چگونه در مهمانی به رژیم غذایی خود وفادار بمانیم؟

5,0 rating based on 1 rating
5,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
2069 بازدید

نگهداشتن رژیم غذایی در مهمانی یا دور‌همی بسیار دشوار است و شکی هم در آن نیست. در این گونه تجمع‌ها معمولا از انواع نوشیدنی گرفته تا بوفه غذا و دسر، همه چیز برای خوردن هست و اگر بدون برنامه قبلی به مهمانی بروید به سختی می‌توانید تصمیم بگیرید چه چیزی بخورید و از خوردن چه چیزی پرهیز کنید. برای این که سر میز مهمانی بین دوراهی گیر نکنید، قبل از ترک خانه برای خود یک استراتژی طراحی کنید، طوری که بدانید قبل از مهمانی چه کارهایی باید انجام دهید و وقتی رسیدید سراغ چه غذاهایی بروید و از هر کدام چقدر بردارید. با یک طرح ساده بهتر می‌توانید به حفظ رژیم‌ غذایی خود بپردازید.

ترفندهایی برای حفظ رژیم غذایی در مهمانی

حفظ رژیم غذایی

یک نگاه کلی به تمام غذاها بیاندازید

بلافاصله بعد از رسیدن به مهمانی یا دورهمی غذاها را یک دور از نظر بگذرانید و ببینید چه غذاها و خوراکی‌هایی روی هرکدام از میزها هست. قبل از برداشتن بشقاب و پر کردن آن با غذا باید دقیقا بدانید چه چیزهایی برای خوردن وجود دارد، به این ترتیب می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

وقتی دنبال انتخاب‌ مناسب می‌گردید چشمتان دنبال غذاهای رژیمی و سالم نباشد چون به هر حال شما به مهمانی آمده‌اید و قرار نیست غذای رژیمی زیادی گیرتان بیاید، اما گرسنه هم نخواهید ماند!

قبل از هر چیز دنبال غذاهایی بگردید که کم‌ترین کالری را دارند؛ مثل سبزیجات خام و نپخته یا میوه‌های تازه. همچنین دنبال غذاهایی بگردید که پایه پروتئین دارند (حتی اگر چربی یا کالری زیادی داشته باشند.) این غذاها باعث می‌شوند زودتر احساس سیری کنید و بیش از غذاهای حاوی حبوبات میل شما را به زیاده‌روی برطرف می‌کنند. این روش به حفظ رژیم غذایی کمک می‌کند.

نوشیدنی بردارید

بعد از این که خوب تمام غذاهای موجود را بررسی کردید، برای حفظ رژیم غذایی به سراغ میز نوشیدنی‌ها بروید و یک نوشیدنی کم کالری انتخاب کنید. با این کار می‌توانید تا رسیدن شام، چیزهایی را که می‌خورید و می‌آشامید مدیریت کنید.

یک نوشیدنی درست قبل از خوردن غذا کمک می‌کند بدن شما احساس سیری و رضایت کند. اگر نوشیدنی کم کالری یا بدون کالری باشد، موفق خواهید شد خودتان را بدون کالری اضافه سیر کنید.

نوشیدنی‌هایی مثل آب، سودای رژیمی، آیسد تی و قهوه را به سایر نوشیدنی‌ها ترجیح دهید.

یک بشقاب کوچک بردارید

اگر پذیرایی مهمانی به سبک بوفه است و یا خوراکی‌ها اکثرا حالت فینگرفود یا پیش غذا دارند یک بشقاب کوچک بردارید تا از هرچیزی کم‌تر برای خودتان بریزید. مطالعات نشان می‌دهند که انتخاب بشقاب کوچک‌تر باعث می‌شود غذاهایی را که در حالت عادی و با بشقاب بزرگ‌تر زیاد می‌خوردید، کم‌تر بخورید.

بشقاب کوچک باعث می‌شود مغز شما متوجه کم‌تر بودن حجم غذا نشود. به این شکل که بشقاب‌های بزرگ هرچه قدر هم پر باشند، سفیدی آن‌ها باعث می‌شود ذهن بشقاب را خالی ببیند، در نتیجه دلتان بخواهد آن را پر کنید.

خودتان غذا بریزید

اگر پذیرایی مهمانی به صورت سلف سرویس باشد به نفع شماست زیرا می‌توانید نوع و مقدار غذایی که برمی‌دارید را کنترل کنید. در حالی که در بعضی دورهمی‌ها غذا به صورت بوفه سرو می‌شود، در برخی دیگر افراد برای صرف غذا پشت یک میز بزرگ می‌نشینند و میزبان برای آن‌ها غذا را سرو می‌کند. در این صورت بهتر است از میزبان بخواهید برای شما غذای کم‌تری در بشقال بکشد یا از کشیدن بعضی از غذاها خودداری کند. بدون شک هر میزبانی دوست دارد شما از خوردن غذا لذت ببرید پس تعارف را کنار بگذارید. با پایبند بودن به رژیم غذایی خود حال شما بهتر خواهد بود، پس تا جایی که می‌توانید از سبزیجات و میوه‌ها و مواد غذایی دارای پروتئین بردارید و بی‌خیال شیرینی‌ها و حبوبات شوید.

جایی را برای نشستن انتخاب کنید که خبری از خوراکی نیست

در بعضی از مهمانی‌ها آنقدر غذای خوشمزه برای خوردن وجود دارد که نه گفتن به آن‌ها تقریبا غیرممکن است. بعد از امتحان کردن هرکدام از خوراکی‌های خوشمزه وسوسه می‌شوید باز هم به آن ناخونک بزنید. به جای این که خودتان را با نه گفتن اذیت کنید، محل پذیرایی را ترک کنید یا در دورترین فاصله از میز غذا بنشینید. حتی می‌توانید در تمیز کردن آشپزخانه به میزبان کمک کنید.

مهربان باشید و قاطع 

معمولا هر میزبانی در طول مهمانی از شما بارها می‌خواهد که کیک‌ها، دسرها و غذاهایی که تهیه دیده را امتحان کرده و از آن‌ها تعریف کنید. مطمئنا میزبان هم دلش نمی‌خواهد رژیم غذایی شما را خراب کند، اما با کلام مهربان و صادقانه‌اش می‌تواند  وسوسه خوردن هر کدام از خوراکی‌ها را در شما تقویت کند. در چنین شرایطی سعی کنید مودبانه بگویید: «متشکرم، خیلی خوشمزه ست اما می‌ترسم این خوراکی‌های خوشمزه به رژیمم آسیب بزنه! ممنون که زحمت کشیدید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *