همه چیز درباره استفاده از مواد آرایشی و رنگ مو در بارداری

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1008 بازدید

بعضی‌ها می‌گویند رنگ‌های شیمیایی، رژ لب‌ها و کرم‌های پوستی که تا همین چند ماه پیش سراغشان می‌رفتید به سلامت فرزند آینده‌تان آسیب می‌زنند؛ اما پژوهشگران معتقدند نگرانی در مورد استفاده از محصولات پوست و رنگ مو در بارداری شایعه‌ای است که هنوز کسی موفق به اثباتش نشده است.

در این مطلب، به سوالات همیشگی‌تان در مورد کارهای آرایشی و زیبایی مجاز و غیرمجاز در بارداری پاسخ می‌دهیم و به جای تکرار شایعه‌های قدیمی، از گفته‌های محققان برای پاسخ دادن به این سوال‌ها کمک می‌گیریم.

در بارداری می‌توانم از کرم‌ها و لوسیون‌های «اُتُوبُرُنز» استفاده کنم؟

بله! مواد به کار رفته در اغلب فوم‌ها، لوسیون‌ها و کرم‌های اتوبرنز بی‌ضرر هستند. اما اگر قصد برنزه شدن در بارداری را دارید، هرگز سراغ اسپری‌های اتوبرنز نروید. موادی که روی بدنتان اسپری می‌کنید، بی آنکه بدانید به مجرای تنفسی شما وارد می‌شوند و سپس به جریان خون شما وارد شده و فرزندی که در شکم دارید را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در بارداری می‌توانم از سولاریوم برای برنزه شدن کمک بگیرم؟

هرگز! قرار گرفتن در معرض اشعه‌های سولاریوم نه تنها خطر ابتلا به ملانوما (نوعی سرطان مرگبار پوست) را بالا می‌برد، بلکه بر جفت هم تاثیر گذاشته و سلامت و جان جنین را تهدید می‌کند.

رنگ مو در بارداری

استفاده از رنگ مو در بارداری مجاز است؟

بله! چرا که نه! محققان هنوز نتوانسته‌اند خطرساز بودن رنگ مو در بارداری را اثبات کنند. اما اگر قصد رنگ کردن موهایتان را دارید، بهتر است سراغ رنگ موهای طبیعی یا بدون آمونیاک بروید و به این نکته‌ها هم توجه کنید:

  • در سه ماهه ابتدایی بارداری موهایتان را نگ نکنید. این سه ماه نقش حیاتی را در تکامل ارگان‌های درونی بدن جنین ایفا می‌کند و بهتر است در این دوره، حتی در معرض خطرهای اثبات نشده هم قرار نگیرید.
  • برای رنگ کردن، سراغ روش‌هایی بروید که در آن رنگ با پوست سرتان تماس پیدا نمی‌کند.
  • محصولات معتبری که ترکیبات داخلی‌شان مشخص شده را تهیه کنید و از بی‌ضرر بودن ترکیباتشان مطمئن شوید.
  • چیزی که در این ماه‌ها ممکن است سلامت فرزندتان را تهدید کند، استفاده از رنگ مو در بارداری و تماس رنگ با موها نیست، بلکه تنفس بخورات دکلره یا رنگ است. پس اگر در خانه می‌خواهید موهایتان را رنگ کنید، حتما دستکش لاتکسی بپوشید و پنجره را هم باز بگذارید.

در این ۹ ماه می‌توانم گِن (شکم‌بند) بپوشم؟

بله! نگران نباشید! گن قرار نیست به نوزادی که در شکم دارید فشار بیاورد. او در رحم قرار گرفته و در مایع آمینوتیک شناور است. بنابراین کمی فشار وارد شدن به شکم تهدیدی برای او به شمار نمی‌رود.

البته لازم است که از گن‌های بارداری استفاده کنید تا در آن احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

گذشته از این، بهتر است در بارداری از گن‌های یکسره استفاده نکنید. فشاری که این گن‌ها به سینه‌های شما می‌آورند، روند تولید شیر در غدد پستان را دچار اختلال می‌کند. رعایت این نکات، به ویژه در زمانی که بارداری پرخطر را تجربه می‌کنید ضروری به نظر می‌رسد.

می‌توانم در بارداری مانیکور کنم؟

بله! اگر به بهداشت سالن آرایشی مطمئن هستید، دیگر جایی برای نگرانی وجود ندارد. هیچ پژوهشی مضر بودن لاک‌ها و برق ناخن‌ها برای سلامت مادران باردار را ثابت نکرده است.

بهتر است قبل از شروع کار، از مانیکوریست بخواهید که پوست دور ناخن‌تان را با دقت بیشتری بردارد تا بخاطر ایجاد شدن زخم، احتمال وارد شدن آلودگی به بدنتان بالا نرود.

البته نمی‌توان انکار کرد که بوی مواد شیمیایی و ذراتی که از ناخن‌ها تراشیده می‌شود، درست مانند استنشاق بخورات رنگ مو در بارداری می‌تواند برخی از مادران را دچار آلرژی کند.

می‌توانم در بارداری بوتاکس تزریق کنم؟

احتمالا می‌توانید! پاسخ دادن به این سوال به سادگی مجاز دانستن استفاده از رنگ مو در بارداری نیست. ما هنوز دقیقا نمی‌دانیم که احتمال تاثیرگذاری بوتاکس بر جنین چقدر است اما محققان هنوز چنین تاثیری را اثبات نکرده‌اند.

تزریق دوز بالای بوتاکس مشکلاتی مثل سقط جنین، بارداری ناقص و زایمان زودرس را در حیوانات ایجاد کرده است اما در دوزهای پایین، حیواناتی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند با مشکل خاصی روبرو نشده‌اند.

محققان تصور می‌کنند که مقدار اندک بوتاکسی که به ماهیچه‌های صورت تزریق می‌شود، نمی‌تواند سلامت جنین را تهدید کند اما اگر نگرانید که در آینده، پژوهش‌ها نتیجه دیگری را به اثبات برسانند، بهتر است تا پایان این نه ماه سراغ بوتاکس نروید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *