ماست کلسیویتا و نقش ماست در جلوگیری از پوکی استخوان
ماست کلسیویتا و نقش ماست در جلوگیری از پوکی استخوان

کلسیویتا چیست و چطور از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 9 دقیقه
زمان مطالعه : 9 دقیقه
2742 بازدید

پوکی استخوان یا استئوپروز یکی از شایع‌ترین بیماری‌های استخوانی است که اغلب تا زمانی‌ که کاهش تراکم استخوان منجر به شکستگی استخوانی نشده ‌باشد خاموش و بدون علایم خاصی باقی ‌می‌ماند. متاسفانه این بیماری در ایران از جمله بیماری‌های رایج در بین زنان است.

نسبت ابتلا به پوکی استخوان در ایران در زنان بیش از مردان است. به عبارت ساده‌تر، در سنین بالای ۵۰ سال از هر سه زن و از هر ۱۲ مرد یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند، یعنی احتمال ابتلای زنان به این بیماری چهار برابر مردان است. بنابراین، پیشگیری از پوکی استخوان از اهمیت بالایی برخوردار است.

در مقاله پیش‌رو قصد داریم تا به موضوع پوکی استخوان و نقش مصرف ماست کلسیویتا کاله به عنوان محصول لبنی غنی‌شده با ویتامین دی و کلسیم بپردازیم. اگر نسبت به این محصول کنجکاو هستید تا پایان مقاله با ما همرا باشید.

فهرست مطالب:

پوکی استخوان چیست؟

ﺍﺳﺘﺌﻮﭘﺮﻭﺯ به معنی ﻛﺎﻫﺶ ﺗﻮﺩه ﺍﺳﺘﺨﻮﺍنی ﺩﺭ ﻭﺍﺣﺪ ﺣﺠﻢ است که در بزرگسالان ﺑﺎ ﺍﺧﺘﻼﻝ ﺩﺭ یکپارچگی بافت ﺍﺳﺘﺨﻮﺍن ﻭ ﻋﺪﻡ ﺗﻌﺎﺩﻝ ﺑﻴﻦ فرایند ﺗﺸﻜﻴﻞ سلول‌های استخوانی و از بین رفتن آن‌ها ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺍﺳﺖ. از نظر علمی از عوامل ایجاد کننده این بی‌نظمی و عدم تعادل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ﻛﺎﻫﺶ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥﻫﺎی جنسی
 • ﻛﻤﺒﻮﺩ ﻓﺎﻛﺘﻮﺭ ﺭﺷﺪ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺍﻧﺴﻮﻟﻴﻦ IGF-1
 • ﻛﺎﻫﺶ ﺳﺎﺧﺖ ﻛﻠﻴﺴﺘﺮﻳﻮﻝ ﺩﺭ ﻛﻠﻴﻪ ﻭ ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻥ
 • ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺍﺳﺘﺌﻮﻛﻼﺳﺖ (ﻛﺎﻫﺶ ﻣﺮﮒ ﺳﻠﻮلی ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﺭﻳﺰی ﺷﺪه ﺍﺳﺘﺌﻮﻛﻼﺳﺖ) ﻧﺎشی ﺍﺯ ﻛﺎﻫﺶ سطح ﺍﺳﺘﺮﻭﮊﻥ در بدن
 • ﺍﺧﺘﻼﻝ در عملکرد ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ D
 • اختلال در ﺟﺬﺏ ﻛﻠﺴﻴﻢ

بیماری‌های مرتبط با تیروئید، سرطان و بعضی از بیماری‌های مزمن کبدی، گوارشی و کلیوی را می‌توان از خطرات مهم در ایجاد پوکی استخوان دانست.

استخوان عمدتا از پروتئین و مواد معدنی از جمله کلسیم تشکیل شده است. در دوران کودکی و نوجوانی مقدار توده استخوانی در اسکلت بدن افزایش می‌یابد تا در ۲۵ سالگی به حداکثر میزان خود می‌رسد. بنابراین، رژیم غذایی در این دوران اهمیت زیادی دارد؛ چرا که از سن حدود ۴۰ سالگی از میزان استخوان‌سازی در بدن کاسته می‌‌‌شود و این کاهش تا پایان عمر ادامه می‌یابد.

نیاز روزانه به کلسیم از مواد غذایی

میزان نیاز روزانه به کلسیم

نیاز روزانه انسان به کلسیم بسته به سن متفاوت است. در رده سنی ۹ تا ۱۸ سال نیاز به کلسیم به دلیل سرعت بالای ساخت استخوان‌ها به میزان ۱۳۰۰ میلی‌گرم در روز، بین ۱۹ تا ۲۵ سالگی ۱۰۰۰ میلی‌گرم و در سنین ۵۱ تا ۷۰ سالگی نیاز روزانه در مردان ۱۰۰۰ و در زنان ۱۲۰۰ میلی‌گرم است. این تفاوت‌ در میزان مورد نیاز کلسیم را می‌توان به سرعت تخریب استخوان‌ها با بالا رفتن سن مرتبط دانست.

نقش کلسیم و ویتامین D در جلوگیری از پوکی استخوان

کلسیم یکی از مهمترین عناصر برای سلامت دندان، رشد و استحکام استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان است؛ اما این‌ها تنها نقش کلسیم در بدن نیست. این عنصر در انقباض و حرکت عضلات، انعقاد خون، عملکرد سیستم عصبی هم نقش دارد. هم‌چنین در دوران بارداری نقش حیاتی در حفظ سلامت جنین ایفا می‌کند.

ویتامین D مورد نیاز بدن را می‌توان از طریق رژیم غذایی و نور خورشید دریافت کرد. ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ D ﺳﺒﺐ ﺟﺬﺏ ﮐﻠﺴﻴﻢ ﺍﺯ ﺭﻭﺩﻩ ﻭ ﺟﺬﺏ ﺁﻥ به‌‌وسیله ﮐﻠﻴﻪﻫﺎ میﺷﻮﺩ. ﻣﻬﻢﺗﺮﻳﻦ نقش ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ D ﺣﻔﻆ ﮐﻠﺴﻴﻢ ﻭ ﻓﺴﻔﺮ ﺩﺭ ﻣﺤﺪﻭﺩﻩ طبیعی است که در نتیجه آن ﺳﻼﻣﺖ ﺳﻴﺴﺘﻢ عصبی، ﺣﻔﻆ ﺗﺮﺍﮐﻢ ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻥﻫﺎ ﻭ ﺍﻧﻘﺒﺎﺽ عضلانی حاصل می‌شود.

افزایش سن و افزایش خطر پوکی استخوان

پیشگیری از پوکی استخوان

عواملی همچون ژنتیک، عوامل محیطی، سبک زندگی و رژیم غذایی در ابتلا به پوکی استخوان نقش مهمی را دارند.مطالعات نشان می‌دهند که عدم دریافت میزان کافی کلسیم و ویتامین D، عدم فعالیت‌های مناسب فیزیکی، عاداتی مثل سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی از علل تشدیدکننده پوکی استخوان هستند. مصرف داروهای کورتون‌دار و کاهش جذب مواد مغذی بر اثر بیماری‌های روده هم می‌تواند دلایل دیگری برای افزایش احتمال ابتلا به بیماری پوکی استخوان باشد.

علاوه بر این موارد زنانی که سن عادت ماهیانه در آن‌ها کمتر بوده یا زنانی که دیرتر یائسه شوند، احتمال بروز بیماری در آن‌ها کمتر است. با دانستن این عوامل و سعی در داشتن رژیم غذایی مناسب و سرشار از کلسیم و ویتامین D، ترک عادات نادرست و داشتن فعالیت‌های مناسب فیزیکی از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.

مصرف ماست برای پیشگیری از پوکی استخوان

سال‌های سال است که ماست چه در گذشته که به‌عنوان غذای اصلی محسوب می‌شد و چه امروز که در کنار غذا خورده می‌شود، سر سفره بشر حاضر است.

باتوجه‌به ماده اصلی تشکیل‌دهنده ماست یعنی شیر، این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین حیوانی و مواد مغذی مثل کلسیم، ویتامین B2 و B12، پتاسیم و منیزیم است. این ریزمغذی‌ها باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، پوکی‌استخوان و تاثیرگذاری مستقیم بر قوای هاضمه و ایمنی بدن می‌شوند.

ماست یک محصول لبنی بسیار پرطرفدار است که از تخمیر باکتریایی شیر درست می‌شود. باکتری‌هایی که در تولید ماست استفاده شده برای بدن مفید بوده و باعث تخمیر لاکتوز یا همان قند طبیعی موجود در شیر می‌شوند. در این فرایند اسیدلاکتیک تولید شده که باعث انجماد پروتئین‌های موجود در شیر شده و طعم و بافت منحصربه‌فردی به ماست می‌دهند.

برای تهیه ماست می‌توان از انواع شیر استفاده کرد، به‌طورکلی می‌توان گفت از شیر بدون چربی، ماست کم‌چرب و از شیر کامل، ماست پرچرب تولید می‌شود. ماست ساده که در آن افزودنی‌ای وجود نداشته باشد، مایعی سفیدرنگ و غلیظ با طعمی دلنشین است. در واقع ماست‌هایی که شیرین‌کننده افزودنی ندارند، برای سلامتی بسیار مفید بوده و می‌توان آن را به‌عنوان یک وعده غذایی مستقل به‌حساب آورد.

خواص ماست برای سلامتی

فواید ماست چیست؟

ماست حاوی مواد مغذی بی‌شماری است که هر کدام تاثیر زیادی در سلامتی بدن دارند، اما وقتی از نقش ماست در سلامتی می‌گوییم دقیقا منظورمان کدام خواص است؟

 • ماست سرشار از مواد مغذی است

می‌توان گفت که ماست تقریبا حاوی تمام مواد مغذی موردنیاز بدن است. فقط مصرف روزانه یک فنجان ماست، ۴۹ درصد از نیاز بدن به کلسیم را از بین می‌برد. کلسیم ماده اصلی در تشکیل استخوان و دندان بوده و مصرف صحیح آن به جلوگیری از پوکی‌استخوان در افراد سالمند و رشد استخوان در نوجوانان کمک می‌کند.

کاله با تولید ماست کلسیویتا که در واقع ماست غنی شده با کلسیم و ویتامین D است، توانسته میزان بیشتری کلسیم را وارد این ماده غذایی کند. از طرفی با افزودن ویتامین D به آن باعث جذب بیشتر کلسیم شده که از بروز حملات قلبی، افسردگی، پوکی‌استخوان و نقص در سیستم ایمنی بدن جلوگیری می‌کند.

ماست همچنین سرشار از خانواده ویتامین B به‌ویژه ویتامین B12 و ریبوفلاوین است که هر دو در پیشگیری از بیماری‌های قلبی مفید هستند. مصرف روزانه یک فنجان ماست همچنین ۳۸ درصد فسفر، ۱۲ درصد منیزیم و ۱۸ درصد پتاسیم از نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند. این مواد مغذی برای تنظیم فرایندهای بیولوژیکی بدن مثل تنظیم فشارخون و همچنین متابولیسم استخوان بسیار مفید هستند.

 • ماست منبعی خوب برای تامین پروتئین بدن است

جالب است که بدانید که در هر ۱۰۰ گرم ماست حدود شش گرم پروتئین وجود دارد. وجود پروتئین در مواد غذایی باعث افزایش تولید هورمون‌هایی می‌شود که سیگنال سیری را به مغز می‌فرستند.

در نتیجه مصرف پروتئین می‌تواند باعث کاهش کالری مصرفی بدن شده و در کاهش وزن تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. البته انواع ماست‌ها میزان پروتئین مختلفی دارند. برای مثال ماست یونانی کاله در هر ۱۰۰ گرم، ۱۱ گرم پروتئین داشته و تاثیر بیشتری در کاهش وزن دارد.

نتایج یک مطالعه که از افراد خواسته بود در میان وعده‌های خود از ماست استفاده کنند، نشان می‌دهد که این افراد به طور میانگین ۱۰۰ کالری کمتر در شام مصرف می‌کنند.

 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش

برخی از ماست‌ها حاوی باکتری‌های زنده یا پروبیوتیک هستند که تاثیر زیادی روی عملکرد سیستم گوارش دارند. پروبیوتیک به ارگانیسم‌های زنده‌ای گفته می‌شود که وقتی به مقدار کافی مصرف شوند، علاوه بر کمک به گوارش بهتر، مولکول‌های پیچیده و ترکیباتی مثل ویتامین‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های مختلف را هم تولید می‌کنند.

برخی از انواع پروبیوتیک‌های موجود در ماست، مانند بیفیدوباکتریا و لاکتوباسیلوس، علائم بیماری‌هایی مثل سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS) را کاهش می‌دهد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف منظم ماست پروبیوتیک تنها در سه هفته می‌تواند علائم سندروم روده تحریک‌پذیر را کاهش دهد. ماست بدون افزودنی هم می‌تواند به وضعیت‌های غیرعادی روده و معده از جمله حساسیت به لاکتوز، یبوست، اسهال، بیماری التهابی روده، و عفونت پیلوری کمک کند.

 • ماست منبعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف منظم ماست باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می‌کند. مصرف ماست به‌واسطه وجود منیزیم، سلنیوم و برخی از مواد معدنی کمیاب در آن، باعث کاهش التهاب بدن شده و از بیماری‌های روده جلوگیری می‌کند.

ماست کلسیویتا که با کلسیم و ویتامین D غنی شده‌ باعث تقویت بیشتر سیستم ایمنی بدن شده و در پیشگیری از بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار موثر است.

 • مصرف ماست و جلوگیری از پوکی‌استخوان

ماست حاوی برخی از مواد مغذی کلیدی برای حفظ سلامت استخوان‌ها از جمله کلسیم، پروتئین، پتاسیم، فسفر و ویتامین D است. وجود تمام این مواد مغذی در ماست باعث می‌شود که این ماده غذایی تأثیر بسیار زیادی روی پوکی‌استخوان مخصوصا در افراد مسن دارد.

افراد مبتلا به پوکی‌استخوان به دلیل تراکم استخوان پایین، بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف حداقل سه وعده محصولات لبنی از جمله ماست در روز باعث افزایش استحکام استخوان می‌شود. اینجاست که مصرف ماست کلسیویتا کاله می‌تواند یک منبع غذایی مناسب برای جلوگیری از پوکی استخوان برای همه افراد باشد.

 • ماست و حفظ سلامت سیستم قلبی عروقی

ممکن است که باور عامه بر این باشد که به دلیل وجود چربی در ماست این ماده غذایی باعث ایجاد بیماری‌های قلبی می‌شود. این نظریه یک تصور غلط بوده و تحقیقات فعلی هیچ مدرک روشنی مبنی بر مضر بودن چربی موجود در ماست برای سلامتی ارائه نداده‌اند، در واقع برخی محققان بر این باورند که ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف چربی‌های اشباع شده از محصولات شیر ​​کامل، کلسترول مفید (HDL) را افزایش داده و در حفظ سلامت قلب موثر است.

از طرفی مصرف ماست باعث کاهش فشارخون می‌شود. فشارخون به‌عنوان یکی از علل اصلی بیماری‌های قلبی شناخته شده و مصرف منظم ماست می‌تواند در کاهش آن موثر باشد.

 • تقویت استخوان با مصرف ماست غنی شده با کلسیم

مصرف کلسیم و پروتئین در تمام سنین به‌ویژه کودکی و نوجوانی و کهن‌سالی توصیه شده است. مصرف کلسیم در رشد، حفظ استحکام استخوان و همچنین جلوگیری از پوکی‌استخوان نقشی کلیدی و مهم دارد.

شیر و محصولات لبنی مانند ماست منبع غنی کلسیم و سایر مواد مغذی مثل پروتئین، پتاسیم، منیزیم، ویتامین D و غیره هستند. این مواد مغذی مخصوصا کلسیم تاثیر بسیار زیادی روی سلامت استخوان‌ها دارند. نتایج تحقیقات بالینی انجام شده نشان می‌دهد که مصرف لبنیات و شاخص‌های ترمیم استخوان یعنی BMC و BMD ارتباط مستقیمی با هم دارند.

از طرفی محققان ثابت کرده‌اند که ماست غنی شده با کلسیم مثل ماست کلسیویتا در مقایسه با مکمل‌های کلسیم تاثیر مطلوب‌تری روی شاخص‌های بیوشیمیایی متابولیسم استخوان دارد. همچنین ارتباط بین مصرف ماست غنی شده با کلسیم و کاهش خطر شکستگی لگن نیز ثابت شده است. با افزایش مصرف لبنیات به سه تا چهار وعده در روز می‌توان به‌راحتی سلامت استخوان‌ها را تضمین کرده و استخوان‌هایی سالم و قوی‌تر داشت.

تقویت استخوان در سنین بالاتر با مصرف محصولات لبنی

در آخرین تحقیقات انجام شده که به مدت ۵۶ روز روی ۵۹ زن سالمند با میانگین سنی ۸۵.۵ سال صورت گرفت، نتایج بسیار جالبی در خصوص تاثیر مصرف لبنیات روی استخوان‌ها به‌دست‌آمده است. پژوهشگران در این مدت، افراد را به دو گروه تقسیم کرده و به گروه اول هر روز دو وعده (هر وعده ۱۲۵ گرم) ماست غنی شده با کلسیم و ویتامین D (روزانه ۸۰۰ میلی‌گرم کلسیم و ۱۰ میکروگرم ویتامین D) داده و گروه دیگر را با ماست عادی (روزانه ۲۸۰ میلی‌گرم کلسیم) تغذیه کرده‌اند. نتایج به‌دست‌آمده ثابت کردند که مصرف دو وعده ماست غنی شده با کلسیم و ویتامین D باعث کاهش خطر شکستگی استخوان در افراد سالمند می‌شود.

نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که مصرف کلسیم و ویتامین D باعث کاهش سرعت تحلیل استخوان در افراد سالمند شده و خطر شکستگی استخوان در آنها را کمتر می‌کند.

به‌طورکلی گروهی که ماست غنی شده مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروهی که ماست عادی مصرف کرده بوند، هورمون پاراتیروئید (نشانگر تحلیل استخوان) کمتری در خون خود داشته‌اند؛ بنابراین مصرف محصولات لبنی غنی شده با کلسیم مثل ماست کلسیویتا کاله در سنین بالا می‌تواند باعث افزایش قدرت استخوان شده و از شکستن‌های ناشی از تحلیل و پوکی‌استخوان جلوگیری کند.

ماست کلسیویتا غنی شده از کلسیم

کلسیویتا چیست؟

با توجه به اینکه بدن خود قادر به ساخت کلسیم نیست و این عنصر از طریق تعریق، ادرار و مدفوع، ریزش مو، تجدید پوست، مو و ناخن دفع می‌شود؛ در نتیجه دریافت آن از منابع غنی، دارای اهمیت بالایی است.

در صورتی که میزان مورد نیاز بدن تامین نشود، بدن به اجبار از ذخایر موجود که همان استخوان‌هاست استفاده می‌کند و همین موضوع به مرور منجر به کاهش تراکم استخوان‌ها و در نهایت پوکی استخوان می‌شود. 

با تغییر سبک زندگی و درگیری‌ها و مشغله‌های روزمره، افراد برای کسب مواد مورد نیاز بدن خود و حفظ سلامتی و شادابی ترجیح می‌دهند راحت‌ترین و سریع‌ترین راه را انتخاب کنند، به همین دلیل امروزه مصرف مواد غذایی غنی‌شده و مکمل‌های غذایی رو به افزایش است.

ماست یکی از منابع اصلی کلسیم است. ماست کلسیویتا نسبت به ماست‌های معمولی دارای میزان بیشتری کلسیم به همراه ویتامین D است. وجود ویتامین D در این محصول به جذب بیشتر کلسیم کمک می‌کند. در عین حال، مصرف کلسیم به تنهایی بدون ویتامین D، کافی نیست.

دریافت کلسیم بیشتر از منابع غذایی حاوی کلسیم و مکمل‌ها امکان‌پذیر خواهد بود. در صورت مصرف منظم و مداوم مواد غذایی کلسیم‌دار شانس پیشگیری از پوکی استخوان به دلیل تراکم بالاتر استخوان‌ بیشتر می‌شود.

نتیجه‌گیری

با توجه‌ به موارد گفته شده، ماست‌های غنی شده با کلسیم و ویتامین D در کنار سایر فراورده‌های لبنی غنی شده با افزودن برخی مواد مغذی امکان دریافت بیشتر مواد ضروری بدن را از هر وعده مصرفی فراهم می‌آورند. از طرفی، مصرف مکمل‌های کلسیم به‌ تنهایی برای بدن کافی نبوده و مجموع کلسیم‌های دریافت شده از مواد غذایی روزانه دریافت مقادیر کافی کلسیم ورد نیاز بدن را ممکن می‌سازد.

ماست کلسیویتا کاله نسبت به ماست‌های معمولی دارای میزان بیشتری کلسیم به همراه ویتامین D است. وجود ویتامین D در این محصول به جذب بیشتر کلسیم کمک می‌کند. از طرف دیگر، با علم به این موضوع که مصرف کلسیم به‌ تنهایی و بدون ویتامین دی، از طریق رژیم غذایی و حتی مکمل‌ها کافی نیست، افزودن برخی محصولات غنی شده به سبد غذایی روزمره، مانند ماست کلسیویتا، احتمال پیشگیری از کمبود کلسیم و در نتیجه، پیشگیری از ابتلا به پوکی‌ استخوان در آینده کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *