کولیک نوزادان
کولیک نوزادان

همه چیز درباره درمان کولیک نوزادان ؛ این درد آرام شدنی است؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 5 دقیقه
زمان مطالعه : 5 دقیقه
3038 بازدید

اگر نوزاد شما با وجود سلامت کامل، هنگامی که غذایش را کامل خورده و جایش هم تمیز شده است، باز هم گریه می‌کند؟ باید احتمال کولیک را بدهید. کولیک معمولا از حدود دو هفتگی نوزادان شروع می‌شود و تا پایان ماه چهارم بعد از تولدش ادامه دارد. راه حل‌های زیادی برای کم کردن این مشکل نوزاد پیش روی شماست؛ می‌توانید برای آرام کردنش در خانه از تکنیک‌هایی کمک بگیرید یا اینکه درمان‌های دارویی را شروع کنید. اما یکی از موثرترین روش‌ها استفاده از پروبیوتیک و مواد غذایی دارای پروبیوتیک‌ها است. اگر می‌خواهید در مورد درمان کولیک نوزادان و تاثیر مصرف پروبیوتیک‌ها بر آن بیشتر بدانید، ما را همراهی کنید.

گریه‌های نوزادتان بخاطر کولیک است؟

کولیک نوزادان نوعی بیماری خوش‌خیم است که تقریبا در بین ۱۰ تا ۴۰ درصد نوزادان اتفاق می‌افتد. بر اثر کولیک، نوزاد به دلیل درد شکمی به شدت گریه می‌کند. علت کولیک نوزادان اصلا مشخص نیست؛ متخصصان می‌گویند بعید نیست عواملی مثل عدم تحمل لاکتوز شیر گاو، التهاب دستگاه گوارش، افزایش ترشح سرتونین، ریفلاکس معده نوزاد، سیگار کشیدن مادر و تغذیه ضعیف و نادرست مادر، زمینه را برای ابتلای نوزاد به کولیک فراهم می‌کنند.

فرزندتان این علایم را دارد؟

نوزادان معمولا زمانی که گرسنه هستند، پوشک‌شان نیاز به تعویض دارد یا ترسیده‌اند، گریه می‌کنند، اما دل درد هم یکی دیگر از دلایل گریه‌های آنها به‌شمار می‌رود. اگر نوزاد شما بدون داشتن هیچ کدام از این مشکل‌ها باز هم گریه می‌کند، احتمالا دچار کولیک شده است. علایم شایع کولیک عبارتند از:

 • نوزاد به طور ناگهانی شروع به گریه می‌کند و ناگهان گریه‌اش قطع می‌شود.
 • نوزاد با صدای بسیار بلند و بیشتر از حد نرمال گریه می‌کند.
 • نوزاد هنگام گریه کردن به خود می‌پیچد، قرمز می‌شود، پاهای خود را به داخل شکمش می‌کشد.
 • با وجود تمام تلاش‌های شما، گریه نوزاد قطع نمی‌شود.
 • گریه‌های شدید نوزاد معمولا در اواخر بعد از ظهر و عصر اتفاق می‌افتد.
درمان کولیک نوزاد

چطور نوزاد کولیکی را آرام کنیم؟

درمان کولیک نوزادان یک راه حل قطعی ندارد اما برای این که درد ناشی از کولیک نوزاد کاهش پیدا کند، چندین روش وجود دارد. البته شاید همه این روش‌ها روی نوزاد موثر نباشند. برای کاهش درد نوزادتان می‌توانید این راه‌ها را امتحان کنید:

 • در آغوش گرفتن نوزاد در موقعیت‌های مختلف، مثل حالت ایستاده یا روی شکم
 • ماساژ ملایم شکم نوزاد
 • بردن نوزاد به محیطی که «صداهای سفید» در آن وجود دارد. نوزادان گاهی با صدای ماشین لباس‌شویی، صدای هود آشپزخانه و حتی صدای جاروبرقی آرام می‌شوند چون صدای این دستگاه‌ها مشابه صدایی است که در رحم مادر می‌شنیدند
 • پخش آهنگ‌های ملایم با صدای بارندگی یا رودخانه و مشابه آن برای نوزاد
 • پیچیدن نوزاد درون پتو
 • تکان دادن نوزاد در آغوش یا در گهواره
 • بیرون بردن نوزاد با کالسکه یا ماشین
 • حمام آب گرم
 • استفاده از کیسه آب گرم (فقط دقت کنید کیسه آب گرم زیاد داغ نباشد و حتما آن را )داخل حوله بپیچید و روی شکم نوزاد بذارید
 • استفاده از پروبیوتیک

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های مفیدی برای سلامتی هستند که در روده زندگی می‌کنند. این میکروارگانیسم‌ها به ایجاد تعادل باکتری‌های روده کمک می‌کند و سبب کاهش درد ناشی از کولیک و درمان اسهال نوزادان می‌شوند.  پروبیوتیک‌ها در برخی از انواع ماست وجود دارند و همچنین به صورت مکمل غذایی در دسترسند.

تاثیر پروبیوتیک بر درمان کولیک

پروبیوتیک‌ها کولیک نوزادان را درمان می‌کنند؟

از آنجا که سیستم گوارش کودک هنوز در حال بلوغ است، باکتری‌های مفیدی را که سیستم گوارش برای هضم مواد غذایی به آن نیاز دارد را به طور کامل ندارد. پروبیوتیک‌ها به رفع این کمبود کمک می‌کنند و رشد باکتریایی مفید روده را افزایش می‌دهند. با رشد باکتری‌های سالم در گذر زمان، به ترشح آنزیم‌های روده‌ها کمک می‌شود و فرایند هضم غذا بهبود می‌یابد. پروبیوتیک‌ها همچنین به کاهش التهاب روده کمک می‌کنند و از ایجاد گازها در روده جلوگیری می‌کنند.

درمان اسهال نوزادان با پروبیوتیک

مطالعات نشان داده است که دادن پروبیوتیک به نوزادان به محض شروع اسهال ناشی از ویروس معده، روند بیماری را به یک روز کاهش می‌دهد. البته شواهدی در دست نیست که نشان دهد پروبیوتیک‌ها می‌توانند از اسهال در نوزادان جلوگیری کنند.

درمان کولیک نوزاد با پروبیوتیک

همان طور که گفتیم علت کولیک ناشناخته است. اما بعضی از متخصصین بر این نظرند که کولیک بر اثر باکتری‌های خاص که در روده نوزاد گاز تولید می‌کنند؛ به وجود می‌آید. پروبیوتیک‌ها میزان باکتری‌های مفید و مضر داخل روده را متعادل می‌کنند و هضم را آسان می کنند. با بهبود فرایند هضم، در بسیاری از موارد درد ناشی از کولیک نوزاد و گریه‌های ناشی از این درد کاهش می‌یابد. همچنین پروبیوتیک‌ها با کاهش التهاب معده و بهبود شرایطی مانند عدم تحمل لاکتوز به درمان کولیک نوزاد کمک کنند. پروبیوتیک‌ها می‌توانند به کولیک ناشی از ریفلاکس اسید معده هم، کمک کنند.

چطور به بچه‌ها پروبیوتیک بدهیم؟

هر ساله، صدها هزار نوزاد از بیماری کولیک رنج می‌برند. علت کولیک ناشناخته است ولی با این حال چندین راه برای کاهش این درد وجود دارد. که یکی از این گزینه‌ها استفاده از پروبیوتیک‌ها است.

استفاده از پروبیوتیک و محصولات حاوی پروبیوتیک در درمان برخی از بیماری‌های گوارشی به خصوص درمان کولیک نوزاد کمکی موثر است. شکی نیست که پروبیوتیک‌ها مفید هستند، ولی این که تاثیر مستقیمی بر درمان کولیک نوزاد بگذارد، هنوز در حال بررسی است.

برای دادن پروبیوتیک به شکل مکمل دارویی به نوزاد حتما باید ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید که دادن کدام پروبیوتیک، در چه دوزی برای نوزاد بی‌خطر است. این مساله به خصوص در کودکانی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است، اهمیت خاصی دارد.

انواع مختلف مکمل‌های دارویی پروبیوتیک ممکن است با توجه به شرایط نوزاد برای آنها توصیه شود. انواعی مثل Bifidobacterium breve و Bifidobacterium longum در درمان کولیک نوزاد موثر است و Bifidobacterium lactis ، Lactobacillus reuteri و Lactobacillus rhamnosus (معروف به LGG) احتمالا به درمان اسهال کمک کنند.

برخی از مواد غذایی حاوی پروبیوتیک هستند. اگر چه هیچ مطالعه‌ای انجام نشده است که اثرات این مواد غذایی را بر سلامتی نوزادان را نشان دهد اما امتحان کردن آنها توسط مادرانی که نوزادشان را با شیر خود تغذیه می‌کنند، ممکن است به بهبود وضعیت نوزاد هم کمک کند. البته پژوهشگران می‌گویند برای اثبات چنین ادعایی به بررسی‌های بیشتری نیاز دارند.

ماست

ماست منبع عالی پروبیوتیک است. اکثر نوزادان می‌توانند به محض شروع به خوردن مواد جامد در حدود شش ماهگی، خوردن ماست را هم شروع کنند. به همین دلیل بهتر است برای این که پروبیوتیک به میزان کافی به نوزاد برسد، در صورت تایید پزشک کودکتان را با ماست‌هایی که با پروبیوتیک غنی شده‌اند، تغذیه کنید.

برخی از لبنیات و مواد غذایی

علاوه بر ماست، دوغ کفیر، سس سویا تخمیر شده، پنیر گودا و پنیر چدار هم غنی از پروبیوتیک هستند که کودکتان تا قبل از یکسالگی، امکان مصرف برخی از آنها را پیدا می‌کنند

مکمل‌های پروبیوتیک

اضافه کردن مکمل‌های پودری و کپسولی به غذا یا لبنیات، راهکاری است که برخی از پزشکان برای وارد شدن پروبیوتیک‌های مفید به بدن کودکان به کار می‌بندند. این پروبیوتیک‌ها تنها اسهال یا یبوست را درمان نمی‌کنند، بلکه با تقویت سیستم ایمنی بدن، مقاومت آن را در برابر بسیاری از بیماری‌ها بالا می‌برند.

ماساژ

ماساژ نوزادان یکی از راه‌های موثر برای آرام کردن بدن آنهاست. البته تصور نکنید که در لحظه هجوم درد باید نوزادتان را آرام کنید. در آن لحظات اگر نوزاد در آغوش شما آرام گرفته، با دست به آرامی پشتش را با حرکات دورانی ماساژ دهید و در پایان روز هم قبل از خواباندن نوزاد، بدن او را با روغن مناسب به آرامی ماساژ دهید. ماساژ بعد از حمام کردن نوزاد می‌تواند خستگی روزانه را از تن کودکتان بیرون کرده و به او آرامش دهد.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *