سوء تغذیه در کودکان چیست؟ کودک شما هم به این مشکل مبتلاست؟

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 2 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
1982 بازدید

سوء تغذیه در کودکان نوعی بیماری است که به علت مصرف ناکافی یا بیش از اندازه مواد غذایی و بی‌توجهی به اصول تغذیه مناسب کودکان به وجود می‌آید و بعید نیست که در اطراف شما هم کوکانی به درجه‌ای از این بیماری دچار باشند. سوءتغذیه در همه کشورهای جهان به صورت چاقی، لاغری یا کوتاهی قد مفرط خود را نشان می‌دهد و این علائم از پیامدهای ملموس سوء تغذیه هستند. با ما همراه باشید تا از نشانه‌های این بیماری و دلایل ابتلا به آن باخبر شوید.

چطور سوء تغذیه در کودکان را تشخیص دهیم؟

سوء تغذیه در کودکان 

بر پایه آمار سازمان بهداشت جهانی، سوءتغذیه بزرگ‌ترین عامل مرگ‌ و میر کودکان است.

گزارش FAO در مورد ارزشیابی کشو‌های جهان در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که ۷۲ کشور جهان به هدف اول MDG که کاهش گرسنگی و سوء تغذیه در کودکان زیر ۵ سال بود، رسیده‌اند و از این کشورها، ۲۹ کشور توانسته اند سوء تغذیه کودکان زیر ۵ سال را بیش از هدف تعیین شده کاهش دهند. کشور جمهوری اسلامی ایران هم جزو این ۲۹ کشور جهان است که سوء تغذیه کودکان زیر ۵ سال را تا ۷۵ درصد کاهش داده است.

چرا باید این موضوع را جدی بگیریم؟

اما با وجود این کاهش چشمگیر نباید مسئله سوء تغذیه کودکان در برخی مناطق محروم را که یکی از چالش‌های مهم است نادیده گرفت. به موازات افزایش شهرنشینی و بالا رفتن درآمد شاهد تحولات رفتارهای غذایی مانند پرخوری و عدم وجود روال مناسب تغذیه ای در بخشی از جمعیت کشور هستیم و نتیجه این است که در کنار کمبودهایی مانند سوء تغذیه، انرژی، پروتئین و کمبود ریزمغذی‌ها در برخی از مناطق محروم کشور، سوء تغذیه ناشی از رفاه نیز در کشور به صورت روزافزون خودنمایی کند. اضافه وزن و چاقی در حدود ۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور مشاهده می‌شود که با عوارضی مانند دیابت، افزایش فشارخون و افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلب و عروق و انواع سرطان‌ها همراه است.

این آمار غیر از سوء تغذیه‌هایی است که خفیف هستند و خود را نشان نمی‌دهند؛ برای مثال دانش‌آموزی که صبحانه نمیخورد، کارآیی ذهنی او در همان روز کم می‌شود اما هنوز تاثیر خود را روی وزن و قد نشان نداده و شاید در آینده نمایان شود. یکی از محققان معتقد است سوء تغذیه در دوران کودکی هم بر رشد قدی و جسمانی و هم روی سلامت روحی و روانی و توانمندی ذهنی آن‌ها تاثیر می‌گذارد و مطالعات متعدد ثابت کرده که این افت‌های جسمی و روانی در دوران بزرگسالی نیز باقی می‌ماند.
مصرف برخی ریز مغذی‌ها در کشور دچار کمبود است، به طور مثال، شاهد کمبود ویتامین آ که یک فاکتور رشد خیلی مهم در کودکان است در جامعه هستیم.

کمبود ویتامین دی نیز امروزه در جامعه هم بین بزرگسالان و هم بین کودکان، بسیار رایج شده است. اگر ریزمغذی‌های مورد نیاز کودکان تامین نشوند، کودکان آینده خوبی برای پیشروی خود نخواهند داشت، کمبود ویتامین آ، روی، ویتامین دی و آهن در کودکان جامعه به چشم می‌خورد.

حدود ۱۰ درصد کودکان ما تقریبا کوتاه قد و حدود ۸ تا ۹ درصد آن‌ها لاغر هستند که مجموعه این آمار، نگران کننده است و از سوی دیگر، درصدی از کودکان به سوءتغذیه یا چاقی مبتلا هستند که اگر تمام این آمار را جمع کنیم، ۱۵ تا ۱۸ درصد کودکان ما از سوءتغذیه جدی رنج می‌برند.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. 5

    کاش به جای مواد افزودنی برای نگهداری از محصولات خود از روش های دیگری استفاده کنید که مضر نباشند.

    1. سلام
      با تشکر از توجه شما، دوست عزیز سعی ما در استفاده حداقل از مواد افزودنی غیرطبیعی است و در صورت لزوم و مصرف، حتما از نوع و به میزان مجاز استاندارد ملی ایران است.