پاسخ به ۱۰ سوال مهم مادران درباره شیردهی

0,0 rating
زمان مطالعه : 5 دقیقه
زمان مطالعه : 5 دقیقه
2436 بازدید

بعضی از مادران، آن را به عنوان لذت‌بخش‌ترین تجربه مادران توصیف می‌کنند و برخی دیگر خاطراتشان از لحظات شیردهی را با درد پستان و گریه نوزادی که سیر نمی‌شود به یاد می‌آورند. تغذیه نوزاد با شیر مادر، یعنی همان کاری که مادرانمان نسل به نسل انجامش داده‌اند، هنوز هم یکی از تجربه‌های استرس‌آور و مبهم مادرانه است. ما این بار، به ۱۰ سوال رایج زنانی که برای اولین بار شیر دادن به فرزندشان را تجربه می‌کنند پاسخ داده‌ایم. شاید شما هم در ادامه این مطلب، پاسخ یکی از سوالهایتان را پیدا کنید.

چطور می‌توان حجم شیر مادر در روز بعد از زایمان را بیشتر کرد؟

در اولین دفعاتی که می‌خواهید فرزندتان را با شیر مادر تغذیه کنید، احتمالا میزان کمی شیر از سینه‌های شما خارج می‌شود. شیر آغوزی که بدنتان در روزهای اول تولید می‌کند، کم حجم است اما از نوزاد در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند. نگران کم بودن حجم شیر نباشید. این مشکل معمولا تا ۷۲ ساعت بعد از زایمان برطرف می‌شود و با تلاش بیشتر نوزادتان برای مکیدن شیر، بدنتان انگیزه بیشتری را برای تولید کردنش پیدا می‌کند. با این وجود اگر احساس کردید شیر شما برای تغذیه فرزندتان کافی نیست، راه‌های افزایش شیر مادر را امتحان کنید.

وقت شیردهی باید در چه حالتی قرار بگیرم؟

برای شیردهی، الگوی ثابتی وجود ندارد. اشکالی ندارد که در روزهای اول مدام موقعیت خود یا فرزندتان را تغییر دهید. درصورتیکه فرزندتان به راحتی نمی‌تواند موقعیتش را تنظیم کند و شیر را بمکد، نگران نشوید. او به تمرین بیشتری برای این کار نیاز دارد.

توصیه ما این است که بدن نوزادتان را کاملا به سمت خودتان بچرخانید، سینه به سینه هم قرار بگیرید و چانه‌اش را با انگشت‌تان نوازش کنید تا اشتیاقش به مکیدن شیر بیشتر شود.

اگر فرزندتان نارس به دنیا آمده، احتمالا در روزهای بعد از تولد نمی‌توانید مستقیم او را تغذیه کنید. در این روزها، دوشیدن شیر تنها راه شما برای تغذیه فرزندتان با شیر مادر است.

با درد پستان در زمان شیردهی چه باید کرد؟

شقاق یا همان زخم و ترک خوردگی پستان در روزهای اول شیردهی، ممکن است این کار را برایتان سخت و عذاب‌آور کند. گرچه تغییرات هورمونی نقش مهمی در ایجاد این زخم‌ها دارند، اما شیوه شیردهی شما هم بر تشدید مشکل تاثیر می‌گذارد.

نکته مهمی که در این روزها باید به خاطر داشته باشید، این است که شیردادن، نباید فرایندی دردناک و آزار دهنده باشد. اگر با هر مکیدن نوزاد درد را احساس می‌کنید، انگشت کوچکتان را بین دهان او و نوک پستان فشار دهید تا از دهانش خارج شود و یک بار دیگر تلاش کنید. یادتان باشد که نه تنها نوک پستان، که قسمتی از ناحیه تیره رنگ اطراف آن باید در دهان نوزاد قرار بگیرد.

مراقب باشید در زمان شیر دادن، بینی نوزاد روی بدن شما قرار نگیرد. انسداد بینی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر نوزادان در روزهای ابتدایی است.

در هفته اول چند ساعت یکبار باید شیر بخورد؟

در روزهای ابتدایی، هر چه بیشتر به فرزندتان شیر دهید، بدن شما شیر بیشتری را تولید می‌کند. پس حداقل ۱۲ بار فرزندتان را تغذیه کنید. برخی از متخصصان معتقدند که نوزادان چند روزه، باید هر زمان که می‌خواهند شیر بخورند و در زمان خواب هم حداکثر می‌توانند ۲٫۵ تا ۳ ساعت از شیر محروم بمانند.

در این روزها ممکن است نوزادتان در میانه شیر خوردن به خواب برود. اگر احساس می‌کنید به اندازه کافی تغذیه نشده، بین دو ابرو یا چانه‌اش را به آرامی با انگشتتان نوازش کنید تا شیر خوردن را از سر بگیرد.

چطور بفهمم گرسنه است؟

گریه کردن، بارزترین نشانه‌ای است که کودک از طریق آن گرسنگی را ابراز می‌کند اما کودکان تازه متولد شده، همیشه در زمان گرسنگی گریه نمی‌کند. پس بیشتر از ۲٫۵ ساعت منتظر اعتراض او نمانید. چراکه ممکن است افت قند خون او را بی‌حال کرده و سلامتش را به خطر بیندازد.

هر وعده شیردهی باید چقدر طور بکشد؟

در هفته اول، احتمالا باید برای هر وعده شیردهی ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان بگذارید و فرزندتان را ۲۰ دقیقه زیر سینه راست و ۲۰ دقیقه زیر سینه چپ بگیرید و در حالتی این کار را انجام دهید که می‌توانید ۴۰ دقیقه در آن دوام بیاورید.

معمولا مادرانی که از بالش‌های بزرگ شیردهی استفاده می‌کنند، از این محصول راضی هستند، اما برای استفاده از این بالش‌ها الزامی وجود ندارد و شما می‌توانید موقعیت شیردهی‌تان را با توجه به شرایط خود و نوزادتان انتخاب کنید.

چند وعده باید غذا بخورم تا فرزندم گرسنه نماند؟

نیازی نیست که رژیم غذایی شما در دوران شیردهی، تفاوت چندانی با تغذیه‌تان در روزهای قبل از بارداری و زایمان داشته باشد. انتخاب یک رژیم سلامت و کامل، به جای پیروی از رژیم‌های غذایی پرکالری یا افزایش اغراق شده حجم غذای مصرفی، می‌تواند به تولید شیر با کیفیت در بدنتان و البته سلامت خودتان کمک کند.

شما در این روزها به دریافت ۲۰۰ تا ۵۰۰ کیلوکالری انرژی بیشتر از قبل نیاز دارید. پس زیاده روی نکنید.

افزایش شیر مادر
افزایش شیر مادر

کدام مواد غذایی را بیشتر و کدام یک را کمتر مصرف کنم؟

آنچه که در این روزها باید بیشتر از قبل مصرف کنید، مایعات سالم است. مصرف چند لیوان آب در روز، خوردن غذاهای آبکی و نوشیدن یک لیوان آب میوه طبیعی، می‌تواند به تولید بیشتر شیر در بدنتان کمک کند. گذشته از این، در زمان شیردهی بهتر است میزان بسیار کمی کافئین به بدنتان وارد کنید تا این ماده چرخه خواب و بیداری فرزندتان را تحت تاثیر قرار ندهد.

اگر فرزندتان به بعضی از مواد غذایی آلرژی داشته باشد، این شما هستید که باید از خوردن آنها پرهیز کنید. چراکه حتی در صورت مصرف میزان کمی از آنها، ترکیبات آلرژی‌زا از طریق شیر به بدن نوزادتان وارد می‌شود و او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر خوراکی آلرژی‌زا را بیشتر مصرف کنم بدنش عادت می‌کند؟

آلرژی واکنشی است که سیستم ایمنی بدن به یک ماده خاص نشان می‌دهد و هیچ ارتباطی به عادت نداشتن بدن کودک به دریافت ماده غذایی ندارد. درصورتی مبتلا بودن فرزندتان به آلرژی، با مصرف بیشتر آن ماده غذایی تنها بدنش را به واکنش و آسیب بیشتر وادار می‌کنید.

برای فهمیدن اینکه فرزندتان به چه ماده غذایی حساسیت نشان می‌دهد، هر روز همه آنچه که مصرف می‌کنید را روی یک کاغذ بنویسید و در دو روز بعد، تاثیر خوراکی‌های مصرفی بر وضعیت فرزندتان را مشاهده کنید.بی‌قراری، آسیب‌های پوستی، بی‌خوابی و گریه زیاد می‌تواند شما را از وجود ماده‌ای حساسیت‌زا در رژیم غذایی‌تان باخبر کند. 

اگر قصد اضافه کردن یک خوراکی به بشقابتان را دارید، سعی کنید در روزهای اول، آن را در حجم پایین به غذاها اضافه کنید و از ترکیب کردن چند ماده غذایی تازه در یک روز هم پرهیز کنید.

سفتی پستان در دوران شیردهی خطرناک است؟

جمع شدن شیر در سینه شما، می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. اگر حجم شیری که در بدنتان تولید می‌شود زیادتر از مصرف کودکتان است، حتما آن را کامل بدوشید. درست تخلیه نشدن سینه‌ها زمینه را برای ایجاد ماستیت عفونی فراهم می‌کند.

ماستیت عفونی یا ورم پستان مشکلی است که در دوران شیردهی اتفاق می‌‎افتد و ممکن است عوارضی مثل سفتی همراه با درد، تب و لرز را ایجاد کند و جان مادر و حتی کودک را به خطر بیندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *