سرماخوردگی کودکان و روش‌های مقابله با آن

0,0 rating
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
2028 بازدید

آیا کودک شما از عطسه، سرفه و گلو درد گلایه می‌کند؟ هیچ پدر و مادری وجود ندارند که این مسئله را تجربه نکرده باشند. علائم سرماخوردگی کودکان را بررسی کنید و با توجه به آن‌ها او را درمان کنید و از بیمار شدن مجدد او جلوگیری کنید.

سرماخوردگی چیست؟

بیش از ۲۰۰ ویروس مختلف می‌توانند منجر به این عفونت شوند، اما برخی از آن‌ها رایج‌ترند. آنتی بیوتیک‌هایی که با باکتری‌ها مبارزه می‌کنند سرماخوردگی را درمان نمی‌کنند چون سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است.

بیماری ویروسی نمی‌تواند با آنتی‌بیوتیک ها درمان شود. به جز در نوزادان یا در کودکانی که دارای بیماری‌های خاصی هستند سرماخوردگی اتفاق خطرناکی نیست و طی ۴ تا ۱۰ روز درمان می‌شود و علائم آن از بدن کودک پاک می‌شود.

سرماخوردگی کودکان

چه علائمی در زمان سرماخوردگی کودکان طبیعی است؟

زمانی که کودک سرما می‌خورد، احساس نا خوشی به او دست می‌دهد و اغلب دچار گلو درد، آبریزش بینی و سرفه می‌شود. گلو درد به وجود آمده در کودک شما ناشی از تجمع خلط است.

از علائم اصلی هنگام سرماخوردگی کودکان می‌توان به خلط بینی، احساس خستگی، سرفه، گلو درد و گاهی تب اشاره کرد. در روزهای اول کودک بد قلق می‌شود و در سر خود احساس پری می‌کند. ویروس‌های سرماخوردگی روی سینوس‌ها، گلو و گوش کودکتان تاثیر می‌گذارد و هم چنین ممکن است باعث بروز اسهال و استفراغ در او شود. 

برای درمان سرماخوردگی کودکان چه کار باید کرد؟

پزشکان معتقدند برای درمان سرماخوردگی راه ساده‌ای وجود ندارد و با اینکه دیدن سرما خوردگی کودک برای شما اذیت کننده است اما باید اجازه دهید تا او دوره خود را بگذراند. اما می‌توانید از طریق انجام راهکارهایی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم می‌توانید اثرات سرماخوردگی را در او کم کنید و کمک کنید تا کودکتان راحت‌تر این دوره را پشت سر بگذارد.

۱. استراحت کردن

خواب بهترین دارو است و به افراد کمک می‌کند تا وقتی بیمار می‌شوند از طریق خواب و استراحت زودتر بهبود پیدا کنند. در خواب ترکیباتی آزاد می‌شود که عملکرد سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کند.

۲. بلندتر کردن بالش کودکتان

بلند کردن بالش کودک در زمان سرماخوردگی به او کمک می‌کند تا سینوس‌های او راحت‌تر خالی شود و راحت‌تر بخوابد.

۳. بخور سرد

این دستگاه علاوه بر اینکه رطوبت اتاق را حفظ می‌کند، میزان خشکی بینی کودک را هم کاهش می‌دهد. نکته‌ای که لازم است رعایت کنید این است که پس از هر بار مصرف دستگاه بخور را بشویید زیرا اگر دستگاه بخور آلوده باشد در دفعات بعدی باعث پخش آلودگی می‌شود.

۴. استفاده از مایعات

مهم‌ترین مسئله این است که بدن کودکتان را هیدراته نگه دارید. این کار برای بیرون کردن میکروب‌ها از بدن بسیار ضروری است. برای هیدراته ماندن بدن به کودکتان میزان زیادی آب، آبمیوه، آبگوشت و چایی دهید. شیر هم یکی از گزینه‌های مناسب برای سرماخوردگی است.

۵. سوپ مرغ

سوپ مرغ یکی از بهترین غذاها در هنگام سرماخوردگی است و به بهبود آن کمک می‌کند. همانطور که در مطالب قبل هم گفتیم خوردن مواد غذایی گرم باعث باز شدن گرفتگی بینی می‌شود. همچنین خوردن سوپ مانند خوردن مایعات است و باعث افزایش آب بدن می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند مرغ و سایر ترکیباتی که در سوپ وجود دارند، اثری ضد التهاب دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *