قبل از شروع شنا در بارداری این مطلب را بخوانید

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1189 بازدید

این که چه کارهایی در دوران بارداری مجاز و غیرمجاز است، بخش عمده‌ای از سوالات زنان باردار است که به خاطر آن به پزشک مراجعه می‌کنند. از سوالاتی که ممکن است در زمینه شنا در دوران بارداری برای شما ایجاد شود این است که: 

آیا می‌توانم در بارداری شروع به شنا کردن کنم؟
اگر قبل از بارداری شنا می‎کردم، در بارداری می‌توانم ادامه دهم؟
در چه شرایطی شنا کردن برای من ممنوع است؟
از چه لباسی برای شنا کردن می‌توانم استفاده کنم؟
در چه ماهایی با محدودیت مواجه می‌شوم یا در کل روند بارداری می‌توانم شنا کنم؟
آیا کلر برای جنین ضرری ندارد؟

در این مقاله می‌خواهیم درباره شنا کردن در دوران بارداری و همه آن چه که باید درباره این موضوع بدانید، صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

پاسخ به اولین سوال بله است. اگر بارداری سالمی را تجربه می‌کنید، باید زیر نظر پزشک منظم ورزش کنید. شنا در دوران بارداری و در کل ورزش کردن فوایدی شامل: کمک به کاهش درد، یبوست، ورم و پف، افزایش انرژی، کمک به خواب بهتر، بهبود کشش، قدرت و تحمل عضلانی، بهبود خلق و خو بهبود و تصحیح وضعیت‌ها (posture) و هم‌چنین ممکن است در پیش گیری از دیابت بارداری و درمان آن مفید باشد. ورزش‌های مناسب در بارداری مثل پیاده‌روی، شنا، تمرین‌های کششی و یوگا است.

فواید شنا در دوران بارداری

شنا در حقیقت یکی از مهم‌‌ترین ورزش‌ها در بارداری است. مفید بودن این ورزش به این خاطر است که هیچ گونه فشار و استرس اضافی به بدن تحمیل نمی‌کند. از طرفی آب کمک می‌کند تا وزن اضافی‌تان را حفظ کنید و از  از صدمه و رگ به رگ شدن عضلات نیز پیش گیری می‌کند. علاوه بر این‌ها آب باعث خنک شدن و محافظت در فصل گرما به خصوص در تابستان می‌شود.

اگر در دوران بارداری شنا می‌کنید، باید به این نکته توجه کنید که آب استخر نباید کم‌تر از ۳۲ درجه سانتی‌گراد باشد. البته بسیاری از استخر‌های عمومی خنک‌تر از این مقدار است. مگر این که آب برای یک کلاس به خصوصی گرم شده باشد.

از دیگر فواید شنا:

  • بهبود گردش خون
  • تقویت عملکرد قلب و ریه
  • افزایش قدرت عضله و قدرت
  • ایجاد استقامت
  • کاهش تورم و احتباس مایعات
  • سوختن کالری، که کمک می کند تا به مدیریت افزایش وزن کمک کند
  • خواب خوب
  • از بین بردن خستگی
  • تسکین درد
شنا در بارداری

اگر پیش از بارداری منظم ورزش می‌کردید، باید بتوانید در بارداری هم به روال معمول خود ادامه دهید. حتی اگر قبلا هم ورزش نکردید، شنا ورزشی بی‌خطر است. در سه ماه اول بارداری روزانه می‌توانید حدود ۳۰ دقیقه ورزش کنید. فقط باید اطمینان حاصل کنید تا بدن‌تان را به تدریج گرم و خنک کنید و بیش از حد به خودتان فشار نیاورید. در سه ماه دوم بارداری نیازی به کم کردن مدت شنا و تغییر برنامه نیست. مگر تغییرات خاصی به وجود بیاید که باید با پزشک خود مشورت کنید. و اما شنا برای سه ماه سوم!

در این سه ماه که مادر با افزایش وزن چشمگیری همراه است، آب از صدمات پیشگیری کرده و احساس بی‌وزنی به مادر می‌دهد که بسیار لذت‌بخش است. فقط هر چند دقیقه یکبار خود را با حرکاتی مثل شناور ماندن در آب آرام کنید. 
سخت‌ترین مرحله پیدا کردن لباس شنای مناسب است که امروزه مایوهای بارداری در دسترس هستند.

کلر

تحقیقاتی درباره مضر بودن کلر برای نوزاد وجود ندارد. به هر حال باید بیشتر نگران باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در آب بود تا کلر موجود در آب!

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *