سه نوشیدنی برطرف کننده نفخ را بشناسید

سه نوشیدنی برطرف کننده نفخ را بشناسید

زمان مطالعه : 2 دقیقه

خیلی از ما با مشکل بزرگی روبرو هستیم که خیلی از مواقع روی اعتماد به نفس ما هم حتی تاثیر می‌گذارد. این مشکل به ظاهر ساده است ولی در طول زمان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. این مشکل چیزی نیست به جز تجمع گاز در دستگاه گوارش که با بادکردن شکم، احساس‌پری و فشار در شکم پس ازغذاخوردن همراه است. به این مشکل اصطلاحا نفخ می‌گوییم. نفخ از نشانه‌های سوء هاضمه است و معمولاً بر اثر خوردن برخی غذاهای نفاخ پدید می‌آید. در این نوشته سعی داریم چند نوشیدنی برطرف کننده نفخ را به شما معرفی کنیم.

طبق آمار منتشر شده حدود ۲۰٪ از افراد بین ۶۵ تا ۹۳ سال از باد کردن شکم به دنبال نفخ رنج می‌برند. اقدامات درمانی متنوعی همچون تجویز داروهای شیمیایی و تغییر در رژیم غذایی (کاهش مصرف حبوبات، تخم مرغ و افزایش مصرف میوه و سبزیجات) برای بهبود افراد مبتلا به نفخ صورت می‌گیرد. گاهی هم دارویی مثل قرص دایمتیکون استفاده می‌شود. از سوی دیگر استفاده از داروهای گیاهی در درمان عارضه نفخ مورد توجه قرار دارد مانند خانواده نعناع.

معمولا کسانی که تند غذا می‌خورند و لقمه‌هایشان را به درستی نمی‌جوند اغلب دچار نفخ شکم می‌شوند و حالت سنگینی و خمیری را بعد از صرف غذا در خود احساس می‌کنند. علاوه بر تندخوری و نجویدن غذا، پرخوردن، بدخوردن و زیاد نوشیدن هم این عارضه را ایجاد می‌کند.

اما راه‌های دیگری هم برای رفع نفخ وجود دارد. در این رابطه می‌توان به سه نوشیدنی‌ اشاره کرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

۳ نوع نوشیدنی برطرف کننده نفخ

بیاید با هم به طرز تهیه ۳ نوع نوشیدنی برطرف کننده نفخ نگاهی داشته باشیم.

شربت نیروبخش زنجبیل و ختمی

مواد تشکیل‌دهنده: گل ختمی خشک شده، زنجبیل تازه، عسل طبیعی

توضیحات: زنجبیل حاوی ترکیباتی به نام گینجرول است که خاصیت ضدالتهاب دارد. مواد داخل زنجبیل به هضم غذا کمک زیادی می کنند و باعث تجزیه ذرات غذا می‌شوند. یکی از متخصصین تغذیه می‌گوید: «اگر مواد غذایی داخل بدن تجزیه نشوند، شکم به اصطلاح ترش می کند». گل ختمی هم پلی فنول‌هایی دارد که سیستم گوارش را آرام و مشکل را بر طرف می‌کند.

تذکر: خانم‌های باردار نباید از ختمی استفاده کنند. اگر باردار هستید حتما برای درمان مشکل نفخ با پزشک خود مشورت کنید.

نوشیدنی جعفری، رازیانه و لیمو

مواد تشکیل‌دهنده: جعفری، رازیانه، لیمو، عسل

توضیحات: ترکیبات جعفری باکتری‌های بد داخل شکم را از بین می‌برد و باعث می‌شود کبد ماده‌ای به نام صفرا تولید کند. این ماده به تجزیه چربی کمک می‌کند. رازیانه هم مانند انقباض عمل کرده و با آرام کردن عضله‌های شکم، دل درد را از بین می‌برد. به علاوه، کوئرستین داخل لیمو هم خاصیت ضدالتهاب دارد و اثربخشی این نوشیدنی را دوچندان می‌کند.

شربت خیار نعناع

مواد تشکیل‌دهنده: نعناع تازه، خیار، نمک دریا

توضیحات: بسیاری از مشکلات گوارشی به دلیل التهاب اتفاق می‌افتند، چرا که این قسمت از بدن انسان برای اینکه بتواند عمل کند باید خیلی گرم شود. خیار و نعناع هر دو خاصیت خنک‌ کنندگی دارند و این گرما را خنثی می کنند. تحقیقات نشان داده‌اند نعناع با رفع دل‌درد و التهاب سیستم گوارش، حتی می تواند سندروم روده تحریک‌پذیر (نوعی اختلال در عملکرد روده  که با درد مزمن در ناحیه شکم، احساس ناراحتی، نفخ و تغییر در دفع غذا همراه است) را هم درمان کند. اگر شما هم با مشکل نفخ روبرو هستید به ما بگویید چطور با این مشکل روبرو می‌شوید و آن را حل می‌کنید؟

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.