تغذیه سالم چیست
تغذیه سالم چیست

تغذیه سالم چیست ؟ عمرتان را به شیوه اسپانیایی‌ها طولانی کنید

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1233 بازدید

اسپانیایی‌ها سالم‌ترین مردم جهان هستند. این ادعایی است که بلومبرگ در گزارش سال ۲۰۱۹ خود مطرح کرده است. به گزارش بلومبرگ بعد از این کشور، ایتالیا، ایسلند، ژاپن و سوییس به ترتیب پرچمدار سلامت در جهان هستند. غذای سالم کلید طول عمر اسپانیایی‌ها و جوان ماندنشان است و همین بهانه کافی است تا با شما در مورد اینکه الگوی تغذیه سالم چیست صحبت کنیم.

کجای جاده سلامت ایستاده‌ایم؟

نام ایران حتی در میان ۵۶ کشور سالم جهان دیده نمی‌شود. غذاهای چرب ایرانی که اغلب با گوشت قرمز آماده می‌شوند، استفاده از چربی‌های اشباع‌شده در طبخ‌غذا، فست‌فود دوستی و مصرف زیاد ترشی و مربا ممکن است زمینه را برای جا ماندن ایرانی‌ها از قطار سلامت فراهم کرده باشد.

اینکه چرا مردم ایران فاصله زیادی تا در پیش گرفتن سبک زندگی اسپانیایی‌ها و تغذیه سالم دارند، در گزارش بلومبرگ نیامده است؛ اما در این گزارش احتمالاتی که می‌تواند سلامت اسپانیایی‌ها را تضمین کرده باشد، مطرح شده است.

در اسپانیا معنای تغذیه سالم چیست ؟

شاید بعد از شنیدن این خبر، دانستن دلیل سالم ماندن اسپانیایی‌ها برایتان جالب باشد. پاسخ سوالتان ساده است! اسپانیایی‌ها عاشق رژیم غذایی مدیترانه‌ای و تغذیه سالم هستند. رژیمی که مغزها، سبزیجات و چربی‌های سالمی مثل روغن زیتون در آن نقش مهمی را بازی می‌کنند و پروتئینش هم بیشتر با غذاهای دریایی تامین می‌شود.

محققان تردیدی ندارند که در پیش گرفتن رژیم مدیترانه‌ای، به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند و حتی احتمال زوال عقل را هم پایین می‌آورد.

تغذیه سالم

از پس تغذیه سالم بر می‌آیید؟

می‌خواهید مثل اسپانیایی‌ها تغذیه سالم را جایگزین الگوی غذایی فعلی‌تان بکنید؟ نگران نباشید!‍ قرار نیست هیچ ماده غذایی را از رژیم‌تان حذف کنید. شما همچنان می‌توانید کباب چرب بخورید و در گرمای تابستان، چند جرعه نوشیدنی گازدار بنوشید.

اسپانیایی که ۷۰ سالگی به جای سن پیری، دوران سرزندگی‌شان است، معتقدند که در مهمانی باید از طعم غذاهای رنگارنگ و حتی پرکالری لذت ببرید؛ اما آنچه که این مردم را به سالم‌ترین آدم‌های جهان تبدیل کرده این قانون مهم است :«قرار نیست همه لحظه‌ها و روزهای زندگی‌تان به مهمانی شبیه باشد!»

از نظر آنها اگر «هر روز» پیاده روی کنید، «هر وعده» کنار غذایتان سبزیجات بخارپر شده بریزید، «همیشه» میوه تازه مصرف کنید و تنها «گاهی» سراغ نوشیدنی گازدار، گوشت فراوری شده و غذاهای چرب بروید، قلبتان در ۷۰ سالگی هم مثل جوانی‌تان کار می‌کند. یادتان نرود که رعایت الگوی تغذیه سالم در بارداری هم اهمیت زیادی دارد.

چه می‌توانم بخورم، چه نمی‌توانم بخورم؟

همانطور که گفتیم در رژیم مدیترانه‌ای، قرار نیست مصرف هیچ غذایی را برای همیشه کنار بگذارید یا با دستور غذایی مشخصی غذاها را آماده کنید. برای تغذیه سالم ، شما باید سهم زیادی از میوه‌های تازه و سبزیجات را در برنامه غذایی‌تان قرار دهید و بیشتر از قبل نان کامل و سبوس‌دار، حبوبات و مغزها را مصرف کنید.

اگر می‌خواهید مثل مدیترانه‌ای‌ها غذا بخورید، می‌توانید حتی به سالادتان بادام زمینی و مغز تخمه آفتابگردان اضافه کنید و روی سالاد به جای سس، روغن زیتون بریزید.

به جای سس و نمک، غذاهایتان را با ادویه‌های سالم و گیاهان معطر طعم‌دار کنید.

شما همچنان می‌توانید مقدای کمی پنیر، تخم مرغ و گوشت مرغ مصرف کنید اما نکته مهم این است که هر هفته حتما دو بار باید غذای دریایی میل کنید. چربی‌های خوبی که در ماهی وجود دارد، کلید تاثیرگذاری این رژیم است.

به جای مارگارین، کره و روغن مایع، باید سراغ چربی‌های غیراشباعی مثل روغن زیتون یا روغن هسته انگور بروید و میوه‌ها و سبزیجات چرب مثل زیتون و آووکادو را هم بیشتر مصرف کنید.

در این رژیم، آب بهترین نوشیدنی به شمار می‌رود و بهترین دسر هم سالاد میوه است. با این وجود شما می‌توانید گاهی شیرینی هم بخورید و گاهی هم سراغ گوشت قرمز بروید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *