شیر گیاهی در آشپزی وگان
شیر گیاهی در آشپزی وگان

کاربرد شیر گیاهی در آشپزی وگان

3,0 rating based on 2 ratings
3,0 | 0 دیدگاه | 2 بازخورد
زمان مطالعه : 8 دقیقه
زمان مطالعه : 8 دقیقه
1044 بازدید

آیا با جایگزین کردن شیر گیاهی به جای شیرلبنی، در دستورالعمل آشپزی تغییراتی ایجاد می‌شود؟ آیا کاربرد شیر گیاهی در آشپزی وگان با کاربرد شیرلبنی متفاوت است؟ جواب کوتاه این است: بله. وگان‌ها، بسیاری از گیاهخوران و افرادی که به دلیل حساسیت به شیرلبنی از شیرهای گیاهی استفاده می‌کنند، باید بدانند در آشپزی کدام شیر وگان را استفاده کنند. بنا بر نوع بافت و طعم شیرهای گیاهی هر کدام کاربردهای خاصی در آشپزی داشته باشد.

اگر تجربه پخت انواع غذای وگان یا دسر گیاهی را داشته باشید به مرور متوجه تفاوت آن‌ها در انواع غذاها و خوراکی‌ها می‌شوید. اگر وگان هستید و هنوز نمی‌دانید از کدام شیرگیاهی در آشپزی باید استفاده کنید، نگران نباشید. با خواندن این مطلب از تجربیات کتاب کاله استفاده کنید. در ادامه، کاربرد شیر گیاهی در آشپزی وگان و انتخاب بهترین شیرگیاهی توضیحاتی ارائه می‌شود. پس همراه ما باشید.

فهرست مطالب:

مقدمه‌ای بر کاربرد شیر گیاهی در آشپزی وگان

این روزها با افزایش تعداد افراد وگان، تقاضا برای محصولات گیاهی نیز بیشتر شده است. به همین دلیل، وقتی صحبت از شیر غیرلبنی می‌شود، نسبت به گذشته انتخاب‌های بیشتری وجود دارد. قفسه‌ مغازه‌ها پر از شیر بادام، شیر فندق، شیر جو دوسر، شیر نارگیل و سایر انواع شیر گیاهی شده است.

بخش دلیل عمده رو آوردن به انواع شیر گیاهی، وگان‌ها و افراد حساس به لاکتوز شیر هستند. در عین حال، به دلیل مقوی بودن انواع شیرگیاهی این شیر در سبد غذایی بسیاری از افراد با سبک غذایی سالم جایگاه ویژه‌ای دارد. اما کاربرد شیرگیاهی تنها معطوف به نوشیدن شیر به صورت تنها و دریافت مواد مغذی از آن نمی‌شود.

وگان‌ها اغلب برای پخت انواع کیک و دسر وگان یا بسیاری از غذاهای گیاهی نیاز به شیر گیاهی دارند. اما هر کدام از شیرهای وگان کاربرد خاصی در آشپزی دارد. افراد وگان نیاز دارند تا نسبت به انواع شیر گیاهی در آشپزی وگان اطلاعات لازم را به صورت دستورالعمل در اختیار داشته باشند تا بدانند در غذاهای مختلف از چه نوع شیر گیاهی استفاده کنند. در واقع، استفاده از شیر گیاهی در آشپزی وگان نکات خاصی دارد.

کاربرد شیرگیاهی در آشپزی وگان

قبل از این که در مورد استفاده از شیرهای گیاهی در غذا و انواع دسر بخوانید، بهتر است ابتدا به کاربرد شیر گاو در آشپزی نگاهی گذرا داشته باشید. چرا از شیر در دستورهای آشپزی استفاده می‌شود؟

مهم‌ترین دلیل رطوبت شیر است. شیر گاو در ساختار خود از حدود ۸۵ درصد آب تشکیل شده است. ۱۵ درصد باقی‌مانده از کربوهیدرات، پروتئین شیر و چربی تشکیل شده‌ است.

علاوه بر رطوبتی که از افزودن شیر به غذا اضافه می‌شود، شیرلبنی به غذا یا دسر رنگ و طعم می‌بخشد. یک مثال عینی و ساده، پخت کیک است. اگر در پخت کیک از شیر استفاده نشود، بافت کیک آنقدر سفت می‌شود که قابل خوردن نخواهد بود. به زبان ساده، بدون شیر، کیک چیزی شبیه به پاره آجر خواهد شد.

استفاده از شیرهای گیاهی به عنوان جایگزین در غذا کاملا صحیح و امکان‌پذیر است. همان‌طور که جایگزین تخم مرغ در آشپزی وگان وجود دارد، از انواع شیر غیرلبنی به جای شیرلبنی استفاده می‌کنند. تنوع شیرهای گیاهی بسیار زیاد و قابل توجه است.

محبوب‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • شیر بادام
 • شیر جو دوسر
 • شیر فندق
 • شیر سویا
 • شیر نارگیل
 • شیر برنج
 • شیر تخم کتان
 • شیر بادام زمینی

شیر بادام؛ شیر گیاهی در آشپزی وگان

شیر بادام یکی از محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین شیر غیرلبنی در بین افراد است. با این که شیر بادام پروتئین زیادی ندارد، اما سرشار از ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز بدن است. در یک فنجان شیر بادام، یک گرم فیبر، یک گرم پروتئین و دو و نیم گرم چربی سالم وجود دارد. البته فراموش نکنید مواد اختیاری افزوده شده در طرز تهیه شیر بادام خانگی مقادیر مواد معدنی و مغزی آن را تغییر می‌دهد.

ویژگی‌های شیر بادام: کمی شیرین و خامه‌ای

 • برای اضافه کردن به قهوه بسیار مناسب است. برای مثال: در طرز تهیه قهوه فرانسه یا موکا می‌توانید از شیر بادام استفاده کنید.
 • برای وعده صبحانه و تهیه انواع اوتمیل گزینه فوق‌العاده‌ای است.
 • به دلیل بافت نرمی که دارد، برای تهیه شکلات وگان یا انواع اسموتی از این شیر گیاهی استفاده کنید.
 • شیر بادام و شیر بادام زمینی بهترین گزینه برای پخت سس آلفردو هستند.
کاربرد شیر گیاهی در آشپزی

به دلیل بافت نرمی که شیر بادام دارد، برای تهیه شکلات وگان یا انواع اسموتی مناسب است. همینطور شیر بادام برای وعده صبحانه و تهیه انواع اوتمیل گزینه فوق‌العاده‌ای است.

شیر جو دوسر؛ شیر گیاهی در آشپزی وگان

جو دوسر یا بلغور جو یکی از غلات محبوب است. یک فنجان شیر جو دوسر حاوی دو و نیم گرم چربی، دو گرم فیبر و پنج گرم پروتئین است. البته فراموش نکنید مواد اختیاری افزوده شده در شیر جو دوسر خانگی مقادیر مواد معدنی و مغزی را تغییر می‌دهد.

ویژگی‌های شیر جو دوسر:

 • سبک، طعم ملایم و کمی شیرین (قابل مقایسه با شیر کم‌ چرب یا بدون چربی لبنی)
 • بهتر است برای پخت و پز غذا و دسرهایی که طعم شیر غالب نیست از این شیر استفاده کنید.
 • برای ترکیب کردن با کرن‌ فلکس یا تهیه اوتمیل، گزینه مناسبی است.
 • از شیر جو دوسر در طرز تهیه سوپ سبزیجات یا سوپ خامه‌ای استفاده کنید.
 • برای پخت مافین یک انتخاب خوب است.
 • بهتر است برای تهیه سس غذا از این شیر استفاده نکنید.
کاربرد شیر گیاهی در آشپزی وگان

شیر جو دوسر برای ترکیب کردن با کرن‌ فلکس یا تهیه اوتمیل، گزینه مناسبی است. از کاربردهای شیر جو دوسر در تهیه سوپ سبزیجات وگان یا سوپ خامه‌ای وگان است.

شیر فندق؛ شیر گیاهی در آشپزی وگان

شیر فندق سرشار از ویتامین و پروتئین است. یک فنجان از این شیر گیاهی حاوی شش گرم چربی، دو گرم پروتئین و مقدار زیادی ویتامین ئی دارد.
فندق، نسبت به دیگر آجیل‌ها کالری بالایی دارد. اما اگر نگاهی به طرز تهیه شیر فندق خانگی بیندازید، متوجه می‌شوید که مقدار زیادی آب در ترکیبات آن وجود دارد. بنابراین کالری شیر فندق بالا نیست. شیر فندق گزینه‌ای مناسب و فوق‌العاده برای افراد وگان، حساس به لاکتوز و افراد حساس به گلوتن است.

ویژگی شیر فندق: خوش طعم، بافتی شبیه به شیر بادام

 • برای ایجاد بافت خامه‌ای در تهیه اسموتی بهترین گزین است.
 • طعم فندق شیر طعم کیک شکلاتی وگان را دلچسب‌تر می‌کند.
 • بهتر است از شیر فندق، بیشتر در تهیه انواع دسر مانند پودینگ شکلاتی و انواع نوشیدنی‌ها استفاده شود.
 • برای طبخ غذا بهتر است از گزینه‌های دیگری به جز شیر فندق استفاده کنید.
انواع شیر گیاهی در آشپزی گیاهی

بهتر است از شیر فندق، بیشتر در تهیه انواع دسر و انواع نوشیدنی‌ها استفاده شود. طعم فندق در شیر فندق، عطر و مزه کیک شکلاتی وگان را بهتر می‌کند.

شیر سویا؛ شیر گیاهی در آشپزی وگان

در بین تمام شیرهای گیاهی، بیشترین میزان پروتئین را شیر سویای گیاهی دارد. یک فنجان از این شیر، هفت گرم پروتئین، چهار گرم چربی اشباع نشده و یک گرم فیبر دارد. شیر سویا ۷۵ درصد بیشتر از شیر لبنی گاو آنتی اکسیدان دارد.

ویژگی شیر سویا: بافت خامه‌ای

 • محبوب‌ترین شیر گیاهی برای طرز تهیه توفو شیر سویا است.
 • این شیر بهترین گزینه برای پخت و پز و تهیه خوراکی‌هایی است که در مراحل تهیه آن‌ها از فرایند تخمیر استفاده می‌شود. ترکیب این شیر گیاهی با مواد اسیدی مانند سرکه، قدرت تخمیر فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. بنابراین شیر سویا بهترین انتخاب برای پخت نان و تهیه انواع کلوچه است.
 • این شیر برای غذاهایی که مدت زمان پخت آن‌ها زیاد بوده مناسب است.
انواع شیر گیاهی برای آشپزی

شیر سویا بهترین انتخاب برای تهیه نان خانگی و تهیه انواع کلوچه است. این شیر برای غذاهایی که مدت زمان پخت آن‌ها زیاد بوده مناسب است.

شیر نارگیل؛ شیر گیاهی در آشپزی وگان

شیر نارگیل مانند دیگر شیرهای غیر لبنی، کاملا گیاهی است. شیر نارگیلی که از عصاره میوه نارگیل گرفته می‌شود با شیری که اسانس نارگیل دارد متفاوت است. طرز تهیه شیر نارگیل خانگی کار راحتی است و تنها با در اختیار داشتن میوه نارگیل، آب و کمی شیرین‌کننده طبیعی تهیه می‌شود.

این شیر پروتئین قابل توجهی ندارد، اما سرشار از ویتامین‌های گروه ب (به ویژه ویتامین ب پنج) و ویتامین ث است. در یک فنجان شیر نارگیل حاوی چهار و نیم گرم چربی، یک گرم فیبر و تقریبا بدون پروتئین است.

ویژگی شیر نارگیل: شیرین، خامه‌ای با بافتی منحصر به فرد

 • برای اضافه کردن به قهوه و تهیه چای انگلیسی با شیر گزینه خوبی است.
 • برای تهیه خامه شیرینی می‌تواند یک فرم‌دهنده و ترکیب عالی باشد.
 • اگر تصمیم به پخت پودینگ دارید، شیر نارگیل و شیر بادام و البته شیر فندق گزینه‌های مناسبی هستند.
 • کرم نارگیل را با شیر نارگیل درست کنید و برای مهمانی خود یک دیپ عالی سرو کنید.

شیر نارگیل برای اضافه کردن به قهوه و تهیه چای انگلیسی با شیر یا تهیه چای ماسالا گزینه خوبی است. از این شیر برای تهیه خامه شیرینی به عنوان فرم‌دهنده استفاده می‌شود.

شیر برنج؛ شیر گیاهی در آشپزی وگان

شیر برنج یک شیر گیاهی است که طرفدارهای خاص خودش را دارد. تهیه شیر برنج وگان خانگی کار سختی نیست. کافی است برنج را آب‌پز کرده و در ادامه با آب و شیرین‌کننده‌های وگان ترکیب کنید. بعد از رد کردن برنج از صافی شیر برنج غیرلبنی خواهید داشت.
یک فنجان شیر برنج حاوی دو گرم چربی، یک گرم پروتئین و فاقد فیبر است. طعم این شیر گیاهی درست شبیه شیربرنج است که از کودکی به عنوان صبحانه یا عصرانه میل می‌کردید.

ویژگی شیر برنج: بافت ظریف، رقیق‌تر از شیرهای گیاهی دیگر، سبک

 • اگر بخواهید سوپ شیر بافت خامه‌ای نداشته باشد، بهترین گزینه انتخاب شیر برنج است.
 • برای استفاده از شیر برنج در پخت و پز احتملا نیاز به غلیظ کننده داشته باشید. چرا که بسیار رقیق و آبکی است. غلیظ‌کننده‌ها می‌توانند شامل: آرد، صمغ زانتان یا نشاسته ذرت باشند.
 • برای تهیه نوشیدنی‌هایی مانند شیر موز یا انواع معجون بهتر است از این شیر گیاهی استفاده کنید.

در صورت استفاده از شیر برنج در پخت و پز احتملا نیاز به غلیظ کننده داشته باشید؛ چرا که این شیر بسیار رقیق و آبکی است. برای تهیه نوشیدنی‌هایی مانند شیر موز یا انواع معجون بهتر است از این شیر گیاهی استفاده کنید.

شیر گیاهی در آشپزی وگان برای تهیه سس‌ها

طرز تهیه بسیاری از سس‌ها با شیر است. برای تهیه سس‌ و چاشنی‌ها می‌توانید از اغلب شیرهای گیاهی استفاده کنید. اما با این حال، برای تهیه انواع سس‌های خامه‌ای بهتر است از شیرهای غلیظ مانند: شیر سویا و شیر جو دوسر استفاده کنید. از طرفی، فراموش نکنید شیر برنج، گزینه مناسبی برای تهیه سس‌های خامه‌ای مانند سس آلفردو نیست.

سخن آخر

نکته قابل توجه در مورد انواع شیر گیاهی در آشپزی وگان این که بهتر است در آخرین مرحله از پخت و پز به مواد اضافه شود. چرا که ممکن است هنگام جوش خوردن، چربی، آب و جامدات آن جدا می‌شود و مجبور شوید مداوم آن را هم بزنید. به هر حال آشپزی بسیار عالی نیاز به تجربه بیشتر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *