عوارض مصرف قهوه بر بدن

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
3960 بازدید

حتما از همکارها و دوستان خود شنیده‌اید که می‌گویند تا فنجان اول قهوه را نخورند روزشان شروع نمی‌شود و نمی‌توانند مشغول کار کردن شوند، اما گذشته از شوخی کافئین یک داروی واقعی است. کافئین معمولا به شکل نوشیدنی‌های گرم مثل قهوه و چای یا در شکلات مصرف می‌شود. در سال‌های اخیر نظرات مختلفی درباره کافئین وجود داشته است. آیا کافئین برای ما مفید است یا ضرر دارد؟ نتایج تحقیقاتی که درباره تاثیرات کافئین صورت گرفته آنقدر متفاوت است که به شما کمک می کند به خوبی بتوانید جوانب مثبت و منفی آن را درک کنید. پیش از این در مورد خواص قهوه با شما صحبت کرده بودیم و در این مطلب برای شما از آنچه باید از کافئین و تاثیرات آن روی خلق و خوی خود و عوارض مصرف قهوه بدانید بیشتر می‌گوییم.

عوارض مصرف قهوه و تاثیرات آن بر بدن

عوارض مصرف قهوه

هورمون‌ها

تنها چند دقیقه پس از هضم کافئین می‌توانید تاثیر آن را به مدت چهار تا شش ساعت یا بیشتر روی بدن خود احساس کنید. کافئین در بدن روی هورمون‌های زیر تاثیر می‌گذارد:

آدنوزین Adenosine: قهوه می‌تواند جذب آدنوزین را مهار کند. با جذب آدنوزین بدن شما آرام می‌شود و باعث می‌شود مدت کوتاهی هوشیاری شما تقویت شود، با این حال ممکن است به مرور زمان نتوانید راحت بخوابید.

آدرنالین Adrenaline: کافئین در بدن شما آدرنالین تزریق می‌کند و به طور موقت موجب سرحال شدن می‌شود اما امکان دارد کمی بعدتر احساس خستگی و ضعف کنید. اگر برای از بین بردن این احساس خستگی دوباره کافئین مصرف کنید شاید به خودتان بیایید و ببینید تا آخر شب خلق و خویتان دائما در نوسان بوده است. 

کورتیزول Cortisol: کافئین می‌تواند سطوح کورتیزول را در بدن بالا ببرد و مثل آمفتامین‌ها حال شما را بعد از مصرف آن بهتر کند، اما با از بین رفتن اثر کورتیزول ممکن است احساس خمودگی کنید. همچنین به دلیل ایجاد تغییر در دوپامین ممکن است منجر به یک وابستگی جسمانی شود.

کافئین و استرس

کافئین و استرس هردو سطوح کورتیزول را در بدن بالا می‌برند. کافئین ِ زیاد ( یا استرس زیاد) هر دو تاثیرات منفی روی سلامت دارند و موجب افزایش طولانی مدت کورتیزول در بدن می‌شوند. با هضم کافئین زیاد ممکن است احساس بی‌ثباتی در خلق و خوی خود کنید و دلتان کافئین بیشتر بخواهد تا حس خوب را دوباره به دست آورید. این وضعیت باعث می‌شود خوابتان را از دست بدهید و احساس اضطراب کنید. با این حال، کافئین در حد کم یا متوسط حس و حال بهتری به شما می‌دهد.

  کافئین با تمام خوبی ها و بدیها و تاثیرات مثبت و منفی‌اش تا زمانی می‌تواند دوست خوب شما باشد که آن را به اندازه مصرف کنید. در مورد مصرف کافئین این سه مورد را فراموش نکنید:

زیاده روی نکنید: سطوح بالای کافئین که با نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز یا بیشتر ایجاد می‌شود علاوه بر ایجاد وابستگی فیزیکی خطراتی برای سلامتی شما ایجاد می‌کند، پس بهتر است مصرف قهوه را محدود کنید. با قطع قهوه ممکن است به طور موقت احساس سردرد، خواب‌آلودگی و درد عضلات کنید.

بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر قهوه ننوشید: خواب اهمیت بسیار زیادی برای عملکرد جسمانی مناسب دارد و اثر کافئین تا ۸ ساعت یا بیشتر روی بدن شما می‌ماند، پس بهتر است مصرف قهوه محدود به نیمه اول روز شود تا خواب شما به هم نریزد.

فعالیت جسمانی داشته باشید: بهترین زمان برای هضم کافئین قبل از ورزش است. با نوشیدن قهوه قبل از هر فعالیت فیزیکی می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید، استرس خود را مدیریت کنید و در طول روز از حال خوبتان لذت ببرید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *