با انواع قهوه آشنا شوید

1,0 rating based on 1 rating
1,0 | 2 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
2915 بازدید

اسم قهوه که می‌آید اولین چیزی که به ذهن هرکس می‌رسد خاصیت این دانه‌های سفت و خوشبو در بیدار نگه داشتن آدم‌ها است. با استناد به برخی آمار سرانه مصرف قهوه ایران در سال ۹۴ هزار تن بوده و هر ایرانی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ گرم قهوه مصرف می‌کند. در حالیکه بیش از ۵۰% جمعیت آمریکا یعنی حدود ۱۵۰ میلیون نفر، قهوه می‌نوشند. قهوه حاوی ماده شیمیایی خوراکی کافئین است که به عنوان یک دارو، بسیار سریع عمل می‌کند و با کاهش آدنوزین موجب فعال شدن حواس بدن می‌شود. آدنوزین ماده‌ای شیمیایی است که هنگام خستگی در مغز ترشح می‌شود، به همین دلیل تقاضای این دانه‌های آسیاب شده از سوی کسانی که عادت به کار کردن بی وقفه و طولانی مدت دارند بسیار زیاد است. با این حال عوامل زیادی برای درست شدن یک قهوه خوب وجود دارند و دانه‌های قهوه در این میان عامل مهمی هستند. در ادامه می‌خواهیم انواع قهوه را معرفی کنیم و دو نوع اصلی قهوه را با هم مقایسه کنیم.

انواع قهوه

قهوه عربیکا Coffee Arabica، قهوه ربوستا Coffee Robusta، قهوه‌های مخلوط شده (Mixed) ازمحبوب‌ترین انواع قهوه هستند که در ادامه تفاوت آنها را برایتان شرح می‌دهیم.

عربیکا معروف‌ترین نوع قهوه در جهان است که حدود ۶۰ تا ۷۵ درصد قهوه جهان را تشکیل می‌دهد.

عربیکا مرغوب باید طعم نسبتا شیرین، تداعی کننده شکلات، کارامل و آجیلی داشته باشد. ممکن است طعم میوه‌ و توت هم برایتان تداعی کند. اسیدیته ملایم و دلپذیر (بطور متوسط حدود ۱٫۲ درصد) و طعم کمی تلخ دارد. روش کلدبرو طعم شیرین این نوع قهوه را ظاهر می‌کند. کافئین این دانه‌ها نسبت به ربوستا کمتر و حدود ۰٫۸ تا ۱٫۴ است.

بیشتر دانه‌های موجود در بازار از نوع عربیکا است، اگرچه بعضی از برندها دونوع عربیکا و ربوستا را با هم مخلوط می‌کنند. البته عربیکا خود انواع مختلفی از جمله بوربن، کاتورا، تیپیکا، کاتیمور، کاتای، جکشون، جمبر و غیره دارد. خاستگاه کشت قهوه عربیکا منطقه کوهستانی یمن، اتیوپی و سودان بوده‌ و امروزه در برزیل، کلمبیا، گواتمالا، کنیا، کاستاریکا و غیره کشت می‌شود. از نظر ظاهری تقریبا تخت هستند و خط وسط دانه‌ها کمی انجنا داردو

انواع قهوه

درخت قهوه بعد از سه یا چهار سال آماده برداشت می‌شود. وقتی میوه‌های این درخت که شبیه به گیلاس هستند قرمز و رسیده شد، از درخت چیده می‌شوند. بعد از چیدن، میوه باید طی فرآوری به قهوه سبز تبدیل شود. فرآوری قهوه انواع مختلف از جمله طبیعی یا خشک، عسلی و شسته یا خیس دارد.

این مرحله در تعیین طعم نهایی قهوه، نقش مهمی دارد. مرحله بعد، مرحله جداسازی دانه قهوه از لایه بیرونی است که به اصطلاح Depulping می‌گویند و این کار توسط دستگاه انجام می‌شود. در مرحله بعد، دانه‌های قهوه تخمیر می‌شوند. 

هدف از تخمیر، برجسته کردن جرم و طعم دانه‌های قهوه است. در مرحله تخمیر قند طبیعی تبدیل به مایع می‌شود. در فرآوری قهوه به روش خشک، گیلاس‌ها به مدت دو تا سه هفته زیر نور خورشید قرار می‌گیرند و سپس برای خارج کردن پالپ خشک، وارد دستگاه پوست‌کن می‌شوند. قهوه حاصل از این شیوه یک فنجان نوشیدنی تیره رنگ و سنگین است. اما چنانچه قهوه به روش تَر فرآوری شود، پوسته‌ی گیلاس و مقداری از پالپ با وارد کردن فشار، جدا می‌شوند. فرآیند خشک کردن، مهم‌ترین مرحله است چرا که تاثیر مستقیم بر کیفیت نهایی قهوه دارد. دانه‌های خشک قهوه بر اساس شکل و اندازه دسته‌بندی می‌شوند و بو دادن آن‌ها در مرحله بعد قرار می‌گیرد.

در پایان این داستان، دانه‌های قهوه بسته‌بندی شده و صادر می‌شوند. شاید برای مردم عامه نوع دانه‌ قهوه‌‌ای که قرار است نوشیدنی آن‌ها باشد فرق چندانی نداشته باشد اما آن‌هایی که واقعا عاشق قهوه هستند دانه‌های قهوه را خوب از هم تشخیص می‌دهند. پس از امروز فنجان قهوه خود را هوشمندانه‌تر انتخاب کنید و به تفاوت‌ انواع قهوه دقت بیشتری داشته باشید! 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  از خوندن این مطلب واقعا دو برداشت تونستم داشته باشم:
  ۱- نویسنده این مطلب سایت انگلیسی پیدا کرده و متن رو داخل گوگل ترنزلیت ریخته و اینجا کپی پیست کرده.
  ۲- نویسنده این مطلب در کل عمرش فقط سه چهار بار قهوه فوری توو آبجوش ریخته و هم زده و خورده!
  علت حرفمم برید از کاردانش بپرسید…
  لطفا اگر در زمینه ای به اندازه کافی آگاهی نداریم چیزی را به اشتراک نذاریم.
  سپاس