کلسیم لبنیات و ماست و نقشش در جذب کلسیم و جلوگیری ازپوکی استخوان
کلسیم لبنیات و ماست و نقشش در جذب کلسیم و جلوگیری ازپوکی استخوان

آیا لبنیات و ماست برای سلامت استخوان ها مفید است؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 6 دقیقه
زمان مطالعه : 6 دقیقه
118 بازدید

لبنیات یا منابع لبنی یکی از بهترین منابع کلسیم هستند و کلسیم، ماده معدنی اصلی در استخوان‌هاست. به همین دلیل متخصصان تغذیه هم مصرف روزانه لبنیات و به‌خصوص ماست را توصیه می‌کنند؛ اما همچنان بسیاری از مردم این سوال را از خود و متخصصان می‌پرسند که آیا واقعا به استفاده لبنیات در رژیم غذایی خود نیاز دارند یا خیر؟ آیا لبنیات و به‌خصوص ماست برای جذب کلسیم برای سلامت استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان مفید است یا خیر؟

مصرف لبنیات و تکامل بشر

مصرف لبنیات از منظر تکاملی و در تاریخچ تکامل بشر معنا ندارد

این ایده که انسان‌های بالغ در رژیم غذایی خود به لبنیات نیاز دارند، برای برخی چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. انسان تنها حیوانی است که پس از آن‌که در دوران نوزادی از شیر گرفته می‌شود باز هم شیر حیوانات را مصرف می‌کند.

در طول روند تکامل بشر و حتی قبل از اهلی شدن حیوانات هم احتمالا شیر، یک غذای لذیذ کمیاب بوده که فقط برای مصرف نوزادان نگهداری می‌شده است. با این حال، مشخص نیست که شکارچیان در فرایند شکارشان تا چه حد به دنبال شیر حیوانات بوده‌اند.

بنابراین به طور کلی باید گفت با توجه به این‌که مصرف شیر در میان بزرگسالان در بیشتر دوران تکامل انسان نادر بوده، می‌توان فرض کرد که انسان تمام کلسیم مورد نیاز خود را از منابع غذایی دیگر غیر از لبنیات و شیر دریافت می‌کرده است.

با این حال اگر حتی مصرف لبنیات در رژیم غذایی انسان ضروری نباشد هم، این به این معنی نیست که مصرف آن نمی‌تواند مفید باشد. این امر به ویژه در مورد افرادی که به میزان کافی کلسیم مورد نیاز بدنشان را از منابع غذایی دیگر دریافت نمی‌کنند، صدق می‌کند.

همواره به خاطر داشته باشید که پوکی استخوان که در آن استخوان‌ها تحلیل می‌روند، یک بیماری پیش‌رونده و البته خاموش است که اگرچه هورمون‌ها و تحرک در ایجاد آن نقش اساسی دارند اما با تغذیه و سبک زندگی قابل پیشگیری و کنترل است.

چرا مصرف کلسیم مهم است؟

استخوان‌ها نقش ساختاری و اساسی در سلامت و تحرک انسان دارند، در عین حال مخزن اصلی کلسیم بدن که نقش مهمی در عملکردهای ضروری و اصلی متعدد بدن دارد هم هستند.

خوب است بدانید که بدن شما سطح کلسیم خون‌تان را در محدوده باریکی حفظ می‌کند و اگر کلسیم مورد نیاز خود را از رژیم غذایی دریافت نکنید، بدن شما آن را از استخوان‌هایتان جذب می‌کند تا عملکردهای دیگری را که برای بقای شما مهم‌تر هستند، حفظ کند.

از طرف دیگر کلسیم به طور مداوم از طریق ادرار هم دفع می‌شود بنابراین اگر رژیم غذایی شما چیزی را که از دست رفته جبران نکند، استخوان‌های شما به مرور زمان کلسیم خود را از دست می‌دهند و در نتیجه این مسئله، استخوان‌هایتان رفته‌رفته تحلیل می‌روند و احتمال شکستگی آن‌ها بیشتر می‌شود و به طور کلی شما کمبود کلسیم می‌گیرید.

پروتئین ماست و سلامت استخوان

افسانه‌ای که می‌گوید: پروتئین موجود در لبنیات سلامت استخوان را کاهش می‌دهد؛ درست یا غلط؟

با وجود کلسیم موجود در لبنیات، برخی هم‌چنان معتقد هستند که پروتئین بالای موجود در آن‌ها می‌تواند باعث پوکی استخوان شود و چون وقتی پروتئین در بدن هضم می‌شود، اسیدیته خون را افزایش می‌دهد و سپس بدن کلسیم را از خون بیرون می‌کشد تا اسید را خنثی کند. اما نکته مهم در خصوص این نظریه این است که تاکنون هیچ پشتیبان علمی برای این نظریه وجود ندارد.

در هر صورت، به خاطر داشته باشید پروتئین بالای لبنیات چیز بدی نیست و حتی بسیار خوب است. مطالعات به طور مداوم نشان داده است که خوردن پروتئین بیشتر منجر به بهبود سلامت استخوان می‌شود.

لبنیات نه تنها سرشار از پروتئین و کلسیم است، بلکه سرشار از فسفر است. لبنیات پرچرب که از گاوهایی که با علف تغذیه می‌شوند هم ویتامین K بیشتری دارند.

از طرف دیگر حقیقت این است که مطالعاتی که تاکنون انجام شده اغلب مجموعه‌ای کلی از نتایج را ارائه داده‌اند و صرفا با اهداف تشخیصی طراحی شده‌اند و نمی‌توانند علت‌و‌معلول را ثابت کنند.

و در این مورد هم به طور کلی می‌توان گفت تحقیقات انجام شده ثابت کرده که لبنیات و کلسیم موجود در آنها در دوران‌های مختلف سنی در سلامت استخوان‌ها موثر هستند.

دوران کودکی: لبنیات و کلسیم منجر به افزایش رشد استخوان در این دوران می‌شوند.

بزرگسالی: مصرف لبنیات در این دوران سرعت از دست دادن استخوان را کاهش می‌دهد و منجر به بهبود تراکم استخوان می‌شود.

سالمندان: مصرف مکمل‌های کلسیم تراکم استخوان را بهبود می‌بخشد و خطر شکستگی را کاهش می‌دهد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که با وجود اهمیت کلسیم در سلامت استخوان‌ها بهتر است این ماده مغذی را از مکمل‌های کلسیم تامین نکرد، چون برخی از مطالعات نشان داده که مصرف این مکمل‌ها با افزایش خطر حملات قلبی مرتبط هستند. بنابراین بهتر است کلسیم مورد نیاز خود را از مواد غذایی همچون شیر یا ماست غنی شده با ویتامین D که بیش از دیگر محصولات لبنی در تقویت استخوان‌ها موثر هستند، تامین کنید.

سلامت استخوان امری پیچیده است و عوامل مختلف و مرتبط با سبک زندگی شما در آن نقش اساسی دارند و جذب و دریافت کلسیم موجود در رژیم‌های غذایی یکی از مهمترین آنهاست. برای بهبود یا حفظ سلامت استخوان‌های خود باید مقادیر کافی کلسیم را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

و نکته مثبت این است که در رژیم‌های غذایی مدرن، لبنیات درصد زیادی از کلسیم مورد نیاز بدن افراد را تامین می‌کند.

آیا ماست برای کلسیم بهتر از شیر است؟

آیا ماست برای کلسیم بهتر از شیر است؟

محققان موسسه تحقیقات پیری در بوستون دریافتند که شیر و ماست بهترین محصولات لبنی برای افزایش تراکم استخوان در لگن هستند. اما آنها هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط این دو ماده غذایی با تراکم استخوان بهتر در ستون فقرات پیدا نکردند.

در حالی که هیچ مدرکی پیدا نکردیم که نشان دهد کلسیم موجود در ماست بهتر از کلسیم موجود در شیر جذب می‌شود اما ماست منبع عالی کلسیم است، چون این محصول تخمیر شده برای افرادی که حساسیت به لاکتوز دارند هم قابل هضم است و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

ماست بخورید تا پوکی استخوان نگیرید

ماست بخورید تا پوکی استخوان نگیرید

در حالی که غذاهای سرشار از کلسیم زیادی در بازار وجود دارد، این روزها لبنیات غنی شده با کلسیم هم می‌تواند یکی از بهترین منابع تامین کلسیم برایتان باشد. اما به طور کلی همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که خوردن ماست به داشتن استخوان‌های قوی‌تر و آمادگی جسمانی بیشتر شما کمک می‌کند.

یک مطالعه جدید که بر روی بیش از ۴۳۰۰ بزرگسال ۶۰ ساله و بالاتر انجام شده، نشان داده است که افرادی که روزانه ماست می‌خوردند، سه تا چهار درصد افزایش تراکم استخوان داشته‌اند و به طور قابل‌توجهی کمتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان بودند.

این مطالعه همچین ثابت کرده که زنانی که روزانه ماست می‌خورند ۳۹ درصد کمتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند، در حالی که مردانی که روزانه ماست می‌خورند ۵۲ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند.

به گفته کارشناسان، اگرچه این مطالعه مشخص نکرده که شرکت‌کنندگان چه نوع ماستی می‌خورند، اما قطعا برخی از ماست‌ها نسبت به بقیه برای جذب کلسیم بهتر هستند و حتی می‌توانند سالم‌تر باشند.

حتما هر بار که به سوپرمارکت می‌روید، این سوال در ذهن‌تان ایجاد می‌شود که از بین این همه ماست متنوع کدام را انتخاب کنم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت همه ماست‌ها خوب هستند اما اگر غنی شده باشند قطعا بهتر هستند، از طرف دیگر اگر ماست کم چرب باشند قطعا یک ماست مناسب هستند.

فقط در حین خرید ماست دقت کنید که بزرگترین مشکل بسیاری از ماست‌ها، قندهای اضافه شده به آنهاست. انجمن قلب آمریکا بیش از ۲۴ گرم (۶ قاشق چای‌خوری) شکر اضافه شده در روز برای زنان و ۳۶ گرم (۹ قاشق چای‌خوری) برای مردان را توصیه نمی‌کند.

اما به‌خاطر قندهای اضافه شده، برخی از انواع ماست بیش از ۲۵ گرم شکر در هر وعده دارند. از طرف دیگر وقتی این ماست‌ها با غلات شیرین شده یا گرانولا یا آب میوه ترکیب می‌شوند هم میزان قندشان بالاتر از حد نرمال می‌رود. بنابراین از نظر سطح قند، چنین صبحانه‌هایی می‌تواند درست مثل نوشیدن یک قوطی ۱۲ اونسی کوکاکولا (۳۹ گرم شکر) هر روز صبح باشد.

نقش کلسیویتا در پیشگیری از پوکی استخوان و جذب کلسیم

ماست کلسیویتا ماستی کم چرب، بدون قند وغنی شده با کلسیم

اما چگونه می‌توان ماستی را با کمترین مقدار قند افزوده و بیشترین میزان کلسیم انتخاب کرد؟ جواب ساده است کافی است برچسب روی بسته‌ها و جعبه‌های ماست را نگاه کنید.

ماست کلسیویتا کاله یکی از سالم‌ترین ماست‌های موجود در بازار است که نوعی ماست غنی شده با کلسیم و ویتامین دی است. از طرف دیگر میزان قند این ماست صفر است و چربی آن برابر ۱٫۴ درصد است، بنابراین یکی از ماست‌های بسیار مناسب برای انواع رژیم‌های بدون چربی و مناسب برای استخوان‌ها و تامین کلسیم و ویتامین دی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *