مصرف قهوه قبل از ورزش و تأثیر کافئین بر عملکرد ورزشی
مصرف قهوه قبل از ورزش و تأثیر کافئین بر عملکرد ورزشی

مصرف قهوه قبل از ورزش ؛ تأثیر مصرف کافئین در عملکرد ورزشی

0,0 rating
زمان مطالعه : 6 دقیقه
زمان مطالعه : 6 دقیقه
964 بازدید

چه ورزشکار حرفه‌ای باشید و چه در حد معمول و برای حفظ سلامتی ورزش می‌کنید، به هر حال برای افزایش بازدهی حین تمرین نیاز به انرژی کافی و حتی انرژی مضاعف دارید. اگر چه گزینه‌های زیادی برای افزایش انرژی قبل از ورزش روی میز وجود دارد، اما یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا است.

در میان نوشیدنی‌های انرژی‌زا بسیاری نوشیدن قهوه را ترجیح می‌دهند. اما مگر نوشیدن قهوه می‌تواند جای نوشیدنی‌های انرژی‌زا را بگیرد؟ در پاسخ باید بگوییم قهوه به این دلیل که سرشار از کافئین است، یکی از روش‌های کم هزینه برای افزایش عملکرد ورزشی است. فراموش نکنید که افرادی که به دنبال سبک زندگی سالم هستند، به دلیل مواد نگهدارنده و قند فراوان نوشیدنی‌‎های انرژی‌زا مصرف قهوه را ترجیح می‌دهند و آن را جایگزین سایر مواد انرژی‌زا می‌کنند.

با تمام این توضیحات برخی از افراد همچنان نسبت به مصرف قهوه قبل از ورزش شک دارند و یکی از دغدغه‌های اصلی آن‌ها پاسخ به این پرسش است که آیا مصرف قهوه قبل از ورزش برای سلامتی آن‌ها واقعاً می‌تواند مضر باشد؟ در این مقاله سعی داریم تا به این سؤال شما پاسخ بدهیم.

فواید مصرف قهوه قبل از ورزش

افزایش عملکرد ورزشی

طبق گزارش مجمع بین‌المللی تغذیه ورزشی، کافئین موجود در قهوه ماده‌ای مؤثر در بهبود عملکرد ورزشی است. البته زمان مصرف قهوه هم بسیار حائز اهمیت است. این که بهترین زمان نوشیدن قهوه چه زمانی است را باید از پیش بدانید تا تداخلی با روند فعالیت‌های روزمره و البته خواب شبانه شما ایجاد نکند.

مشخص شده است که کافئین موجود در قهوه باعث افزایش متابولیسم بدن به بالاترین میزان آن حدود یک تا دو ساعت پس از مصرف می‌شود. در مقابل، مصرف قهوه بعد از تمرینات ورزشی اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. قهوه باعث کاهش آب بدن یا همان دهیدراته شدن بدن می‌شود.

اولین کار بعد از خارج شدن از باشگاه جبران آب از دست رفته یا در اصطلاح هیدراته کردن بدن است. این موضوع با نوشیدن قهوه تناقض دارد. بهتر است ۴۵ تا ۶۰ دقیقه بعد از نوشیدن یک فنجان از قهوه مورد علاقه‌تان شروع به ورزش کردن کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

این نکته را فراموش نکنید که آب بهترین مایعی است که نوشیدن آن قبل، بعد و حتی در حین ورزش همیشه توصیه می‌شود. در واقع توصیه می‌کنیم بیشتر در مورد فواید نوشیدن آب و میزان نیاز روزانه بدانید تا نسبت به مصرف آن اهمال‌کاری نکنید. اما در ارتباط با مصرف قهوه قبل از ورزش، بر اساس تجربه مربیان و ورزشکاران حرفه‌ای نوشیدن آن قبل از ورزش موردی ندارد. گرچه باید در مصرف آن دقت شود. 

بهتر است ۴۵ تا ۶۰ دقیقه بعد از نوشیدن یک فنجان از قهوه مورد علاقه‌تان شروع به ورزش کردن کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

افزایش تمرکز

کافئین یک محرک طبیعی جهت تقویت تمرکز و افزایش هوشیاری است. پس فرقی نمی‌کند که به باشگاه بروید و با دمبل‌های سنگین ورزش کنید یا در خانه بمانید و یوگا کنید. با مصرف قهوه قبل از ورزش، تمرکز شما حین تمرینات ورزشی بیشتر می‌شود.

به یاد داشته باشید که افراد مختلف ظرفیت متفاوتی در استفاده از کافئین دارند. در برخی افراد مصرف قهوه تنها به مقدار کم ممکن است باعث بروز اختلالات اضطراب شود. بنابراین هر شخص باید بر حسب عادت و شناختی که از بدن خود دارد قهوه بنوشد. با به خاطر سپردن این نکته، شما می‌توانید بیش‌ترین فایده را از مصرف قهوه ببرید. 

کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش کردن

کافئین به تنهایی قدرت این را دارد که روزهای دردناک و سخت بعد از یک تمرین سنگین را به روزهایی بدون بدن درد تبدیل کند. بر اساس گزارش‌ها، مشخص شده است که مصرف قهوه قبل از تمرین با وزنه به طرز شگفت‌انگیزی به انجام بهتر حرکات ورزشی کمک می‌کند. ضمن این که مدت زمان لازم برای بازیابی انرژی از دست رفته بدن بعد از تمرین هم کاهش می‌یابد.

لذت بردن از تمرین

یکی از فواید مصرف قهوه قبل از ورزش، افزایش هوشیاری است که می‌تواند حتی افرادی که به طور پیوسته ورزش نمی‌کنند را برای شروع تمرین به وجد بیاورد. همین اثر قهوه باعث لذت بردن از عملکردتان در طول تمرین می‌شود و شما را برای ورزش کردن در روزهای پیش رو تشویق می‌کند.

کمک به چربی‌سوزی

عضلات در حالت عادی از گلیکوژن که شکل ذخیره شده گلوکز است به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کنند. وقتی که مقدار گلیکوژن در بدن کم می‌شود، عضلات ضعیف شده و در نتیجه، بدن خسته می‌شود. این خستگی باعث می‌شود ورزشکار نتواند عملکرد خوبی را حین ورزش داشته باشد.

با مصرف قهوه قبل از ورزش، عضلات توانایی سوزاندن بهتر چربی را دارند. با این کار، هم چربی بدن کاهش یافته و هم بدن ورزشکار دیرتر خسته می‌شود. کافئین می‌تواند سوزاندن چربی را به عضلات القا کند که به مرور زمان باعث کاهش چربی در کل بدن شده و سلامت قلب و عروق را هم به شما پیشکش می‌کند.

مصرف قهوه قبل از مصرف و افزایش متابولیسم حتی بعد از پایان ورزش

از جمله فواید مصرف قهوه قبل از ورزش شامل: افزایش عملکرد ورزشی، افزایش تمرکز حین ورزش، کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش کردن، لذت بردن از تمرین و کمک به چربی‌سوزی بیشتر است.

نبایدهای مصرف قهوه قبل از ورزش

با این که نوشیدن قهوه قبل از تمرین جزئی از عادات معمول بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای به شمار می‌رود، اما استثنائاتی هم وجود دارد. به طور مثال، مصرف قهوه قبل از ورزش به افرادی که هنگام عصر یا شب ورزش می‌کنند، پیشنهاد نمی‌شود.

بهتر است بین مصرف قهوه در شب و زمان خوابیدن حدود چهار تا شش ساعت فاصله وجود داشته باشد. به این ترتیب، در خواب شبانه که یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زندگی یک ورزشکار است اختلالی ایجاد نمی‌شود. البته افرادی هم هستند که با وجود نوشیدن یک شات اسپرسو آن هم فقط یک الی دو ساعت قبل از خواب دچار شکل بی‌خوابی نمی‌شوند. پس این نکته تا حدی به بدن شما بستگی دارد.

نوشیدن قهوه ممکن است باعث سوزش و ناراحتی معده شود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به دلیل مشکلات گوارشی نمی‌توانید قهوه بنوشید یا مزه آن با ذائقه‌تان جور درنمی‌آید، پیشنهاد می‌کنیم قهوه را با شیر یا مقداری یخ، رقیق کنید. با این کار هم مزه برایتان خوشایندتر می‌شود و هم از فواید مصرف قهوه قبل از ورزش بهره‌مند می‌شوید. با وجود مشکلی که در مصرف قهوه گرم دارید، شاید وقت آن رسیده تا با مصرف قهوه سرد آشتی کنید.

بهتر است حدود یک ساعت پس از نوشیدن قهوه ورزش کنید. یک ساعت و نیم تا دو ساعت پس از نوشیدن قهوه، کافئین به بیش‌ترین میزان عملکرد خود در بدن می‌رسد.

بهتر است مصرف قهوه قبل از ورزش چند ساعت قبل و به چه مقداری باشد؟

بر اساس آنچه تحقیقات متخصصان تغذیه نشان می‌دهد، یک ساعت و نیم تا دو ساعت پس از نوشیدن قهوه، کافئین به بیش‌ترین میزان عملکرد خود می‌رسد. پس بهتر است حدود یک ساعت پس از نوشیدن قهوه ورزش کنید. حتماً از مربی یا مشاور ورزشی خود برای ساعات مناسب ورزش کردن کمک بگیرید. ممکن است لازم باشد ساعت ورزش کردنتان را تغییر دهید.

با نوشیدن یک فنجان قهوه می‌توانید حدود یک ساعت و نیم ورزش کرده بدون این که احساس خستگی یا ضعف کنید. البته تأثیر کافئین سه تا شش ساعت در بدن باقی‌می‌ماند. حتی پس از اتمام تمرین، متابولیسم همچنان در بالاترین حد ممکن خواهد بود.

بر اساس آزمایشی که در یک مؤسسسه تحقیقاتی در برزیل صورت گرفته است حتی افرادی که به نوشیدن قهوه عادت داشته‌اند، پس از خوردن قرص کافئین (معادل یک فنجان قهوه) قادر به دوچرخه‌سواری در مدت زمان طولانی‌تری بوده‌اند.

بدن به مقدار کافئینی که در روز دریافت می‌کند عادت می‌کند. اگر مصرف قهوه در زندگی شما به یک عادت تبدیل شده است، پیشنهاد می‌کنیم تا مقدار قهوه مصرفی خود را بیشتر کنید. با این کار، کافئین بدن از حد معمول عبور می‌کند و می‌توانید از همه فواید آن در طول تمرین بهره‌مند شوند.

کلام آخر

هدف از به اشتراک‌گذاری این مطلب، معرفی قهوه به عنوان یک محرک بسیار کارآمد در رژیم غذایی افراد ورزشکار است. البته همانطور که گفته شد در مقدار مصرف قهوه و زمان نوشیدن آن باید بسیار دقت شود. کافئین با تمام فوایدی که دارد می‌تواند باعث ایجاد اضطراب و سردرد شود.

این نوشیدنی فشار خون را افزایش داده و در برخی افراد منجر به مشکلات معده هم می‌شود. پس، قبل از اضافه کردن قهوه به عادت ورزشی خود حتماً با پزشک مشورت کنید. همان طور که بارها گفته شد تأثیر کافئین بر بدن هر فرد متفاوت است. به همین دلیل، لازم است مدتی به مصرف قهوه قبل از ورزش ادامه دهید تا بتوانید نتیجه استفاده از آن را مشاهده کنید.

این نکته را از یاد نبرید که در بحث نوشیدنی‌ها، نوشیدن آب از هر مایع دیگری برای بدن واجب‌تر است. البته مصرف قهوه هم می‌تواند در کنار آب به عنوان یک نوشیدنی با خواصی بی‌شمار محسوب شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *