مصرف قهوه در شب
مصرف قهوه در شب

مصرف قهوه در شب ؛ فواید و مضرات نوشیدن قهوه قبل از خواب

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 5 دقیقه
زمان مطالعه : 5 دقیقه
1552 بازدید

حتما برای شما هم پیش آمده است که شب امتحان یا چند شب قبل از تحویل پروژه پایانی مجبور شده باشید تا صبح بیدار بمانید. به احتمال زیاد برای بیدار ماندن به مصرف قهوه در شب پناه برده‌اید. با این که مصرف این نوشیدنی کافئین‌ دار در شب‌های متمادی می‌تواند راه حل مناسبی برای بیدار ماندن باشد، اما سؤال اصلی این است که آیا مصرف قهوه در شب ضرری برای بدن ندارد؟

برای پاسخ به این سؤال، به چند مقاله مراجعه کرده‌ایم. در ادامه، به مرور کوتاهی از نتایج به دست‌آمده در این مقالات می‌پردازیم.

فواید مصرف قهوه

پیش از آن که بخواهیم بیشتر در مورد مصرف قهوه در شب صحبت کنیم، شاید بهتر باشد قهوه را بیشتر بشناسید. در ارتباط با تأثیرات بی‌نظیر قهوه، آخرین یافته‌های محققان نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه صبحگاهی از آن چیزی که قبلاً تصورش را می‌کردید می‌تواند مفیدتر باشد.

قهوه منبع غنی آنتی‌اکسیدان‌ است. دانه های قهوه حاوی آنتی‌اکسیدان کینین هستند که به خصوص بعد از بو دادن قهوه اثر آن بیشتر هم می‌شود. این نوع آنتی‌اکسیدان همراه با منیزیم که به طور طبیعی در قهوه یافت می‌شود، بر میزان قند خون تأثیر می‌گذارد و تصور می‌شود با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط باشد.

اما تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که از خواص قهوه چه می‌دانید؟ این نوشیدنی محبوب اثرات مختلفی بر روی بدن دارد؛ ارتباط قهوه و افزایش متابولیسم بدن به عنوان یکی از بارزترین اثرات مصرف قهوه عنوان یاد می‌شود. 

مطالعات نشان داده است که مصرف قهوه ممکن است باعث کاهش کرم خوردگی دندان‌، عملکرد بهتر حین ورزش، افزایش خلق روزانه و کمک به از بین بردن سردرد شود. نیازی به یادآوری این موضوع نیست که مصرف قهوه خطر دیابت نوع دو، سرطان روده بزرگ، سرطان کبد، سنگ صفرا، سیروز کبدی و پارکینسون را کاهش می‌دهد. 

چرا قبل از خواب هوس نوشیدن قهوه می‌کنید؟

با این که مصرف قهوه در طول روز مانعی ندارد اما آیا قبل از خواب هم می‌توان قهوه نوشید؟ در واقع بهتر است اینطور پرسید که بهترین زمان نوشیدن قهوه چه ساعتی است؟

پیش از پاسخ به این که آیا مصرف قهوه در شب در خواب اخلال ایجاد می‌کند یا خیر، باید دلیل نیاز به مصرف را در شب بدانید. آیا فقط به خاطر انجام کارهای عقب مانده‌‌تان است که نیاز به نوشیدن قهوه دارید یا واقعاٌ هوس نوشیدن قهوه را آن هم درست قبل از خواب کرده‌اید؟

عموماٌ افرادی که زیاد از حد هوس نوشیدن قهوه می‌کنند، دارای کمبود کاتکول ‌آمین هستند. کاتکول‌ آمین‌ها از هورمون‌هایی هستند که از غده آدرنال ترشح می‌شوند. فراوانترین کاتکول آمین‌های بدن انسان دوپامین، نوراپی‌نفرین (نورآدرنالین) و اپی‌نفرین (آدرنالین) هستند.

با مصرف کافئین ترشح این هورمون‌ها افزایش می‌یابد. با افزایش این هورمون، غده آدرنال پیامی به مغز می‌فرستد تا درخواست مقدار کافئین ورودی بیشتری را به بدن بدهد. به همین دلیل هوس نوشیدن قهوه می‌کنید. این اتفاق ممکن است در هر ساعتی از شبانه‌روز رخ دهد. اما چرا در شب این هوس به سراغتان می‌آید؟

از آنجایی که احتمالاٌ نمی‌توانید همه مقدار کافئین مورد نیاز بدنتان را در طول روز تأمین کنید، به مصرف قهوه در شب پناه می‌برید. در غیر این صورت، احتمالاً دچار سردردهای ناشی از کمبود کافئین در بدن خواهید شد. این در حالی است که نوشیدن قهوه همان قدر که باعث شادابی صبحگاهی می‌شود، می‌تواند باعث اختلال در خواب شبانه هم شود. 

از آنجایی که احتمالاٌ نمی‌توانید همه مقدار کافئین مورد نیاز بدنتان را در طول روز تأمین کنید، به مصرف قهوه در شب پناه می‌برید. 

چه اتفاقی می‌افتد اگر قبل از خواب قهوه بنوشم؟

یکی از سؤالات متداول دوست‌داران قهوه این است که حدوداٌ چند ساعت قبل از خواب باید آخرین فنجان قهوه را نوشید. از نظر علمی ثابت شده است که حدود دو ساعت پس از نوشیدن قهوه متابولیسم بدن افزایش یافته و در پی آن دمای بدن هم بالا می‌رود. جالب است بدانید که این فرایند تا شش ساعت در بدن ادامه دارد و متابولیسم در بالاترین حد ممکن خواهد بود. همین موضوع باعث افزایش انرژی و بی‌خوابی می‌شود. پس بهتر است حداقل شش یا هفت ساعت قبل از خوابیدن، استفاده از نوشیدنی‌های کافئین‌دار را کنار بگذارید.

مصرف قهوه در شب

تأثیر نوشیدن قهوه تا شش ساعت بعد در بدن ادامه می‌یابد. پس بهتر است حداقل شش یا هفت ساعت قبل از خوابیدن، استفاده از نوشیدنی‌های کافئین‌دار را کنار بگذاریم.

اعتیاد به کافئین

قهوه حاوی کافئین است؛ یک محرک طبیعی که در مقادیر کمتر در چای، شکلات و نوشابه هم یافت می‌شود. عامل اصلی اعتیاد به قهوه هم وجود کافئین در آن است. مقدار کافئین موجود در قهوه بر اساس نوع آن متفاوت است.

نوشیدن یک فنجان از برخی انواع قهوه می‌تواند حاوی ۳۰ میلی‌گرم کافئین باشد، در حالی که نوشیدن همین مقدار از برخی انواع دیگر شامل ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین است. دریافت حدود ۱۰۰ میلی‌گرم از کافئین کافیست تا اثرات ناشی از مصرف آن در بسیاری از افراد خود را نشان بدهد.

کافئین اثرات مختلفی بر روی بدن دارد که شاید بیشتر از هر چیزی به واسطه تأثیراتی که بر عملکرد مغز دارد تا این حد شناخته شده باشد. درست مانند سایر مواد اعتیادآور کافئین ممکن است برای فرد مصرف‌کننده احساس وابستگی یا همان حالت اعتیادآور را به همراه داشته باشد.

مصرف منظم و مداوم کافئین می‌تواند منجر به تغییراتی در مغز شود. از جمله این که سلول‌های مغز شروع به تولید گیرنده‌های آدنوزین بیشتر می‌کنند تا جبرانی برای آن دسته از گیرنده‌هایی از مغز باشند که توسط کافئین مسدود شده‌اند.

افزایش تعداد گیرنده‌های آدنوزین نیاز بدن را به دریافت مقادیر بیشتری از کافئین توجیه می‌کند. قطع ناگهانی منبع کافئین باعث می‌شود مغز تعداد زیادی گیرنده‌ آزاد فاقد آدنوزین  داشته باشد. ایجاد احساس خستگی شدید ناشی از این اتفاق در مغز بوده که دلیل اصلی بروز علائم ترک ناگهانی کافئین هم هست.

مصرف قهوه در شب

کافئین از طریق تغییراتی که در گیرنده‌های آدنوزین مغز ایجاد می‌کند، باعث اعتیاد در مصرف می‌شود.

راه حل

برای جلوگیری از اعتیاد به مصرف قهوه نیازی به حذف آن از رژیم غذایی‌ نیست! این مسئله به راحتی با کنترل میزان مصرف قهوه روزانه قابل حل است. درست است که مصرف بیش از حد قهوه می‌تواند باعث اعتیاد به آن شود، اما نباید فواید آن را نادیده گرفت. همان طور که پیشتر هم اشاره شد به نظر محققان مصرف قهوه می‌تواند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کند. 

اما چند توصیه برای مصرف قهوه در شب

  • اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که عادت دارید ۹ شب بخوابید، مصرف قهوه بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر پیشنهاد نمی‌شود. به نظر برخی از کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت مصرف قهوه بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر ایده چندان خوبی نیست.
  • بهتر است اولین فنجان قهوه خود را اول صبح بنوشید و در طول روز هم فقط چهار فنجان قهوه میل کنید. همچنین نباید فراموش کنید که آخرین فنجان قهوه باید حداقل شش ساعت قبل از خواب مصرف شود. به این ترتیب، خواب شبانه راحت‌تری دارید و صبح بهتری هم در انتظارتان خواهد بود.
  • اگر بعد از ظهر یا هنگام عصر احساس کردید نیاز به مصرف کافئین دارید، سعی کنید از یک فنجان چای سیاه استفاده کنید. چای سیاه تقریباً نصف یک فنجان قهوه کافئین دارد. البته چای سبز هم گزینه خوبی است. میزان کافئین این نوشیدنی حدود یک سوم کافئین موجود در قهوه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *