نکاتی که باید درباره وزن نوزاد خود بدانید

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1816 بازدید

احتمالا شما هم مانند اکثر پدر و مادرهای دیگر در ابتدای متولد شدن نوزادتان مدام نگران هستید که نوزادتان سیر طبیعی وزن‌گیری را طی نمی‌کند. در ادامه مطلب با مراحل رشد وزن نوزاد خود در سال اول آشنا می‌شوید و یاد می‌گیرید اگر این چنین نبود چه باید کرد؟

افزایش وزن طبیعی برای کودکان شیرخوار چگونه است؟

مواردی که از آن‌ها یاد می‌کنیم معمولا برای کودکانی است که از شیر مادر تغذیه می‌کنند. نوزادان در چند روز اول پس از تولد به طور معمول وزن نوزاد کم می‌شود و سپس حدود ۱۰ روز به وزن تولد خود می‌رسند. اگر اینگونه نباشد باید کودک و نحوه تغذیه او توسط پزشک بررسی شود.

در سه ماه اول، کودک باید به طور متوسط ۱۴۰ تا ۲۱۰ گرم وزن در هر هفته به دست آورد. کودکانی که وزن آن‌ها از صدک ۹۵ نمودار بیشتر می‌شود، به طور قابل ملاحظه‌ای وزنش از سایر نوزادان بیشتر است. افزایش وزن نوزاد در سه ماهه دوم به طرز قابل توجهی کمتر است. یکی از دلایل استفاده از منحنی رشد، داشتن راهی مناسب برای قضاوت در مورد نحوه رشد کودک است.

بین سه تا شش ماهگی، میانگین افزایش وزن کودک به ۱۰۵ تا ۱۴۷ گرم در هفته کاهش می‌یابد.

بین شش تا ۱۲ ماهگی، میانگین رشد متوسط او ۷۰ تا ۹۱ گرم در هفته است.

به طور متوسط، نوزادان در ۴ تا ۵ ماه اول وزنشان دو برابر و تا پایان یک سالگی وزن آن‌ها ۳ برابر وزنشان هنگام تولد خواهد شد.

لازم است والدین آگاه باشند که وزن نوزاد شان بیشتر از ژنتیک او، به رژیم غذایی و سلامت مادر در طول دوران بارداری بستگی دارد. به عنوان مثال، مادرانی که دارای دیابت بارداری هستند، ممکن است نوزادی بزرگتر از حد معمول به دنیا آورند، حتی اگر ژنتیک کودک باعث شود او در بزرگسالی دارای جثه کوچکی باشد. ممکن است نوزادان دیگر کوچکتر از حد متوسط باشند، اما به طور ژنتیکی در آینده جز افراد بلند قد باشند. بنابراین بعضی از نوزادان باید سریع وزن به دست آورند، در حالی که بعضی دیگر از آن‌ها باید وزن خود را کاهش دهند.

نکاتی که باید درباره وزن نوزاد تان بدانید

چه زمانی باید نگران وزن نوزاد خود باشید؟

معمولا والدین نگران نوزادانی می‌شوند که با سرغت کمتری وزن می‌گیرند. اما نمودارهای جدیدی که ارائه داده شده است نگرانی‌هایی درباره نوزادانی که با سرعت بیشتری وزن می‌گیرند ایجاد کرده است. به همین دلیل لازم است والدین علاوه بر وزن به قد کودک خود هم توجه داشته باشند. نوزادی که ازنظر وزن در صدک ۵۰ام قرار می‌گیرد، ولی از نظر قد در صدک ۵ام قرار دارد، احتمالا دارای اضافه وزن است. اما کودکی که هم وزن و هم قد او در صدک ۹۵ قرار بگیرد متناسب است و مشکلی ندارد.

اندازه گیری دقیق وزن‌گیری نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند کمی مشکل است. گاهی ممکن است نوزادی در روز ۱٫۷ لیتر شیرخشک مصرف کند و با سرعت زیاد رشد ‌کند. هنگامی که کودک از شیر مادر تغذیه می‌کند هنگامی که سیر می‌شود از خوردن دست می‌کشد نه بعد از تمام شدن شیر شیشه شیر. ممکن است والدین نشانه‌های نوزاد را به اشتباه تفسیر کنند.

محققان معتقدند که اندازه‌گیری وزن کودک یک ابزار مفید است اما باید از ابزارها به صورت هوشمندانه و عاقلانه استفاده کرد. بهتر است خودتان را جذب اعداد و ارقام نکنید زیرا در بعضی مواقع ممکن است مقیاس‌هایی که صورت می‌گیرد اشتباه باشد. مشاهده نوزاد در هنگام شیر خوردن اطلاعات بهتری به دست شما خواهد داد.

اگر کودک وزن نگرفت چه کاری باید انجام داد؟

بهترین کار در این مواقع این است که مادر متوجه شود چه زمانی کودک دارد شیر می‌خورد و چه زمانی فقط در حال مکیدن سینه است. در این زمان مادر می‌تواند سینه را کمی فشار دهد تا شیر وارد دهان نوزادش شود. ممکن است کم شدن رشد وزن کودک یا توقف آن به دلیل کم شدن یا تمام شدن شیر مادر باشد و این مسئله باید به کمک متخصص در این مورد حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *