راهنمای عملی جلوگیری از خفگی کودکان + اینفوگرافیک

0,0 rating
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
1638 بازدید

در مقابل کودکی که سخت نفس می‌کشد و رنگ چهره‌اش سرخ و آرام آرام کبود می‌شود، اغلب مادری وحشت‌زده قرار دارد که همه راه‌های جلوگیری از خفگی کودکان از ذهنش پریده و در آن لحظه سخت، چیزی جز سردرگمی و ترس برایش باقی نمانده است.

طبیعی است که شما هم در لحظه‌ای که شیر در گلوی نوزادتان پریده یا شیئی راه تنفس کودک نوپایتان را گرفته، دست و پایتان را گم کنید. اما اگر با راه‌های نجات از خفگی را آشنا باشید، می‌توانید به نیروی امداد رسانی تبدیل شوید که در لحظه بحرانی، به جای گم کردن دست و پایش کودکی را نجات می‌دهد.

قدم اول؛ نشانه‌ها را انکار نکنید

تصور نکنید کودکتان در حال بازی با شماست و در صورت مشاهده این نشانه‌ها، فورا اقدام برای نجات کودک را آغاز کنید.

  • ناتوانی در صحبت کردن و توقف صحبت کردن
  • ناتوانی در تنفس (انگار کودک بهت زده است)
  • ناتوانی در سرفه کردن
  • تغییر رنگ صورت به کبودی
  • از دست دادن هوشیاری

قدم دوم؛ وضعیت را ارزیابی کنید

کودکتان به‌طور ناگهانی گریه‌ کردن، سرفه کردن یا جیغ کشیدن را متوقف کرده؟ یا اینکه در یک حالت ثابت قرار گرفته و مشخص است که به راحتی نفس نمی‌کشد؟ اگر این اتفاق به دلیل یک واکنش آلرژیک شدید رخ نداده باشد، احتمالا به دلیل گیر کردن یک شیء خارجی در گلوی کودک اتفاق افتاده است.

اگر کودک شما در ساعات قبل با خروسک درگیر بوده، بعید نیست که دشواری تنفس به دلیل التهابات ناشی از خروسک اتفاق افتاده باشد. در این شرایط، کودک را فورا در معرض هوای سرد قرار دهید. می‌توانید در فریزر را باز کنید و از کودک بخواهید که در آن هوا نفس بکشد. بعد از بهبود وضعیت کودک، حتما به اورژانس مراجعه کنید تا در صورت نیاز درمان دارویی شروع شود.

اگر کسی در خانه هست، از او بخواهید که به ۱۱۵ زنگ بزند و تلفن را روی حالت پخش قرار دهد. اولویت خود شما در این شرایط، رسیدگی فوری به وضعیت کودک و امداد رسانی به اوست.

بیشتر بخوانید: همه آنچیزی که باید در مورد سکته قلبی بدانیم

قدم سوم؛ جلوگیری از خفگی

هیچ گاه به پشت فردی که در حالت نشسته یا ایستاده چیزی در گلویش گیر کرده نزنید. این کار ممکن است خطرخفگی را بالا ببرد. در این شرایط به شیوه‌ای که در اینفوگرافیک زیر می‌ بینید، برای نجات کودک تلاش کنید. به خودتان مسلط باشید و حرکات را مشابه تصویر انجام دهید.

جلوگیری از خفگی

قدم سوم؛ پیشگیری از تکرار فاجعه

خانه را از همه وسایلی که ممکن است توسط کودک نوپای شما بلعیده شود پاکسازی کنید. لگوهای ریز، اسباب‌بازی‌هایی که به تکه‌های کوچک تقسیم می‌شوند، مدادهایی که پاک‌کن کوچکی در انتهایشان است و دستبندهای مهره‌ای که ممکن است پاره شوند و … ابزارهایی برای تهدید کردن جان کودک شما هستند.

درست است که موقعیت مناسب کودک در زمان خوردن غذا، انتخاب غذای مناسب و حرکت نکردن او در حالیکه مشغول هله‌هوله خواری است، از نکات ضروری برای محافظت از کودک و جلوگیری از خفگی هستند؛ اما نباید فراموش کنید که خفگی همیشه به دلیل بلعیده خوراکی نامناسب ایجاد نمی‌شود و وسایل ریزی که گوشه و کنار خانه رها شده‌اند، از تهدیدهای جدی برای جان کودکان نوپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *