رازهایی درباره تغذیه کودک یکساله

رازهایی درباره تغذیه کودک یکساله

زمان مطالعه : 2 دقیقه

بعید نیست اگر کودکتان این روزها بی‌اشتها و بد غذا شده باشد. ممکن است در آستانه یک‌سالگی، از خوردن برخی از وعده‌های غذایی خودداری کند و با بی‌اشتهایی‌اش در یک روز، شما را نگران و مضطرب کند. اما اگر اصول تغذیه کودک یکساله را بدانید، کمتر نگران می‌شوید و با آگاهی بیشتری می‌توانید نیازهای غذایی او را تامین کنید.

۱۲ تا ۲۴ ماهگی

این شش ماه، جزو نقط عطف در رشد کودکتان به شمار می‌آید. کودک شما به ازای هر ۲/۵۴ سانتی متر (یک اینچ) قدش، به ۴۰ کالری در روز نیاز دارد. یعنی اگر ۷۰ سانتی‌متر قد او باشد، باید حدود ۱۱۰۰ کالری در روز دریافت کند.

تغذیه کودک یک ساله راه و رسم خاص خود را دارد. بی‌اشتهایی‌های یک روزه فرزندتان را جدی نگیرید و سرپیچی از غذا خوردن را برایش به یک بازی تبدیل نکنید؛ بازی فرار او و تلاش خودتان برای رساندن قاشق به دهانش! بچه‌ها در این ماه‌ها ممکن است گاهی بی‌اشتها شوند و بعد از یکی دو روز با اشتهای زیاد برای جبران نیاز غذایی‌شان تلاش کنند.

سعی کنید کودکتان را تک‌غذایی بار نیاورید و او را به امتحان کردن طعم‌های تازه ترغیب کنید. چیدن غذا به شیوه‌ای خوشایند برای کودک و کمک گرفتن از بازی‌های جذاب برای تمام کردن غذا، می‌تواند زمینه را برای خوش‌اشتها شدن کودکتان فراهم کند.

تغذیه کودک یکساله

حالا راحت‌تر از قبل برای غذا دادن به او می‌توانید از قاشق استفاده کنید. کودک شما در این شش ماه، علاوه بر شیر، سایر محصولات لبنی پاستوریزه (پنیر، ماست خامه‌ای و کره) را هم می‌تواند میل کند.

مثل ماه‌های قبل می‌توانید با غلات غنی‌شده برایش غذا درست کنید و عسل را هم به غلات یا مواد غذایی دیگر اضافه کنید. علاوه بر این، می‌توانید نان، ماکارونی یا برنج را هم به غذایش اضافه کنید.

او در این ماه‌ها می‌تواند خربزه، زردآلو و گریپ‌فروت را هم به لیست میوه‌هایش اضافه کند و انواع کلم پخته شده و نرم را در غذاهایش میل کند.

با تخم مرغ، لوبیا، کره بادام زمینی، قطعات کوچک گوشت، مرغ، ماهی بدون تیغ می‌توانید نیاز فرزندتان به پروتئین را تامین کنید. به شرط آنکه از آلرژی نداشتن کودکتان به این مواد مطمئن شده باشید.

تغذیه کودک یکساله

چقدر غذا بخورد کافی است؟

بعید است که فرزندتان در این ماه‌ها، در یک وعده غذایی حجم زیادی از مواد مغذی را به بدنش وارد کند. شما می‌توانید مواد غذایی را به اندازه‌ای که در ادامه آورده‌ایم، در وعده‌های متعدد به فرزندتان بدهید و مطمئن باشید که اصول تغذیه کودک یک ساله را رعایت کرده‌اید.

  • یک تا یک و نیم فنجان شیر یا یک فنجان ماست یا ۳۰ گرم پنیر
  • ۱۰۰ گرم غلات (شامل برنج، نان، غلات غنی‌شده و ماکارونی)
  • ۱ فنجان میوه تازه
  • ۱ فنجان سبزیجات پخته شده
  • ۶۰ گرم پروتئین  (شامل انواع گوشت یا حبوبات)

خودسرانه آلرژی کودکتان را حدس نزنید و با صادر کردن قانون‌های نادرست در مورد اصول تغذیه کودک یکساله او را از مواد غذایی ضروری محروم نکنید. به جای آنکه بخاطر آلرژیک بودن خودتان یا ابتلای کودکان دیگر به نوعی حساسیت غذایی، فرزندتان را از خوراکی‌ها محروم کنید، موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

مصرف کردن مواد غذایی که کودکتان به آنها حساسیت دارد بسیار خطرناک است، اما پیش از آنکه چیزی ثابت شود، در مورد وضعیت بدنی فرزندتان حکم صادر نکنید.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *