گرسنگی کاذب چیست و چگونه می‌توانیم آن را کنترل کنیم؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه

مدیریت کردن گرسنگی کاذب می‌تواند یک مهارت مفید باشد که هر کسی با کمی تمرین آن را به دست آورد. اینکه تمام مدت گرسنه باشید حالتان را بد می‌کند همچنین باعث به وجود آمدن اضافه وزن برای شما می‌شود. خیلی از وقت‌ها گرسنگی نشان دهنده خستگی است نه نیاز فرد به خوردن غذا. با این حال اگر واقعا گرسنه بودید به کمک چند کار می‌توانید با سرعت میزان گرسنگی‌تان را کاهش دهید. در ادامه با راهکارهایی برای مدیریت گرسنگی کاذب آشنا می‌شویم.

چگونگی مدیریت گرسنگی کاذب

گرسنگی کاذب

انجام اسکن شخصی

هر گاه احساس گرسنگی کردید یا مایل به خوردن غذا بودید، یک تا دو دقیقه مکث کنید و یک اسکن سریع انجام دهید. این به شما کمک خواهد کرد تا تعیین کنید که بهترین اقدام برای احساساتان چیست و آیا گرسنگی شما واقعی است یا کاذب؟

گاهی اوقات احساس گرسنگی‌ای که به ما دست می‌دهد واقعی نیست و به دلایل دیگری به وجود می‌آید. ممکن است شما خسته، تشنه، ناراحت، در تنش باشید یا حتی فقط نیاز به خوردن یک میان وعده خوشمزه داشته باشید. از آنجا که دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود شما احساس گرسنگی کنید بهتر است خود را سریعا اسکن کنید و این سوالات را از خود بپرسید و یک دقیقه درباره آن فکر کنید: آیا شکم من خالی است؟ آخرین وعده غذایی یا میان وعده‌ای که خوردم چه زمانی بود؟ آیا احساس اضطراب، ناراحتی یا تنش دارم؟ آیا احساس خستگی می‌کنم؟

این سوالات به شما کمک می‌کند متوجه شوید واقعا گرسنه هستید یا فقط احساس گرسنگی کاذب دارید؟ اگر واقعا گرسنه بودید یک میان وعده کوچک برای خود در نظر بگیرید یا زمان خوردن وعده اصلیتان را جا به جا کنید و زمان آن را به عقب بیاورید. همچنین می‌توانید ترفندهای دیگری برای آرام کردن شکمتان به کار بگیرید. اگر گرسنگی‌تان واقعی نیست فعالیت دیگری را پیش بگیرید و ذهن خود را منحرف کنید تا زمانی که میل اشتیاقتان نسبت به غذا خوردن از بین برود.

آب یا چای را بنوشید

بسیاری از افراد به محض اینکه احساس گرسنگی می‌کنند می‌خواهند میان وعده یا غذا بخورند در صورتی که ممکن است احساس گرسنگی آن‌ها فقط بر اثر تشنگی باشد. سیگنال‌هایی که برای تشنگی و گشنگی به مغز ما ارسال می‌شوند احساس مشابهی در ما ایجاد می‌کنند و ممکن است احساس ما اشتباه باشد.

نوشیدن آب به شما کمک می‌کند شکمتان پر شود. در طول روط یک بطری آب همراهتان داشته باشید تا هم بتوانید شکمتان را پر کنید و هم از کم آبی بدنتان در طول روز جلوگیری کنید. 

آب گرم و یا چایی ممکن است تاثیر بهتری روی بدنتان بگذارد تا آب. آن‌ها به دلیل داشتن طعم و عطر ممکن است احساس غذا خوردن را در شما ایجاد کنند. به همین دلیل چایی و قهوه گزینه‌های مناسبی برای این زمان‌ها هستند. اگر نگران وزن خود هستید می‌توانید قند یا شکر آن‌ها را حذف کنید.

مسواک بزنید

مسواک زدن دندان هایتان یک راه بسیار سریع برای کم کردن اشتها شما در چند ثانیه است. هنگامی که دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید و تمیز می‌شوند خیلی کمتر به غذا خوردن فکر می‌کنید. خمیر دندان در دهان شما یک طعم و عطر قوی ایجاد می‌کند و گرایش شما را بلافاصله نسبت به خوردن غذا کم می‌کند. 

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.