از آلرژی به مواد نگهدارنده چه می‌دانید؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
2375 بازدید

صدای کودکتان با خوردن کلوچه کوچکی که در کیف مهد کودکش گذاشته بودید، کمی خش‌دار می‌شود و وقتی به غذا رب گوجه فرنگی می‌زنید، عطسه‌هایش بیشتر می‌شود؟ نکند فرزند شما بخاطر یکی از حساسیت‌های غذایی رایج، در خطر ابتلا به آسم و حساسیت شدید قرار داشته باشد؟ آلرژی به مواد نگهدارنده مشکلی است که بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالان را با خود درگیر می‌‎کند اما کمتر کسی این بیماری، نشانه‌ها و عوارضش را می‌شناسد.

چرا آلرژی به مواد نگهدارنده ؟

در تولید بسیاری از محصولات غذایی ماندگار، چاره‌ای جز استفاده از مواد نگهدارنده وجود ندارد. واقعیت این است که کیک‌ها، شکلات‌ها و بسیاری دیگر از محصولات غذایی که هر روز به سفره ما وارد می‌شوند، بدون استفاده از مواد نگهدارنده، در معرض حمله باکتری‌ها و قارچ‌ها قرار می‌گیرند و احتمال فساد آنها در روزهای پس از تولید، بالا می‌رود. در واقع می‌توان گفت که اختراع نگهدارنده‌های غذایی، انقلابی در صنعت تغذیه بوده که از سلامت مصرف‌کنندگان دربرابر فساد مواد غذایی محافظت کرده است.

با این وجود، سکه استفاده از نگهدارنده‌ها، روی دیگری هم دارد. در سالهای اخیر، با شیوع سرسام‌آور انواع آلرژی، توجه متخصصان به دلایل بروز حملات آلرژیک، بیش از پیش جمع شده.در بررسی‌های انجام شده روی بیمارانی که با نشانه‌های آلرژی می‌جنگیدند، مشخص شد که بدن بسیاری از این افراد، مواد نگهدارنده را به عنوان یک مهاجم می‌شناسد و به محض ورود آنها، واکنش‌های حاکی از حساسیت را ابراز می‌کند.

واکنش‌های آلرژیک، از فردی به فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد. درحالیکه برخی از افراد گرفتگی صدا، سرفه‌های مکرر یا احتقان بینی را به عنوان نشانه‌های آلرژی می‌شناسند، عده‌ای دیگر به محض مصرف مواد غذایی خاص، دچار خارش پوست، اگزما یا بروز لکه‌های پوستی می‌شوند.

آلرژی به مواد نگهدارنده یعنی چه؟

نگهدارنده‌هایی مانند نمک، شکر و سرکه، سالهای سال برای محافظت از محصولات غذایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و هنوز گزارش خاصی در مورد حساسیت‌زا بودن این مواد، مطرح نشده است. با این اوصاف می‌توان گفت که آلرژی به مواد نگهدارنده، حساسیت به ترکیبات صنعتی است که برای افزایش عمر محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دی‌اکسید گوگرد، بنزوات سدیم و تارترازین از رایج‌ترین نگه‌دارنده‌هایی هستند که واکنش‌هایی مثل حساسیت‌های پوستی، تنگی نفس، علایم شبه سرماخوردگی و خس‌خس سینه را می‌توانند ایجاد کنند.

چرا غذاهای آماده محبوب هستند؟

تهیه میان‌وعده سالم برای کودکان، همیشه آسان نیست. وقتی ساعت‌ها از خانه بیرون هستید، غذایی که با دقت برای کودکتان آماده کرده و به همراه آورده‌اید، در خطر فساد قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی نمی‌توانید نیاز غذایی فرزندتان را با سفارش دادن غذا به رستوران‌ها برطرف کنید. چراکه غذاهای رستورانی، اغلب میزان زیادی نمک، روغن و ادویه را در خود جا داده‌‎اند و گزینه مناسبی برای کودکان به شمار نمی‌آیند.

برطرف کردن گرسنگی کودکان در لحظه‌های سخت، تنها دلیلی نیست که والدین را به خرید غذاهای آماده ترغیب می‌کند. غنی شدن این محصولات با ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری، و امکان سنجیدن میزان چربی، انرژی و پروتئین غذا با خواندن برچسب ارزش غذایی، از دلایل دیگری است که این محصولات را در سرتاسر جهان پرطرفدار کرده است.

آلرژی به مواد نگهدارنده

کودکان آلرژیک می‌توانند غذای آماده بخورند؟

محدودیت‌های غذایی که کودکان آلرژیک با آنها روبرو هستند، انتخاب غذایی متناسب با وضعیت پیچیده بدنی آنها را دشوار می‌کند. در چنین شرایطی، غذاهای آماده با تشریح همه مواد غذایی به کار رفته در یک محصول، تشخیص مناسب یا نامناسب بودن آن برای یک کودک را آسان می‌کنند.

غذاهای آماده مخصوص کودکان، که بدون استفاده از شکر و با ترکیباتی مثل خرما و عسل شیرین شده‌اند، گزینه‌های مناسبی برای تغذیه کودک به شمار می‌روند و در میان آنها، غذاهایی که با بسته‌بندی‌های نفوذ‌ناپذیر و بدون نیاز به افزودن نگهدارنده‌ها به بازار عرضه می‌شوند، نگرانی والدین در مورد وارد شدن این مواد به بدن کودکان آسیب‌پذیر را کاهش داده‌اند.

اگر کودک شما واکنش‌های آلرژیک را در برهه‌های مختلف نشان می‌دهد، با انجام یک آزمایش خون مخصوص، از دلایل حساسیت او باخبر شوید. در صورتی که کودک شما به لبنیات گاوی حساسیت دارد، هرگز نباید محصولات حاوی این ترکیبات را برایش تهیه کنید و در صورتی که به مواد نگهدارنده حساسیت دارد، با انتخاب غذاهای آماده‌ای که شیوه بسته بندی‌شان، امکان حذف مواد نگهدارنده از آنها را فراهم کرده است، دغدغه به همراه داشتن غذاهای سالم در سفر یا بیرون از خانه را از بین ببرید و از طعم‌های مختلف این محصولات در ایجاد تنوع غذایی برای کودکتان بهره بگیرید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *