روش‌های ساده مبارزه با چاقی کودک در سنین رشد

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1223 بازدید

هنوز کودکتان مفهوم چاقی و آسیب‌های ناشی از آن را درک نکرده اما شما نگران چربی‌های اضافه‌ای هستید که ممکن است روزی عضلاتش را محاصره کنند. درحالیکه تا یکی دو دهه قبل، کمی اضافه وزن نشانه سلامت کودک در میان والدین تلقی می‌شد، این روزها چاقی کودک به یکی از هراس‌های پدر و مادرها تبدیل شده است و این روزها اهمیت تغذیه مناسب برای کودکان بیش از پیش روشن شده است. اگر شما هم نگرانی چاقی کودک تان هستید و نمی‌خواهید در آینده نزدیک با رژیم‌های لاغری سر و کار پیدا کند، این مطلب را بخوانید. ما به شما میانبرهایی را نشان می‌دهیم که خطر ابتلای فرزندتان به چاقی در سالهای آینده را کاهش می‌دهند. میانبرهایی که قبل از ۱۰ ساله شدن فرزندتان باید از آنها عبور کنید.

مراقب باشید اشتباه نکنید

نگرانی از چاقی کودک و ماندگار یا بیشتر شدن چربی‌های اضافه بدنش در بزرگسالی، والدین را به دام‌های تغذیه‌ای می‌اندازد. اما کم کردن حجم کربوهیدرات و مصرف پروتئین بیشتر، نه تنها کمکی به سلامت این کودکان نمی‌کند، بلکه می‌تواند مشکلاتی جدی‌تر از چاقی را برای سلامتشان ایجاد کند.

واقعیت این است که کودکان به مصرف میزان قابل توجهی کربوهیدرات و حتی چربی در روز نیاز دارند و بدون این مواد غذایی نمی‌توان به تغذیه کودکان در سنین رشد توجه کرد. آنها برای پرتحریک و فعال بودن به مصرف کربوهیدرات‌هایی مثل غلات و شیر، برنج و لوبیا، سیب‌زمینی، نخود‌فرنگی، ذرت و حتی ماکارونی نیاز دارند. نگران نباشید. در این سالها مصرف میزان کافی و کنترل شده کربوهیدرات، باعث چاقی کودک نمی‌شود.

کربوهیدرات و شیرینی را حذف نکنید

برخلاف نگاه منفی والدین نسبت به مصرف خوراکی‌های شیرین، کودکان در دهه اول زندگی‌شان، به مصرف میوه و آبمیوه و حتی خوراکی‌های شیرینی مثل شکلات کاکائویی هم نیاز دارند. مهم این است که تعادل را در مصرف این خوراکی‌ها رعایت کنید و چاقی کودک را نه به این خوراکی‌ها، که به مصرف بیش از اندازه آنها نسبت دهید.

کودکان پنج تا ۱۲ ساله به مصرف خوراکی‌هایی نیاز دارند که انرژی مورد نیاز برای فعالیت‌ها و بازی‌های کودکانه‌شان را تامین کند. به گفته متخصصان، محروم کردن بچه‌ها از مصرف این مواد غذایی انرژی‌زا و محدود کردن رژیم روزانه‌شان به پروتئین، می‌تواند سلامت آنها را به خطر بیندازد. پس تا آنجا که می‌توانید خوراکی‌های مناسب برای رشد کودک را به رژیم غذایی روزانه‌اش اضافه کنید.

چاقی کودک

چرا نباید کربوهیدرات‌ها را حذف کنید؟

از آنجا که بچه‌ها، بازی و فعالیت را به غذا خوردن ترجیح می‌دهند، بهتر است با آماده کردن غذاها و میان‌وعده‌های پرکالری، نیاز روزانه بدنشان را تامین کنید؛ اما به شرط آنها که سراغ غذاهای مضر برای کودکان نروید. اگر فرزندتان قرار است فعالیت زیادی داشته باشد (مثلا به خانه بازی برود) می‌توانید به او یک لیوان آب میوه یا بستنی شکلاتی بدهید. مصرف خوراکی‌های شیرین در چنین شرایطی سطح انرژی او را بالا می‌برن و باعث چاقی کودک نمی‌شوند. البته یادتان نرود که نمی‌توانید در اضافه کردن شکلات به رژیم غذایی‌اش افراط کنید. شکلات کاکائویی با همه فوایدی که دارد، می‌تواند ضررهایی را هم به بدن فرزندتان برساند.

اگر او به کلاس ورزش می‌رود، یک ساعت قبل از شروع کلاس، می‌توانید او را با ترکیبی از کربوهیدرات‌های انرژی‌بخش و مواد قندی تغذیه کنید. خوردن میان‌وعده‌های سالمی مثل شیربرنج یا شله‌زرد قبل از این تمرین‌ها می‌تواند انرژی او را بیشتر کرده و مانع آسیب دیدن عضلاتش شود.

در دقایق قبل از شروع کلاس هم می‌توانید با یک لیوان شیر غنی شده را با عسل ترکیب کنید تا با خوردنش توان فرزندتان برای ورزش کردن را بیشتر شود. شیر غنی شده نه تنها به بدن فرزندتان کلسیم مورد نیاز را می‌رساند، بلکه به رشد بیشتر قد او کمک می‌کند.

با فیبر به جنگ چاقی بروید

شما اجازه دارید که در سبد غذایی فرزندتان حتی برای کربوهیدرات‌های زودهضم و ساده جا باز کنید. گذشته از این، با مصرف مواد غذایی مثل برنج قهوه‌ای و نان سبوس‌دار هم می‌توانید به حفظ سلامت کودکتان کمک کنید. مصرف همزمان کربوهیدرات و فیبر، به حفظ سلامت دستگاه گوارش او کمک می‌کند و مانع چاقی کودک می‌شود؛ پس او را با غلات و میوه‌ها و سبزیجات ضروری برای رشد کودک آشتی دهید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *