نکات مهم برای دم کردن قهوه – قسمت دوم

0,0 rating
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
4112 بازدید

همان طور که در قسمت اول این مقاله صحبت کردیم، نوشیدن یک فنجان قهوه خوش دم نیازمند به رعایت نکات و ترفند‌هایی است. برای مطالعه ادامه نکات درباره دم کردن قهوه با ما همراه باشید.

آب مناسب برای دم کردن قهوه

آبی که برای درست کردن قهوه استفاده می‌کنید، روی کیفیت قهوه بسیار تاثیرگذار است. اگر از آب شیری استفاده می‌کنید که بو و طعم آن ناخوشایند است یا کلر دارد، حتما از فیلتر یا آب آشامیدنی بسته بندی شده استفاده کنید. اگر آب شیر برای درست کردن قهوه مناسب بود، قبل از این که قهوه جوش را از آب پر کنید، شیر را باز کرده و اجازه دهید برای چند ثانیه آب برود. هرگز از آب مقطر استفاده نکنید.

نسبت آب به قهوه

بر اساس دستورالعمل‌ها یک تا دو قاشق غذاخوری قهوه به ازای هر شش اونس آب کافی است. اما این موضوع تا حدی فردی و سلیقه‌ای است. بنابراین خطوط و نشانه‌های قهوه‌جوش خود را در نظر گرفته و بررسی کنید هر بار چه مقدار آب لازم دارید. این را هم در نظر بگیرید که مقداری آب در مراحل تهیه قهوه تبخیر می‌شود.

دم کردن قهوه

دمای آب برای دم کردن قهوه

اول ایمنی! مواقعی که قهوه درست می‌کنید، همه اقدامات ایمنی را برای خودتان و کسانی که قهوه می‌نوشند رعایت کنید.

قهوه جوش شما باید دمای آب را میانگین بین ۱۹۵ تا ۲۰۵ درجه سانتی‌گراد نگه دارد تا قهوه دم بکشد. اگر دمای آب کم‌تر از این میزان باشد ممکن است قهوه خوب دم نکشد و اگر آب داغ تر باشد باعث از بین رفتن کیفیت در مزه قهوه می‌شود. اگر قهوه را به صورت دستی آماده می‌کنید، اجازه دهید آب به جوش آید، اما مواظب باشید زیاد آن را نجوشانید. منبع حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید تا آب به مدت یک دقیقه استراحت کند. سپس قهوه را دم کنید.

معمولا قهوه قبل از این که سرو شود، به سرعت خنک می‌شود. این موضوع بستگی به فنجانی دارد که شما قهوه را داخل ان سرو می‌کنید. بسیاری از قهوه‌نوش‌ها مایلند مقداری خامه یا شیر به قهوه خود اضافه کنند که این موضوع نیز به سرد شدن قهوه کمک می‌کند. در نهایت دمایی که عشاق قهوه ترجیح می‌دهند، کاملا شخصی است و مانند فاکتور‌های دیگر قهوه را خاص می‌کند. معمولا بهترین دمای سرو قهوه بین ۱۸۰ تا ۱۸۵ درجه فارنهایت (۸۲ تا ۸۵ درجه سانتی‌گراد) است. اما عموما قهوه نوش‌ها بعد از سرو کمی صبر می‌کنند تا دما به ۱۴۰ درجه فارنهایت (۶۰ درجه سانتی‌گراد) یا پایین‌تر برسد.

روش‌های دم کردن قهوه

  • Stiping: قهوه داخل آب غوطه ور می شود؛ به عبارت دیگر، قهوه و آب مدام با هم در تماس‌اند که در این روش، قهوه Body بیشتری دارد؛ مانند قهوه ترک.
  • Pure Over: از بالا روی قهوه آب ریخته می‌شود و از پایین بصورت چکه‌ای، عصاره گیری می‌شود. مثل قهوه فرانسه.
  • Pressure Vaccume: روش دم کردن با استفاده از فشار آب داغ؛ مانند اسپرسو.

زمان دم کردن قهوه روی طعم قهوه بسیار تاثیرگذار است. روش قطره‌ای، ۵ دقیقه و در روش فرنچ پرس ۲ تا ۴ دقیقه برای دم کردن قهوه کافی است. کوتاه‌ترین مدت زمان برای دم کشیدن قهوه به روش اسپرسو است که ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بیشتر زمان نمی‌گیرد.

دم کردن قهوه بدون قهوه‌ساز

ساده‌ترین روش درست کردن قهوه بدون دم‌کردن آن استفاده از قهوه‌های آماده است. برای تهیه آنها می‌توانید از آب سرد استفاده کنید. چون قهوه فوری را با آب سرد هم می‌شود درست کرد. اما بهتر است از آب گرم استفاده کنید. کافی است مقداری قهوه داخل آب بریزید و چند دقیقه صبر کنید. اگر می‌خواهید قهوه غیردمی را با روش‌های دیگری تهیه کنید ادامه این مطلب را بخوانید.

روش جنگلی

چطور بدون قهوه‌ساز، یک قهوه خوش‌دم درست کنیم - قسمت اول

واضح است زمانی که می‌خواهید از این روش استفاده کنید، وسایل اندازه‌گیری زیادی با خود همراه ندارید. در این جور مواقع به ازای هر فنجان قهوه‌ای که می‌خواهید درست کنید، یک قاشق سوپ‌خوری قهوه داخل کتری بریزید. آب را اضافه کنید. کتری را روی آتش قرار دهید تا به دمای جوش برسد. برای ۲ تا ۳ دقیقه صبر کنید تا قهوه بجوشد. قهوه را از روی حرارت بردارید. احتمال زیاد با خود فیلتر همراه ندارید، بنابراین صبر کنید تا قهوه داخل کتری ته‌نشین شود. سپس به آرامی داخل فنجان‌ها بریزید.

روش قهوه کیسه‌ای

چطور بدون قهوه‌ساز، یک قهوه خوش‌دم درست کنیم - قسمت اول

روش قهوه کیسه‌ای، بسیار روش ساده و خوبی است. فقط کافی است کمی خلاقیت داشته باشید. کیسه‌های کوچکی آماده کنید. به اندازه یک قاشق غذاخوری قهوه داخل هر کیسه بریزید. کیسه‌ها را به کمک نخ‌ سفت ببندید (درست مثل چای کیسه‌ای). کیسه را داخل فنجان آب داغ قرار دهید. از آن جایی که آب روی حرارت نیست، قهوه به آرامی دم می‌کشد. کیسه را به دقت بردارید و اطمینان حاصل کنید که داخل لیوان باز نکنید و آن را از بین ببرید، از قهوه لذت ببرید.

روش فرنچ پرس

چطور بدون قهوه‌ساز، یک قهوه خوش‌دم درست کنیم - قسمت اول

توجه داشته باشید که قهوه قبل از پرس کردن از سطح آب به سمت پایین حرکت می‌کند و این نشانه‌ای برای دم کشیدن قهوه است. ابتدا مقداری آب سرد را جداگانه را تا نزدیک نقطه جوش گرم کنید. فرنچ پرس را خشک کنید سپس به ازای هر ۱۲۰ میلی‌لیتر، یک قاشق غذاخوری قهوه داخل فرنچ پرس بریزید. یعنی برای هر فنجان تقریبا دو قاشق مرباخوری. آب درون کتری را باید طی دو مرحله به صورت دورانی به پودر قهوه اضافه کنید. در مرحله اول مقدار کمی آب اضافه کنید. به طوری که پودر قهوه خیس بخورد یا به اصطلاح کف کند. این کار را طوری انجام دهید که آب به همه جای پودر قهوه برسد.بعد از ۳۰ ثانیه مرحله دوم را شروع کنید؛ به همان صورت دورانی، بقیه آب را اضافه کنید. بعد از گذشت یک دقیقه، به وسیله یک قاشق، قهوه را هم بزنید. سه دقیقه دیگر صبر کنید. اهرم فرنچ پرس را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا پودر قهوه‌ها به سمت پایین هدایت شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. says:

    […] (۲) نکات مهم برای دم کردن قهوه – قسمت دوم – کتاب کالهنکات مهم برای دم کردن قهوه – قسمت دوم – کتاب کاله […]