افرادی که قهوه می‌خورند عمر طولانی‌تر خواهند داشت

زمان مطالعه : 2 دقیقه

آیا شما هم در طول روز چند فنجان قهوه می‌خورید؟ اگر جواب مثبت است، باید بدانید که دو پژوهش بزرگ که اخیرا انجام شده‌اند، عمر طولانی‌تر برای قهوه‌خورها را نشان می‌دهند.

مجریان این دو تحقیق در طول ۱۶ سال مجموعا هفتصد هزار نفر را زیر نظر گرفته‌اند. نتایج کاملا محکم هستند: مصرف قهوه و کاهش خطر مرگ زودهنگام (به خصوص مرگ‌های ناشی از مشکلات قلبی و گوارشی) با هم توأم هستند.

در پژوهش اول، حدود ۱۸۶ هزار امریکایی زیر نظر قرار گرفتند و کاشف به عمل آمد که وقتی فردی یک یا دو فنجان قهوه در روز مصرف کند، خطر مرگ ۱۸٪ کمتر از دیگران او را تهدید می‌کند (اثر عناصری مثل تغذیه، سیگار، ورزش، و دیگر موارد در این پژوهش خنثی شده‌اند). در پژوهش دوم، مصرف قهوه در بین ۵۲۰ هزار اروپایی از ۱۰ کشور بررسی شد و نتایج مشابهی به دست آمد: افرادی که قهوه می‌نوشند کمتر از آنهایی که نمی‌نوشند در معرض مرگ قرار دارند. (درباره تاثیر قهوه بر قلب بیشتر بخوانید)

قبل از اینکه بدو-بدو به سراغ استارباکس (یا هر برند دیگری که در کشورتان هست) بروید، بهتر است توجه شما را به این نکته جلب کنیم: این ارتباط کشف‌شده به معنای رابطهٔ علت و معلولی نیست. بله، مرگ در بین قهوه‌خورها کمتر از افرادی است که قهوه نمی‌خورند، اما لزوما قهوه آن عاملی نیست که خطر مرگ ناگهانی را کم می‌کند. مثلا در این پژوهش آخر همه عوامل موثر زیر نظر قرار نگرفته‌اند، مواردی مثل عادات اجتماعی یا سطح زندگی فرد. حتی این مسئله در نظر گرفته شد که شاید افراد قهوه‌خور از ابتدا سالم‌تر هستند و آنهایی که قهوه نمی‌نوشند، به خاطر مشکلات جسمانی قبلی مجبور به پرهیز از قهوه هستند. (طرز تهیه ۱۲ نوع قهوه پایه اسپرسو را یاد بگیرید)

در مجموع می‌توان گفت آدم‌هایی که قهوه می‌خورند می‌توانند حس بهتری به زندگی و طول عمر خود داشته باشند. مصرف معتدل قهوه را می‌توان در کنار رژیم غذایی سالم و سبک زندگی، به کار گرفت تا زندگی طولانی‌تر داشت. نکته خوب این است: تحقیقات نشان داده که برای بیشتر افراد، مصرف قهوه هیچ ضرر بلندمدتی ندارد. پس در هر صورت آن را در وعده‌های غذایی خود قرار دهید.

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

  1. -

    من چند ساله صبح ها قوه فرانسه می خورم. تو این چند ساله عجیب باعث شده شاد تر زندگی کنم. یه جورایی به نظرم ضد افسردگی هست.