ارتباط قهوه و افزایش متابولیسم بدن

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
2794 بازدید

در این مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا ارتباطی بین قهوه و افزایش متابولیسم بدن وجود دارد یا خیر؟ قهوه دارای کافئین است. کافئین جز دسته مواد پر مصرفی است که روی عملکرد ذهن تاثیر می‌گذارد و باعث تغییرات عملکردی مغز می‌شود. امروزه نام کافئین در ترکیبات بسیاری از مکمل‌های تجاری چربی سوز دیده می‌شود. تحقیقات نشان داده کافئین علاوه بر اینکه به چربی سوزی کمک می‌کند باعث افزایش متابولیسم یا سوخت و ساز بدن می‌شود. اما آیا واقعا قهوه و افزایش متابولیسم بدن باعث کاهش وزن می‌شوند؟ در ادامه مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد.

قهوه دارای مواد محرک است

محرک‌ها موادی هستند که باعث تحریک سیستم عصبی فرد می‌شوند. برخی از این محرک‌ها روی متابولیسم یا سوخت و ساز بدن تاثیر می‌گذارند. بسیاری از این محرک‌ها در نوشیدنی‌های مختلف جهان یافت می‌شوند. از این محرک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کافئین: بیشترین مقدار محرک موجود در قهوه کافئین است.
  • تئوبرومین: بیشترین مقدار محرک موجود در کاکائو تئوبرومین است. این محرک به مقدار کمتر در قهوه هم وجود دارد.
  • تئوفیلین: ماده محرک موجود در قهوه و کاکائو است. این ماده برای درمان آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • کلروژنیک اسید: این ماده از محرک‌های اصلی موجود در قهوه است و سرعت جذب کربوهیدرات را کاهش می‌دهد. 
قهوه و افزایش متابولیسم

کافئین یکی از مهم‌ترین محرک‌ها است که به مقدار زیادی در قهوه وجود دارد. تحقیقات زیادی روی این ماده صورت گرفته و نشان داده است که کافئین دارای قدرت بالایی است. کافئین به دلیل داشتن انتقال دهنده‌های عصبی، مهار کننده‌ای به نام ادنوزین را غیرفعال می‌کند. هنگامی که این مهار کننده‌ها متوقف شوند فعالیت نورون‌ها بیشتر می‌شود و دوپامین و نوراپینفرین که از انتقال دهنده‌های عصبی هستند فعال می‌شوند. هنگامی که این انتقال دهنده‌ها در بدن آزاد می‌شوند سطح انرژی و هوشیاری بالا می‌رود. به همین دلیل است که هنگامی که خسته هستید بعد از خوردن یک فنجان قهوه می‌توانید به فعالیت خود ادامه دهید.

کافئین توانایی بهبود عملکرد ورزشی تا ۱۱ تا ۱۲ درصد را دارد. 

قهوه می‌تواند به تجزیه بافت چربی کمک کند.

کافئین سیستم عصبی بدن شما را تحریک می‌کند و از این طریق سیگنال‌هایی به سلول‌های چربی شما ارسال می‌کند و باعث شکسته شدن آن‌ها می‌شود. این اتفاق به کمک هورمون اپی‌نفرین در بدن صورت می‌گیرد.

این هورمون را با عنوان آدرنالین می‌شناسند. اپی‌نفرین از طریق خون وارد بافت چربی بدن می‌شود، بافت چربی‌ها را خرد می‌کند و اسیدهای چرب را وارد گردش خون می‌کند.

در صورتی شکستن بافت‌های چربی به لاغر شدن و کاهش وزن شما کمک خواهد کرد که میزان کالری دریافتیتان از میزان کالری مصرفیتان بیشتر نباشد. با استفاده از مکمل‌های چربی سوزی که دارای کافئین هستند می‌توانید روند کاهش وزنتان را سرعت ببخشید.

قهوه و افزایش متابولیسم بدن

هرچقدر میزان متابولیسم یا سوخت و ساز بدن شما بیشتر باشد راحت‌تر می‌توانید وزنتان را کاهش دهید و بدون اینکه در وزنتان تغییری ایجاد شود غذا بخورید.

تحقیقاتی که روی این ماده انجام شده نشان داده است که این ماده سوخت و ساز بدن را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش می‌دهد و هرچقدر قهوه شما دارای مقدار کافئین بیشتری باشد این درصد هم بالاتر خواهد بود.

یکی از تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کافئین در افراد لاغر، سبب می‌شود چربی‌سوزی آن‌ها حدود ۲۹ درصد افزایش پیدا کند این در حالی است که در افراد چاق، این مقدار تنها در حدود ۱۰ درصد خواهد بود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که تاثیر کافئین بر چربی‌ سوزی بدن به سن افراد نیز بستگی داشته و این تاثیر در افراد مسن نسبت به افراد جوان، کمتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *