درد کولیکی نوزاد
درد کولیکی نوزاد

علت درد کولیکی نوزاد چیست و چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
3032 بازدید

هیچ چیز نمی‌تواند شادی تولد نوزادتان را کمرنگ کند؛ اما گریه‌های پیاپی و آرام نشدنی او ممکن است شما را نگران کرده و شرایط استرس‌آوری را برایتان ایجاد کند. احتمالا با خود می‌گویید که گریه‌های او با بقیه نوزادان متفاوت است و انگار قرار نیست هیچ وقت آرام شود. شاید این گریه‌های بی‌وقفه و هر روزه، نگرانی‌تان در مورد سلامت نوزاد را بیشتر کند؛ اما باید بگوییم که این گریه‌ها در اغلب موارد نشانه بیماری بچه‌ها نیست و تنها از ابتلایشان به درد کولیکی نوزاد حکایت می‌کند. در ادامه این مطلب، دلایل درگیر شدن نوزادان با درد کولیکی را با شما درمیان می‌گذاریم و راه‌هایی را برای کاهش این دردها به شما توصیه می‌کنیم.

کولیک چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

اگر نوزاد شما کمتر از پنج ماه سن دارد و در طول روز یا در بیشتر روزهای هفته بیش از سه ساعت پشت سر هم گریه می‌کند، احتمالا او مبتلا به کولیک است. گریه‌های مداوم ممکن است که حتی تا سه هفته هم ادامه داشته باشد. این مقدار گریه کردن زیاد است، اما بعضی از نوزادان مبتلا به درد کولیکی حتی بیشتر از این هم گریه می‌کنند. یک نوزاد مبتلا به کولیک می‌تواند بیشتر وقت‌ها در روز یا شب گریه کند. کولیک،‌ گریه غیرقابل کنترل و پایان ناپذیر در یک نوزاد سالم است.

اغلب نوزادان وقتی گرسنه یا خسته هستند، گریه می‌کنند. اما نوزادان مبتلا به درد کولیکی حتی وقتی خسته و گشنه نیستند یا نیاز به تعویض پوشک ندارند هم گریه می‌کنند. این گریه اغلب اوقات در ساعت‌های مشخصی از روز به ویژه در هنگام عصر رخ می‌دهد. این درد درواقع با دل دردهای شایع دوران نوزادی مثل درد دردهای ناشی از نفخ یکسان نیست.

نوزادتان ممکن است دست خود را مشت کند و کمرش را قوس دهد و سرخ به نظر آید یا حتی پاهای خود را باز و بسته کند و در حین گریه گاز معده خود را تخلیه کند. این علائم نشان می‌دهد که او احتمالا نفخ معده دارد.

کولیک در ۴۰ درصد نوزادان بروز می‌کند و بیشتر علائم در دو تا سه هفتگی نوزاد مشخص می‌شود. برای نوزادانی که پیش از موعد به دنیا آمده باشند، این علائم دو تا سه هفته بعد از تاریخ مقرر شده زایمان بروز می‌کند.

چرا بعضی از نوزادان مبتلا به درد کولیکی می‌شوند؟

متاسفانه، کسی از علت اصلی این موضوع اطلاعی ندارد. این موضوع هم در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند و هم در کودکانی که شیرخشک مصرف می‌کنند وجود دارد. درد کولیک در تمامی فرزندان چه فرزند اول و چه حتی فرزندان بعدی هم ممکن است ایجاد شود.

بعضی از متخصصان بر این باورند که کولیک راهی برای تخلیه استرس نوزاد است، به ویژه در ساعات عصر که ارتباط با صورت‌ها، صداها و احساسات محیط پیرامون سخت‌تر می‌شود. گاهی اوقات ممکن است درد کولیکی نشانه‌ای از حساسیت نوزاد به غذایی در رژیم غذایی مادر یا ماده‌ایی در شیر خشک باشد.

بسیاری از والدین فکر می‌کنند که گاز معده علت این مسئله است، اما متخصصان این باور را نمی‌پذیرند. هرچند نوزادان مبتلا، هوای بیشتری موقع گریه کردن یا غذا خوردن وارد ریه می‌کنند که می‌تواند باعث مشکلات نفخ معده و ناراحتی در نوزاد شود.

درد کولیکی نوزاد

چگونه به مشکلات نفخ شکم رسیدگی کنیم؟

اگر نوزاد شما دارای مشکلات نفخ شکم است، می‌توانید با جلوگیری از ورود هوای اضافی هنگام شیرخوردن با کمک استفاده از شیشه شیرهای مناسب که روی کاهش آروغ، گاز معده، تهوع و گریه نوزاد اثر دارند، به این مسئله کمک کنید. این شیشه‌ها با طراحی خاص خود، حباب‌های هوای داخل شیر را بیرون کشیده و با  ایجاد خلا کمک می‌کند تا نوزاد بدون بلعیدن هوا شیر بخورد.

اگر شما به نوزادتان شیر می‌دهید و او در ساعات عصر گریه می‌کند، می‌توانید کودک خود را هنگام شیر خوردن ایستاده نگه دارید و آروغ او را بگیرید تا از مشکلات گاز معده پیشگیری شود.

روش‌های آرام کردن نوزاد مبتلا به درد کولیکی چیست؟

اگر فکر می‌کنید فرزندتان مبتلا به درد کولیکی است، دکتر او را در جریان بگذارید. او وضعیت نوزاد را بررسی کرده و با شما در مورد تغییرات در رژیم غذایی و شیرخشک کودک صحبت می‌کند. اگر دکترتان تشخیص داد که نوزاد شما مبتلا به کولیک است، روش‌های زیر می‌تواند به شما در آرام کردن او کمک کند:

قنداق پیچ کردن: این کار احساس گرمی و نرمی رحم مادر را برای نوزاد تداعی کرده و کمک می‌کند تا او احساس امنیت داشته باشد.

تکان دادن: به آرامی نوزادتان را نوازش کنید و کمر او را  به سمت جلو و عقب بمالید. او را در آغوش قرار داده و به یک پیاده‌روی بروید. تماس بدنی و حرکت‌های ریتمیک به آرام گرفتن او کمک می‌کند. نوزاد شما ممکن است با حمام کردن هم آرام شود، اما به شرط آنکه در لحظه هجوم درد و در میانه گریه‌هایش به فکر حمام کردن او نیفتید.

پستانک : برای بسیاری از نوزادان مکیدن یک عمل آرام‌بخش است. استفاده از پستانک را مدنظر قرار دهید. پستانک کمک می‌کند نوزادتان احساس راحتی و آشنایی کند.

ماساژ دهید : ماساژ نوزاد می‌تواند در کاهش این دردها و آرامش بیشتر نوزاد موثر باشد. ضربه‌های آرام به پشت، شکم، بازوها و پاها باعث آرام گرفتن و پرت شدن حواس نوزاد حین گریه می‌شود.

از صداهای دارای نویز سفید استفاده کنید : احتمالا نوزادتان با شنیدن صدای سشوار، پنکه، جاروبرقی یا صدای یواش هیس به آرامی به خواب می‌رود.

محصولات پروبیوتیک: اگر نوزادتان را با شیر خود تغذیه می‌کنید، می‌توانید تاثیر مصرف محصولات پروبیوتیک را بر وضعیت او امتحان کنید. شاید پس از چند روز مصرف کردن ترکیبات حاوی باکتری‌های پروبیوتیک، دردهای فرزندتان کمتر شود.

کولیک همیشگی نیست

اغلب اوقات کولیک در شش هفتگی نوزاد به اوج می‌رسد و در سه تا چهار ماهگی کم‌کم از بین می‌رود. اغلب نوزادان (۸۰ تا ۹۰ درصد) بعد از چهار ماهگی درد کولیکی را پشت سر می‌گذارند.

به یاد داشته باشید که کولیک یک بیماری نیست. هر چند ممکن است این مسئله برای شما بسیار استرس‌آور باشد، اما این موضوع هیچ آسیبی به نوزاد شما وارد نمی‌کند.

برای درد کولیکی باید به پزشک مراجعه کرد؟

درد کولیکی یک اتفاق رایج است و معمولا نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما اگر همچنان درباره کودک خود نگران هستید و هیچ روشی نمی‌تواند آن را آرام کند، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر نوزاد شما بالای چهار ماه است و همچنان علائم کولیکی دارد، بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و علت را جویا شوید. چرا که کولیک تا چهار ماهگی معمولا از بین می‌رود.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *