چند روش ساده و عملی برای مبارزه با تهوع بارداری – قسمت اول

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1244 بازدید

بارداری یک سفر شگفت آنگیز است که با حالت تهوع و استفراغ همراه است. به گفته‌ دکتر مارجوری گرینفیلد، متخصص زنان و نویسنده‌ کتاب «بارداری زنان شاغل»، تقریبا ۷۰ درصد از زنان در اوایل دوره‌ی بارداری دچار حالت تهوع می‌شوند و حدود ۵۰ درصد واقعا استفراغ می‌کنند. اما چگونه می‌توانید با تهوع مقابله کنید؟ در ادامه مقاله به راهکار‌ها و روش‌های مقابله با تهوع بارداری خواهیم پرداخت.

اگر می‌توانید استراحت کنید

یکی از آن صبح‌هایی که حالت تهوع دارید حتی با فکر کردن به آنکه باید از رختخواب بیرون بیایید و به سرکار بروید، حال‌تان بدتر می‌شود؟ خب سرکار نروید. مرخصی بگیرید و به خودتان استراحت بدهید. بدن شما برای پرورش دادن جنین، چندین برابر بیشتر از حالت عادی فعالیت می‌کند. بنابراین سزاوار استراحت هستید. 

گرینفیلد پیشنهاد می‌کند که در طول هفته‌ هفتم یا هشتم بارداری یعنی زمانی که تهوع بارداری به اوج می‌رسد به یک تعطیلات کوتاه بروید و البته اصول تغذیه سالم در بارداری را هم جدی بگیرید.

تهوع بارداری

یک عطر تازه را استشمام کنید

چه بوی ناخوشایند کامیون حمل زباله باشد چه بوی عطر همکارتان در یک آسانسور شلوغ، بعضی از عطرها معده‌ شما را بهم می‌ریزند و باعث می‌شوند در بارداری حالت تهوع پیدا کنید.

میریام اریک، متخصص تغذیه می‌گوید: «تهوع بارداری اغلب با بو مرتبط است. استروژن هورمونی است که مسئول حس بویایی است و اگر سطوح استروژن شما بالا باشد، مانند زمانی که باردار هستید، بینی‌تان مانند یک رادار بو عمل می‌کند. بنابراین اگر در محیط بسته‌ای هستید، پنجره را باز کنید یا بیرون بروید، سعی کنید عطرهای تازه را بو بکشید. یک بطری عصاره‌ لیمو یا یک شاخه رزماری تازه در کیف‌تان داشته باشید و آن‌ها را بو بکشید.

از همسرتان کمک بگیرید

شاید بخواهید در طول دوره‌ی بارداری کاملا قوی ظاهر شوید، اما صحبت کردن در مورد احساسات‌تان با افرادی که نزدیک شما هستند، می‌تواند به کاهش تهوع بارداری کمک کند. همسر شما احتمالا نمی‌داند که صابون معطرش، حال شما را بهم می‌زند یا اگر پس از خوردن پیتزا بدون مسواک زدن دندان‌هایش به شما نزدیک شود، بوی دهانش باعث می‌شود که حالت تهوع پیدا کنید. بنابراین با او صحبت کنید و اجازه دهید بداند که کدام تغییرات کوچک به بهتر شدن حال شما کمک می‌کنند. مطمئن باشید هنگامی که حال شما بهتر شود، او هم احساس بهتری خواهد داشت.

علت تهوع بارداری را پیدا کنید

ممکن است فکر کنید که حالت تهوع‌تان اتفاقی است. اما با دقت کردن به بدن و محیط اطراف‌تان ممکن است متوجه شوید که تهوع بارداری چندان هم تصادفی نیست. اگر متوجه شدید که هر شب در یک زمان دچار حالت تهوع می‌شوید، ممکن است به ‌خاطر بوی غذای همسایه‌تان باشد.

اگر هر روز در ساعت سه بعدازظهر حالت تهوع می‌گیرید، ممکن است به‌خاطر بوی پاپ‌کورنی باشد که همکارتان در مایکروویو محل کار درست می‌کند. وقتی محرک‌های حالت تهوع‌تان را شناسایی کردید، می‌توانید هر زمان که ممکن است، اقدامات لازم برای جلوگیری از حالت تهوع را انجام دهید.

بدن‌تان را هیدراته نگه دارید

نوشیدن روزانه هشت لیوان آب، هنگامی که حالت تهوع دارید و معده‌تان هیچ چیزی را قبول نمی‌کند، کار بسیار دشواری است. اما نوشیدن مایعات مورد نیاز بدن‌تان بسیار مهم است. چون هرچه بدن‌تان کم‌آب‌تر شود، شما بیشتر حالت تهوع پیدا خواهید کرد.

برای هیدراته ماندن، از روش‌های مختلفی به‌منظور فریب دادن بدن‌تان برای پذیرش مایعات استفاده کنید. یک نوشیدنی ولرم با درجه‌ی حرارت متوسط گاهی‌اوقات می‌تواند باعث حالت تهوع در دوران بارداری شود. مصرف کافی مایعات و تغذیه مناسب در بارداری می‌تواند مشکلتان را کمتر کند.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *