پیشنهادهای جذاب برای مقابله با بدغذایی کودک

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
1504 بازدید

بشقاب‌ها را پس می‌زند، خودش را با هله‌هوله‌های شیرین سیر می‌کند و وقت غذا خوردن، سرش را به هر کاری جز خالی کردن بشقاب گرم می‌کند. بد غذایی بچه‌ها دلایل مختلفی دارد اما در این مطلب، قصد ریشه یابی این مشکل را نداریم. بار دیگر می‌خواهیم میانبرهای مقابله با بد غذایی کودک را به شما معرفی کنیم و راه‌های ساده‌ای را برای رساندن مواد غذایی مورد نیاز به بدن کودکتان، با شما در میان بگذاریم.

تنوع را حفظ کنید

بد غذایی کودک

بشقاب‌های چند قسمتی به شما برای نجات از این وضعیت کمک می‌کنند. شما می‌توانید در هر بخش بشقاب، یکی از مواد غذایی مورد نظرتان را بریزید تا کودک برای خوردن خوراکی‌های متنوع تشویق شود. ماست، سبزیجات آب‌پز شده و دورچین‌های پرخاصیتی مثل زیتون را در کنار غذای کودکتان بگذارید تا هم بخاطر لذت چشیدن طعم‌های متفاوت به غذا خوردن ادامه دهد و هم در تامین نیازهای بدنش موفق‌تر باشد.

از علایقش کمک بگیرید

بدغذایی کودک

شبیه کردن مواد غذایی داخل بشقاب به چیزهایی که کودک دوستشان دارد، راه دیگری برای تشویق کردن او به غذا خوردن است. پسر بچه‌ای که مدام به فکر پرواز است، قطعا با دیدن چنین بشقابی به وجد می‌آید و در برابر خوردن میوه عصرانه کمتر مقاومت می‌کند.

داستان بسازید

بدغذایی کودک

برای اینکه کودکتان از سر سفره بلند نشود و غذایش را تمام کند، به برنامه طولانی‌تری نیاز دارید. داستانی که خوراکی‌های بشقاب نقش‌هایش را بازی می‌کنند، ایده خوبی برای سرگرم کردن کودک و گذراندن وقت است. نگران نباشید! قرار نیست تا ابد به این رویه ادامه دهید. اگر کودکتان با لذت چشیدن طعم‌ها آشنا شود، بعید است که به بدغذایی ادامه دهد.

با سبزیجات بازی کنید

بد غذایی کودک

بیشتر بچه‌ها طعم سوسیس و سس را دوست دارند اما میانه‌ای با خوردن سبزیجات ندارند. اما اگر سبزیجات مختلف را به شکلی جذاب در بشقاب بچینید، احتمال کنار آمدن کودکتان با این خوراکی‌ها بیشتر می‌شود.

با تکرار ایده‌ها به بد غذایی کودک کمک نکنید

غذای کودک

با ایده‌های تکراری، کودکتان را خسته و بی‌اشتها نکنید. قرار نیست هر روز فرزندتان موشی که با پنکیک ساخته‌اید را بخورد. خلاقیت شما برای آماده کردن بشقاب غذا اهمیت زیادی دارد اما تنوع مواد غذایی و دورچین‌ها هم به همان اندازه به رفع بد غذایی کودک کمک می‌کند. شاید بهتر باشد که فهرستی از غذاها و میان‌وعده‌های ساده برای کودک را تهیه کنید تا هر روز وقت زیادی را صرف پیدا کردن غذای مناسب نکنید.

سخت نگیرید

بد غذایی کودک

درست است که کودکتان به انگیزه‌های تازه‌ای برای آشتی کردن با خوراکی‌ها نیاز دارد؛ اما برای ایجاد این انگیزه‌ها قرار نیست کارتان را سخت کنید و ساعت‌ها برای تزیین غذایش وقت صرف کنید. یک برش ساده هندوانه وقتی با کمی خلاقیت به بشقاب وارد می‌شود، می‌تواند اشتهای کودک را چند برابر کند.

لقمه‌های بزرگ را فراموش کنید

بد غذایی کودک

خوردن غذا و میان وعده را با کوچک کردن مواد غذایی برای کودک آسان کنید. به جای اینکه یک ساندویچ پر از ترکیبات مختلف را برایش ببرید، ساندویچ کوچکی را در کنار خوراکی‌های کوچک رنگارنگ و میوه‌های ضروری برای رشد کودک سرو کنید. یادتان نرود که استفاده از رنگ‌های متنوع در آماده کردن بشقاب غذای کودک، هم به رشد و سلامت او کمک می‌کند و هم در برطرف کردن بد غذایی کودک موثر است.

بهانه‌ای برای جا دادن مواد غذایی پیدا کنید

غذای کودک

با توجه به تنوعی که در ذهنتان است، ایده آماده کردن بشقاب را طرح‌ریزی کنید. شاید کودکتان به همه ترکیبات مورد نظر شما علاقه نداشته باشد اما وقتی از آنها در گوشه و کنار ایده جذابتان استفاده کنید، بعید است که از خوردنشان سر باز بزند.

غذا خوردن را به چالش تبدیل کنید

غذای کودک

مسابقه، بازی و تعیین جایزه برای کسی که از پس حل یک مسئله بر می‌آید، از جمله راه‌های انگیزه دادن به کودک هستند. می‌توانید مواد غذایی مختلف را به سیخ بکشید و در میانه سیخ، خوراکی محبوب کودکتان را قرار دهید. از او بخواهید از مراحل مختلف خوردن این غذا عبور کند تا به خوراکی محبوبش برسد. نگران کم بودن وقتتان در برخی از وعده‌ها نباشید. گاهی می‌توانید سراغ غذاهای آماده و مقوی کودک بروید و تنوع بیشتری را در تغذیه فرزندتان ایجاد کنید.

از کودک کمک بگیرید

بد غذایی کودک

برای آماده کردن یک بشقاب متفاوت عصرانه، از کودکتان کمک بگیرید. از او بپرسید که دوست دارد چه طرحی را پیاده کند و چطور می‌تواند از خوراکی‌های مختلف برای آماده کردن بشقاب مورد نظرش کمک بگیرد. بچه‌ها عاشق مشارکت در انجام کارها هستند و وقتی پای غذا خوردن به میان می‌آید، شریک کردنشان در مراحل تهیه غذا می‌تواند به رفع بد غذایی کودک کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *