شمع بگذارید و اتوی گرم را روی آن حرکت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *