چند روش برای تقویت هوش کودک

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1419 بازدید

آیا شما جز آن دسته از والدینی هستید که می‌خواهید مطمئن باشید کودکتان باهوش شود؟ برای رسیدن به آن، به دنبال راه‌هایی هستید که از پس آن بر بیایید و وقت و انرژیتان اجازه انجام آن‌ها را به شما بدهد؟ با کمک یک سری ایده‌های ساده و سرگرم کننده می‌توانید به تقویت هوش کودک خود کمک کنید. در این مطلب به کارهایی اشاره می‌شود که ممکن است به صورت روزمره هم آن‌ها را انجام دهید بدون اینکه بدانید چه تاثیر مثبتی روی کودکتان خواهد گذاشت. این کارها کمک می‌کند فرزند شما هوشمند و خلاق باشد.

مغز کودک شما به کمک تجربه‌ها و آزمایشاتی که انجام می‌دهد رشد می‌کند. با انجام بازی‌های مختلف حس‌های مختلف کودکتان را به چالش بکشید و اجازه دهید از آن‌ها استفاده کند. حس لامسه، بینایی، چشایی، شنوایی و بویایی کودک شما برای توسعه یافتن نیاز به تجربه دارد. باید طوری با او تمرین کنید که پس از مدتی بتواند چیزهای مختلف را از هم تشخیص دهد و تفاوت آن‌ها برایش قابل درک باشد. این کار به شما کمک می‌کند که فرزندی هوشمند داشته باشید. در ادامه با چند مورد از این روش‌ها آشنا خواهیم شد.

معرفی چند روش برای تقویت هوش کودک

تقویت هوش کودک

۱. از تلویزیون دوری کنید

محققان معتقدند که والدین باید فرزندان خود را از تلویزیون دور کنند و اجازه ندهند آن‌ها تلویزیون تماشا کنند. نگاه کردن به تلویزیون نه تنها باعث تحریک مغز کودک نمی‌شود بلکه باعث مختل شدن مهارت‌های شناختی کودک شما خواهد شد و زمانی هم که شما می‌توانید برای تقویت هوش کودکتان صرف کنید از شما می‌گیرد. بنابراین به جای اینکه اجازه دهید کودکتان تلویزیون ببیند می‌توانید از وقتتان استفاده کرده و در انجام فعالیت‌های بدنی به او کمک کنید. یکی از بازی‌های ساده‌ای که می‌توانید انجام دهید قل دادن توپ است.

۲. با کودکتان بیشتر ارتباط برقرار کنید

تعامل دائمی با کودک می‌تواند تاثیر بسزایی روی پیشرفت مغز او داشته باشد. مشغول کردن، بازی کردن و ابراز عشق به کودک، مغز او را تحریک می‌کند. هنگامی که شما با کودک خود بیشتر ارتباط برقرار می‌کنید و عواطف خود را نشان می‌دهید، در توسعه مهارت‌های تفکر کودکتان قدم برمی‌دارید. این کار علاوه بر تقویت هوش کودک باعث می‌شود که او احساس امنیت بیشتری کند.

۳. خوردن شیر مادر تا دو سالگی

مطالعات نشان داده نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، حداقل از ۵ درصد IQ بالاتری برخوردارند. در ۶ ماه اول نوزادی لازم است حتما نوزاد از شیر مادر تغذیه کند اما از بعد از آن ممکن است پزشک شما پیشنهاد دهد از غذای کمکی هم استفاده کنید اما شیر خود را قطع نکنید.

۴. موسیقی می‌تواند روی توجه و تمرکز کودک تاثیر بگذارد

مطالعات نشان داده که گوش دادن به موسیقی می‌تواند توجه کودک را افزایش داده و حافظه او را تقویت کند. می‌توانید فرزندتان را با یکی از ابزارهای موسیقی آشنا کنید و توانایی تفکر او را افزایش دهید. موسیقی یادگیری استدلال فضایی و زمانی او را پرورش می‌دهد و باعث تقویت توانایی عددی او در آینده خواهد شد. محققان ساز پیانو را توصیه می‌کنند اما آشنایی با هر سازی تاثیر مناسبی روی هوش کودک شما خواهد گذاشت.

۵. کودکتان را با کتاب آشنا کنید

هیچوقت برای آشنا شدن کودک با کتاب زود نیست. از همان ماه‌های اول می‌توانید برای کودکتان کتاب بخوانید. کلمات را شمرده شمرده ادا کنید تا کودک شما تک تک آن‌ها را بشنود و گوشش به آن‌ها آشنا شود. می‌توانید کتاب‌های مصور تهیه کنید و عکس‌های آن را به کودکتان نشان دهید. داستان و شعر برای او بخوانید. از این طریق می‌توانید دایره لغات او را افزایش دهید و چیزهای جدیدی به او معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *