فرمول‌های ساده و عملی برای پایان دادن به بی اشتهایی کودک

0,0 rating
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
2207 بازدید

بی اشتهایی کودک کودک همیشه نشانه بدغذایی او نیست، اما واقعیت این است که بدغذایی کودکان یکی از دلایل اصلی بی‌میلی‌شان به غذا خوردن است. اگر کودک شما هم از میز غذا فراری است و برای تمام کردن غذایش همیشه به یک بهانه خاص نیاز دارد، این مطلب را بخوانید. ما میانبرهای مبارزه با بدغذایی کودکان و کنترل بی‌اشتهایی‌شان را با شما درمیان می‌گذاریم و راه شما برای در پیش گرفتن الگوی تغذیه سالم کودکان را هموار می‌کنیم.

رفع بی اشتهایی کودک با میانبرهای مادرانه

حالا دیگر فرزند شما لقمه‌ها را به راحتی می‌جود و حواسش وقت غذاخوردن مدام پرت نمی‌شود. بد نیست بدانید آنچه که در بسیاری موارد «بی‌اشتهایی کودکان» نامیده می‌شود، نه ناتوانی جسمی آنها در تحمل مواد غذایی، بلکه بی‌میلی روانیشان به مصرف مواد غذایی است. اگر کودک شما هم بدون هیچ مشکل جسمی، از امتحان کردن غذاهای تازه طفره می‌روند و خوراکی‌های قدیمی را هم کنار می‌گذارد، معنایش این است که باید فکری به حال بدغذایی‌اش بکنید و این راه‌ها را امتحان کنید:

 • تغذیه سالم کودکان تا اندازه زیادی وابسته به رفتارها و عادات غذایی اطرافیان است. کودک شما در این سالها، بسیاری از چیزها را با مشاهده رفتار آدم‌های تاثیر گذار زندگی‌اش یاد می‌گیرد. به شما، همسالان، معلم‌ها و دوستان نزدیک‌تان نگاه می‌کند و الگوهای رفتاری‌اش را بر اساس عادات روزانه شما شکل می‌دهد.
 • فرزند چهار تا شش ساله شما، برای به دست آوردن استقلالش در انجام کارهای مختلف و گرفتن تصمیم‌های کوچک به هر دری می‌زند اما نباید فراموش کنید که در عین بال و پر دادن به این نیاز مهم و اساسی، باید محدودیت‌های مشخصی را هم برایش وضع کنید و تصمیم‌ها و رفتارهایش را در یک چهارچوب مشخص و از پیش تعیین شده، کنترل کنید. این قانون‌های کلی، از شیوه مواجه شدن او با همسالان گرفته تا روش وقت گذراندنش در خانه و حتی الگوی تغذیه‌ای فرزندتان را در بر می‌گیرد. پس برای بردن او به جاده تغذیه سالم، راهی جز کنترل این استقلال طلبی برایتان باقی نمی‌ماند.
 • اینکه در چه زمانی به فرزندتان چه میان‌وعده‌ای را بدهید، بر میزان نهار یا شام خوردنش تاثیر می‌گذارد و اینکه با چه طعم‌هایی فرزندتان را پیوند دهید، ذائقه غذایی او در حالت کلی را می‌سازد. زمان‌بندی مناسب، یکی از پیش نیازهای مهم تغذیه سالم کودکان است.
 • فرزندتان را مجبور به امتحان کردن طعم‌های تازه نکنید و برای رسیدن به این هدف، به او فشار نیاورید، بلکه برای ترغیب کردنش، خودتان پیش قدم شوید و بدون هیچ جمله اضافه‌ای، در طول روز آنها را مصرف کنید. بله! عمل کردن فرزندتان به اصول تغذیه سالم کودکان، بیش از هر چیز به رفتارهای شما وابسته است. والدین کودکان بدغذا با راه‌های ساده‌ای می‌توانند به این مشکل پایان دهند.
 • بدون اصرار کردن به فرزندتان، خوراکی مورد نظر را در معرض دید او قرار دهید و آنقدر صبوری کنید تا بالاخره کنجکاوی‌اش او را به سمت ظرف خوراکی مورد نظر بکشاند و خود خواسته تغذیه سالم را انتخاب کند.با به کار گرفتن کمی خلاقیت، می‌تواند به بی‌اشتهایی او پایان دهید.
 • بچه‌ها در این سالها، از دل بازی‌ها و قصه‌ها چیزهای زیادی را یاد می‌گیرند. قصه‌هایی از بچگی خودتان درحالیکه این خوراکی‌ها را می‌خوردید یا داستان‌هایی از شخصیت محبوبش که عاشق غذایی است که با آن ماده اولیه پخته شده است را تعریف کنید. نگویید بخور تا قد بلند شوی، اصلا نگویید تو این خوراکی را بخور، بلکه تعریف کنید که سوپرمن محبوبش یک روز که خسته از ماموریت برگشته، یک بسته از آن را باز کرده و آنقدر انرژی گرفته که توانسته به ماموریت دیگری برود و جان کودکی را نجات دهد. شما با این میانبرها، می‌توانید اصول تغذیه سالم کودکان را در خانه خود به اجرا در بیاورید.
بی اشتهایی کودک

با قانون‌هایتان به جنگ بی‌اشتهایی بروید

آنچه به اندازه موجودی بشقاب فرزندتان مهم است روشی است که برای سرو غذا انتخاب می‌کنید. براساس اصول تغذیه سالم کودکان شما باید برای میز غذا، قانون‌های مشخص داشته باشید. برای مثال از فرزندتان بخواهید که حتی در صورت تمام نکردن بشقابش، در مدت حضور دیگران سر میز غذا، آنجا بماند و سراغ هیچ وسیله بازی هم نرود. تنها ابزاری که وقت غذا در اختیار فرزندتان قرار می‌گیرد، باید بشقاب، قاشق، چنگال و لیوانش باشد. پس نه تبلت را به میز بیاورید و نه کارتون محبوبش را پخش کنید.

چطور کودکان بی‌اشتها را سر به راه کنیم؟

 • شما می‌توانید با کمی سلیقه و به واسطه شناختی که از ذائقه فرزندتان دارید، برایش میان‌وعده‌های سالم اما دوست داشتنی را تدارک ببینید. اسنک کره بادام زمینی یا کرم کنجدی، نان و خامه خرما، غذاهای آماده مغذی با طعم محبوب کودکتان یا نوشیدنی‌هایی مثل شیرهای غنی شده کودکان، گزینه‌های خوبی برای میان‌وعده‌ها به نظر می‌رسند.
 • به جای جایزه تعیین کردن وقت خوردن غذا، او را در فرایند تولید و تهیه دخیل کنید. اگر شما از «الف» تا «ی» این فرایند را همراه با فرزندتان انجام دهید، اشتیاق او به خوردن غذا را هم بیشتر می‌کنید و از پس برطرف کردن بی اشتهایی کودک تان برمی‌آیید.
 • پس لیست خرید روزانه را با هم بنویسید، با هم به فروشگاه بروید و مواد غذایی سالم را تهیه کنید تا او به طور غیرمستقیم با تغذیه سالم آشنا شود. با هم میوه و سبزیجات ضروری برای رشد کودک را همراه با هم را بشویید و این فرایند را با بازی و مسابقه همراه کنید و در باقی مراحل طبخ هم از فرزندتان براساس توانایی‌هایش کمک بگیرید. البته هرگز در صورت خسته شدنش او را به ادامه دادن مجبور نکنید و به جای سیاهی‌لشگر ساختن از فرزندتان، با توجه به توانایی‌هایش از او کمک‌هایی جدی و موثر بگیرید.
 • بچه‌ها نمی‌توانند همه نیاز روزانه غذایی‌شان را در سه وعده تامین کنند و معده کوچکشان، نمی‌تواند همه مواد غذایی مورد نیاز در زمانی کوتاه در خود ذخیره کند. به همین دلیل کودکان به میان وعده‌هایی نیاز دارند که هم انرژی‌شان را در طول روز تامین کند و هم مواد ضروری را به بدنشان برساند. خوردن این میان وعده‌ها در زمان بازی و تحرک، معمولا برای کودکان جذاب‌تر از خوردن غذای اصلی است، اما ایجاد این جذابیت، نباید به قیمت ناسالم خوری فرزندتان تمام شود. پس این میان‌وعده‌ها را با مواد غذایی ضروری برای کوکان در سنین رشد آماده کنید.
 • قد و زن کودکتان با رشد او تناسب دارد؟ شاید شما بیش از اندازه حساس شده‌اید و بی اشتهایی کودک کودکتان مشکل اصلی شما نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *