پیشنهادهای عملی برای والدین کودک بد غذا

0,0 rating
زمان مطالعه : 6 دقیقه
زمان مطالعه : 6 دقیقه
2204 بازدید

تغذیه کودکان نباید چالش‌برانگیز باشد، در صورتیکه در منزل یک یا چند کودک بد غذا دارید حتما با شرایط دشواری روبرو شده‌اید. بسیاری از والدین نگران تغذیه فرزندشان و اینکه چه چیز‌هایی می‌خورند یا نمی‌خورند؛ هستند. با این حال بیشتر بچه‌ها در طول یک هفته مقدار کافی مواد مغذی دریافت می‌کنند. اگر فرزند شما غذاهای بسیاری را امتحان می‌کند. در این مقاله قصد داریم چند راه حل ارائه دهیم تا کودک بد غذای شما بتواند رژیم غذایی متعادلی داشته باشد.

به اشتهای فرزندتان احترام بگذارید

اگر فرزند شما گشنه نیست به زور به او غذا یا اسنک ندهید و به خاطر داشته باشید که ممکن است دلیل بی‌اشتهایی او نه بد غذایی، بلکه کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. همینطور او را مجبور نکنید که غذای خاصی بخورد یا غذایش را تمام کند. در اینصورت ممکن است زمان غذا خوردن برای فرزند شما با اضطراب و تنش همراه شده و باعث کاهش حساسیت او نسبت به نشانه‌های گرسنگی یا سیری شود. حجم غذای فرزندتان را کم کنید و به او فرصت دهید تا به طور مستقل درخواست غذای بیشتر کند. البته یادتان نرود که برای افزایش اشتهای کودک راه‌های متفاوتی وجود دارد، اما نباید به بهانه پرورش کودک خوش‌اشتها، فرزندتان را با خطر چاقی درگیر کنید.

برنامه روتین داشته باشید

هر روز راس ساعتی مشخص غذا و میان وعده را سرو کنید. اگر فرزندتان تصمیم بگیرد یک وعده غذایی را نخورد، میان وعده به او این شانس را می‌دهد که مواد مغذی مورد نیازش را دریافت کند. می‌توانید همراه غذا به او شیر یا آبمیوه‌های طبیعی بدهید اما زیاد خوردن آن‌ها ممکن است اشتهایش را برای غذای اصلی کم کند. سعی کنید در هر وعده غذایی، یک ماده مهم و مغذی را برجسته‌تر کنید و از اهمیت اضافه کردن شیر غنی شده به غذای کودک و اضافه کردن غذاهایی که رشد قد او را تضمین می‌کنند غافل نشوید.

درباره غذاهای جدید صبور باشید

کودکان معمولا غذاهای جدید را بو کرده یا لمس می‌کنند، ممکن است کمی از آن را در دهانشان بگذارند و سریعا  بیرون بریزند و تا قبل از اینکه یک لقمه را امتحان کند این کارها را تکرار کند و شاید لازم است چندین بار در معرض این ماده غذایی قرار بگیرد تا در نهایت بتواند آن را امتحان کند. فرزندتان را با صحبت کردن درباره رنگ، بافت، شکل و بوی آن غذای جدید تشویق کنید و درباره خوشمزگی  آن حرفی نزنید. غذاهای جدید و سالم را همراه با غذای مورد علاقه او سرو کنید و این کار را تا زمانیکه با آن آشنا شده و امتحانشان کنند.

هرگز غذای جداگانه نپزید

وقتی فرزندتان از خوردن غذا پرهیز می‌کند نباید غذای جداگانه دیگری برای او بپزید، این کار بدغذایی را تشدید می‌کند، بلکه باید کودک بد غذا را تشویق کنید تا هنگام سرو غذای مشخص شده خودتان سر میز بماند، حتی اگر آن غذا را نمی‌خورد. سعی کنید در همان آشپزی اولیه، غذاهای مناسب برای کودک کم‌وزن و کم‌اشتها را آماده کنید و سراغ غذاهای مقوی برای کودکان بروید.

غذاها را جذاب کنید

بروکلی و سبزیجات دیگر را همراه با سس مورد علاقه فرزندتان سرو کنید، آن‌ها را به شکل‌های مختلف و جذاب ببرید و غذا‌های رنگارنگ سرو کنید. یادتان نرود که تغذیه کودک در سنین رشد اهمیت ویژه‌ای دارد. شما می‌توانید با کمی خلاقیت، غذاهای سالم را به غذاهای جذاب تبدیل کنید.

کودک بد غذا

از فرزندتان کمک بخواهید

هنگام خرید کردن از فرزندتان بخواهید در انتخاب کردن میوه و سبزیجات به شما کمک کند و چیز‌هایی که نمی‌خواهید او بخورد را نخرید. در خانه هم از او بخواهید در شستن سبزیجات، هم زدن غذا و چیدن میز کمک کند. می‌توانید همراه با او غذاهای آماده و سالم کودکان را انتخاب کنید و او را در لذت خرید شریک کنید.

الگوی خوبی برای کودک بد غذا باشید

در صورتیکه شما طیف گسترده‌ای از غذا‌ها را مصرف کنید و رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات داشته باشید، فرزندتان هم از روش و سبک زندگی شما پیروی خواهد کرد و کودک بد غذا به مرور زمان این عادت بد را ترک خواهد کرد. این الگو را حتی از زمان شروع غذاهای کمکی هم رعایت کنید.

خلاق باشید

بروکلی و فلفل دلامه‌ای را به سس اسپاگتی اضافه کنید یا میوه‌های خرد شده را روی غلات صبحانه بریزید، مخلوطی از هویج، نخود فرنگی، حبوبات و غیره را به صورت خرد شده یا رندده شده به غذاهای مختلف اضافه کنید. در کنار خلاقیت، سعی کنید گزینه‌های سالم اما هیجان‌انگیزی را به فرزندتان پیشنهاد دهید. از غذاهای ارگانیک گرفته تا سبزیجات ضروری برای رشد کودک را در رژیم روزانه او جا دهید.

حواس پرتی کودک بد غذا را به حداقل برسانید

تلویزیون و بقیه ابزار‌ الکترونیکی را در زمان غذا خوردن خاموش کنید. این به فرزندتان کمک می‌کند که روی غذا خوردن تمرکز کند. تبلیغات تلویزیونی ممکن است فرزندتان را به مصرف غذاهای شیرین و غیر‌مغذی تشویق کند که ما این را برای فرزاندمان به خصوص یک کودک بد غذا نمی‌خواهیم.

دسر را تبدیل به جایزه نکنید

در صورتیکه دسر را به عنوان جایزه به کودک بد غذا ارائه کنید این ذهنیت در او ایجاد می‌شود که دسر بهترین غذا است و تنها میل او به استفاده شیرینی افزایش پیدا می‌کند. می‌توانید یک یا دو شب در هفته را به دسر اختصاص دهید و بقیه روز‌های هفته دسر را حذف کنید. می‌توانید تعریف دسر را به میوه، ماست میوه‌ای و سایر گزینه‌های سالم تغییر دهید.

در صورتیکه نگران تغذیه کودک هستید و بدغذایی او برروی رشد او تاثیر گذاشته است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا رشد کودکتان را روی نمودار رشد بررسی کند. همچنین می‌توانید مقدار و انواع غذاهایی که فرزندتان در طول ۳ روز مصرف می‌کند را دنبال کرده و یادداشت کنید. این کار می‌تواند کمی از نگرانی‌های شما کم کند.

لازم است بدانید که عادات غذایی فرزند شما یک شبه تغییر نخواهد کرد اما قدم‌های کوچکی که هرروز برمی‌دارید در طول زمان یاعث بهبود تغذیه و وضعیت غذا خوردن او خواهد شد.

بچه‌ها را به غذای شیرین عادت ندهید

بدن کودکان به دلیل سرعت بالای رشدشان نیاز به کالری بیشتری دارد. به همین دلیل است که اکثر بچه‌ها به خوردن شیرینی‌ها و غذاهای شیرین علاقه دارند و حساسیت آن‌ها به مزه تلخ بیشتر از بقیه افراد است. کودکانی که نسبت به طعم تلخ حساسیت دارند هنگام خوردن کلم بروکلی یا گل کلم بهانه‌گیری‌های خود را شروع می‌کنند. اما برای مقابله با این بهانه کودک بد غذا چه کاری می‌توان انجام داد؟

بهترین کاری که می‌توانید کنید این است که به جای حذف یک سری از مواد غذایی از سفره‌تان، آن را به مدل‌های جذاب و متفاوتی سرو کنید. برای مثال از کلم بروکلی می‌توانید در سالاد، پوره، سوپ استفاده کنید. هنگامی که می‌خواهید یک غذای جدید به کودکتان دهید می‌توانید آن را با غذایی که دوست دارد مخلوط کنید یا به آن سس اضافه کنید تا کودکتان بهتر آن غذا را بخورد.

به دوره رشد او توجه کنید

به دلیل نوسانات رشدی کودک، ممکن است کودک شما هر روز به یک میزان غذا نخورد. سرعت رشد کودک بعد از دو سالگی کاهش میابد. میزان رشد قد و وزن کودکانتان معمولا تحت کنترل پزشک است و با یک بی‌اشتهایی یا کم غذا خوردن او مشکلی پیش نخواهد آمد. این یک امر طبیعی است و جای نگرانی نیست. معمولا کودکانی که میان وعده می‌خورند یا در طول روز به میزان زیادی نوشیدنی می‌نوشند تمایل آنچنانی به خوردن وعده‌های اصلی ندارد و این مسئله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

برای حل این مشکل می‌توانید برای کودکتان برنامه منظمی در نظر بگیرید و ساعت‌های میان وعده آن‌ها را با فاصله بیشتری از وعده اصلی قرار دهید. نیمی از بهانه‌گیری‌های کودک بد غذا به دلیل بی‌برنامه بودن تغذیه آن‌هاست.

۳. نشان دادن استقلال

یکی از کلمه‌هایی که کودکان به گفتن آن علاقه دارند، نه است و پدر و مادرها کاملا به این موضوع واقف هستند. کودکان از طریق کنار زدن بشقاب و گفتن نه، این غذا را نمی‌خورم یا جمله‌هایی نظیر این، می‌خواهند نشان دهند که خودشان توانایی تصمیم‌گیری دارند و استقلال خود را نشان دهند. این مسئله طبیعی است و بخشی از روند طبیعی رشد کودکان است.

برای از بین رفتن این مشکل از انجام دو کار جلوگیری کنید. اولین کاری که نباید انجام دهید نشان دادن قدرتتان است. به کودکتان دستور ندهید که تا غذایت را تمام نکنی حق فلان کار را نداری. این کار باعث می‌شود تا سال‌های سال خاطره بدی از آن غذا داشته باشد و سمتش نرود. از او خواهش و التماس هم نکنید. به جای تمام این کارها بهتر است اجازه دهید تا کودکتان خودش تصمیم به خوردن بگیرد و شما می‌توانید از خاصیت مواد غذایی با او صحبت کنید و بگویید با خوردن این غذا بدنت قوی می‌شود و کارهای زیادی را می‌توانی انجام دهی.

حواستان به بیماری‌های زمینه‌ای باشد

این موضوع خیلی رواج ندارد اما بهتر است این را در گوشه ذهن خود داشته باشید که ممکن است کودکتان دارای ناراحتی است که از غذا خوردن امتناع می‌کند. متخصصان معتقدند اگر کودک شما هنگام غذا خوردن بیش از حد مضطرب است یا سر میز غذا نمی‌آید نشانه خوبی نیست و بهتر است با پزشک مشورت کنید.

برای حل این مشکل به پزشک کودکتان مراجعه کنید و مشکلتان را با او در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *