جایگزین های شیر برای وگان‌ها و افراد حساس به لاکتوز
جایگزین های شیر برای وگان‌ها و افراد حساس به لاکتوز

جایگزین شیر برای افراد وگان و حساس به لاکتوز

0,0 rating
زمان مطالعه : 7 دقیقه
زمان مطالعه : 7 دقیقه
526 بازدید

محبوبیت شیرهای گیاهی در چند سال اخیر بسیار زیاد شده‌ است. این محصولات گیاهی به عنوان جایگزین شیر برای افرادی با رژیم‌های خاص مانند افراد حساس به لاکتوز و گلوتن و البته افراد با رژیم وگان توصیه می‌شود. این به آن معنا نیست که سایر افراد با رژیم‌های دیگر نباید یا نمی‌توانند از این جایگزین های شیر لبنی استفاده کنند. مهم‌ترین دلایل این جایگزینی، ارزش غذایی بالا و امکان کاربرد گسترده در آشپزی است.

در تعریف شیر گیاهی باید گفت نوشیدنی که از لحاظ ظاهر به شیر لبنی شباهت زیادی دارد و در روند تولید و عرضه به بازار هیچ ردی از حضور حیوانات در آن‌ها وجود ندارد. این محصولات گیاهی در بین وگان‌ها و گیاهخواران به عنوان ماده مغذی جایگزین شیر در رژیم غذایی روزانه محبوبیت زیادی دارند.

اما جایگزین های شیر برای وگان‌ها و افراد حساس به لاکتوز کدام‌ها هستند؟ به کدام محصولات گیاهی می‌توان شیر گیاهی عنوان داد؟ است؟ اصولا چند نوع شیر گیاهی در دنیا وجود دارد؟ کالری هر کدام از شیرهای گیاهی چقدر است؟ در این مطلب به برخی از انواع شیر گیاهی مراجعه و آن‌ها را بیشتر معرفی می‌کنیم.

شیر گیاهی چیست؟

قبل از آن‌ که انواع شیر گیاهی به عنوان جایگزین‌ شیر لبنی معرفی شوند، بهتر است ابتدا با چیستی شیر گیاهی آشنا شوید.

این یک تفکر قدیمی و پیش‌پا افتاده است که می‌گوید افراد وگان محدویت‌های غذایی دارند. در حال حاضر، برای هر محصول حیوانی حداقل یک جایگزین گیاهی وجود دارد. به عنوان مثال، بسیاری از غذاهایی که در رژیم‌های غذایی روزمره با تخم مرغ تهیه می‌شوند به راحتی با جایگزین‌های گیاهی تخم مرغ قابل جایگزین شدن هستند.

از طرفی، افراد زیادی به واسطه عدم تحمل لاکتوز نمی‌توانند شیر لبنی مصرف کند. بنابراین، بهترین انتخاب برای آن‌ها شیر گیاهی است. شیر گیاهی از دانه‌ها و میوه‌های مختلفی تولید می‌شود. این شیرها در دسته آب‌میوه هم قرار می‌گیرند اما چون بافتی شبیه به شیر دارند، با عنوان شیر در رژیم غذایی گیاهی شناخته می‌شوند.

در اصل شیرهای گیاهی ترکیب دانه‌ها یا میوه‌ها با آب هستند. می‌توان گفت شیره و عصاره میوه یا دانه است که با آب رقیق می‌شود. بسیاری از افراد بر این باور هستند که شیر وگان جایگزین سالم‌تری برای محصولات لبنی هستند. تنوع شیرهای گیاهی بسیار زیاد و قابل توجه است که محبوب‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها در ادامه معرفی می‌شوند.

جایگزین شیر لبنی

امروزه به دلیل گسترش سریع جامعه وگان، حق انتخاب بیشتری برای جایگزین های شیر وجود دارد.

همینطور به دلیل افزایش تعداد افراد حساس به لاکتوز و حساس به گلوتن، اهمیت شیرهای گیاهی در رژیم روزانه بیش از گذشته حس می‌شود.

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید از شیر لبنی استفاده کنید و هنوز خرید شیر گیاهی در برنامه شما نیست، باید بگوییم علاوه بر شیرهای گیاهی آماده موجود در بازار شما می‌توانید آن‌ها را خودتان در منزل به راحتی تهیه کنید. طرز تهیه شیر گیاهی خانگی آن‌قدر راحت است که در صورت داشتن کمی حوصله در مدتی کوتاه این نوشیدنی گیاهی پرخاصیت را برای خودتان تهیه کنید.

انواع جایگزین‌های شیر برای رژیم وگان‌ و افراد حساس به لاکتوز

شیر بادام: جایگزین‌ شیر لبنی در رژیم گیاهی

شیر بادام یکی از محبوب‌ترین شیر‌های گیاهی است که نسبت به دیگر شیرهای گیاهی مصرف بیشتری در بین افراد دارد. طرز تهیه شیر بادام خانگی بسیار راحت است. عصاره بادام‌ در شیر بادام منبع خوب دریافت مواد مغذی روزانه در رژیم غذایی است. این نوشیدنی طبیعی و رژیمی، بافتی خامه‌ای و کمی شیرین دارد.

فواید شیر بادام

شیر بادام، جایگزین شیر لبنی

در یک فنجان شیر بادام یک گرم فیبر، یک گرم پروتئین و دو و نیم گرم چربی غیر مضر وجود دارد.

اگر از مواد شیرین‌کننده و طعم دهنده در این شیر استفاده کنید، کالری این شیر بیشتر خواهد شد.

از خواص شیر بادام می‌توان به مقادیر بالای ویتامین ئی (ویتامین E) و آنتی اکسیدان اشاره کرد. به دلیل وجود ویتامین ئی، انواع آتنی اکسیدان‌ها و بسیاری از مواد معدنی و مغذی دیگر، این شیر گیاهی نقش مهمی در حفظ سلامتی بدن و کاهش اکسیداسیون سلول‌های بدن دارد.

شیر بادام در آشپزی

در مقاله نکات استفاده از شیر گیاهی در آشپزی اینطور آمده است که به دلیل نوع بافت و طعم شیر بادام، این شیر برای اضافه کردن به قهوه فرانسه و موکا، تهیه شکلات تلخ وگان و همینطور انوع اسموتی مناسب است.

اگر تجربه آشپزی وگان داشته باشید، احتمالا خوب می‌دانید که با شیرهای گیاهی می‌توان انواع سس پاستا را هم درست کرد. شیر بادام برای تهیه سس آلفردو وگان گزینه‌ای فوق‌العاده‌ است که طعم ملایمی از بادام را هم به پاستای شما اضافه می‌کند.

شیر جو: جایگزین‌ شیر لبنی در رژیم گیاهی

شیر جو دوسر یا شیر بلغور جو از عصاره جو دوسر به دست می‌آید. این غله از محبوب‌ترین غلات در دنیا است. شیر جو دوسر به دلیل طعم سبک و ملایمی که دارد و به دلیل بافت منسجمی که در حین گرما دیدن حفظ می‌کند، برای استفاده در پخت و پز گزینه مناسبی است.

طرز تهیه شیر جو دوسر در خانه بسیار راحت است. مانند دیگر شیرهای گیاهی ابتدا بلغور جو با آب چندین ساعت خیس می‌خورد. پس از آن که بافت آن در آب نرم شد، آبکشی کرده و با مخلوط کردن آن با آب با نسبت مناسب در غذاساز، آن را پوره می‌کنید. در نهایت هم مخلوط پوره شده را از صافی عبور می‌دهید تا تفاله‌های شیر جدا شده و در نهایت یک نوشیدنی با بافت صاف و ملایم داشته باشید.

فواید شیر جو دوسر

شیر جو دوسر مانند دیگر شیرهای گیاهی بدون لاکتوز است. از طرفی، گلوتن ندارد و برای افراد حساس به گلوتن گزینه مناسبی است.

شیر جو دوسر، جایگزین شیر لبنی

یک فنجان شیر جو دوسر دو و نیم گرم چربی، دو گرم فیبر و پنج گرم پروتئین است.

شیر جو دوسر در آشپزی

بهتر است برای پخت و پز غذا و دسرهایی که می‌خواهید طعم شیر غالب نباشد، از این شیر استفاده کنید. برای ترکیب کردن با کرن‌فلکس یا تهیه اوتمیل هم شیر جو دوسر انتخاب مناسبی است. از شیر جو دوسر می‌توانید در تهیه سوپ سبزیجات یا سوپ خامه‌ای استفاده کنید. البته برای تهیه انواع سس غذا، استفاده از این شیر گیاهی چندان توصیه نمی‌شود.

اگر می‌خواهید کیفیت غذای شما با جایگزین شیر لبنی همچنان به خوبی وقتی باشد که از شیر استفاده می‌کنید، بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد شیر گیاهی مناسب آشپزی کسب کنید. به این ترتیب، خواهید دانست از کدام شیر گیاهی در چه مواردی استفاده کنید.

شیر فندق: جایگزین‌ شیر لبنی در رژیم گیاهی

شیر فندق مانند دیگر شیرهای گیاهی تهیه می‌شود که مشابه آنچه پیشتر گفتیم ترکیبی از میوه یا دانه گیاهی از قبل خیسانده و آب و پوره کردن آن‌ها در غذاساز است. به این ترتیب، فندق آسیاب شده و آب را به همراه هر ادویه دلخواه برای طعم دادن به شیر گیاهی در غذاساز می‌ریزید و سپس، از صافی برای جدا کردن تفاله‌ها عبور می‌دهید. طرز تهیه شیر فندق خانگی به همین سادگی است که توضیح داده شد.

این نوشیدنی طعم سبک و دلپذیری دارد و از نظر ظاهری درست مثل شیر لبنی سفید رنگ است. علاوه بر آن، شیر فندق به دلیل دارا بودن مواد معدنی، ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و کاروتنوئیدها ارزش غذایی بالایی دارد.

فواید شیر فندق

پروتئین فندق به دلیل دارا بودن مقادیر بالای ال-آرژنین (L-arginine) یک پروتئین با کیفیت بالا است. فراموش نکنید اگر به فندق حساسیت دارید، مصرف این شیر برای شما توصیه نمی‌شود. فندق نسبت به دیگر آجیل‌ها کالری بالایی دارد. اما به دلیل وجود مقادیر بسیار آب در این نوشیدنی کالری شیر فندق بالا نیست.

شیر فندق: جایگزین شیر لبنی

شیر فندق سرشار از ویتامین و پروتئین است. یک فنجان از این شیر گیاهی حاوی شش گرم چربی، دو گرم پروتئین و مقدار زیادی ویتامین E است.

شیر فندق در آشپزی

شیر فندق به دلیل طعم منحصر به فرد فندق، بهتر است در پخت کیک وگان، شکات وگان خانگی، انواع اسموتی و شیک وگان استفاده شود. برای پخت غذا مانند سوپ، بهتر است از دیگر شیرهای گیاهی استفاده شود.

شیر سویا: جایگزین‌ شیر لبنی در رژیم گیاهی

اگر به دنبال یک شیر گیاهی با پروتئین بالا هستید، شیر سویا برای شما مناسب است. بافت خامه‌ای این شیر مشابه بافت شیرهای پرچرب لبنی است. تمامی مراحل طرز تهیه شیر سویا خانگی مانند دیگر شیرهای غیر لبنی است.

فواید شیر سویا

یک فنجان شیر سویا، هفت گرم پروتئین، چهار گرم چربی اشباع نشده و یک گرم فیبر دارد. همینطور، شیر سویا ۷۵ درصد بیشتر از شیر لبنی گاو آنتی اکسیدان دارد.

شیر سویا: جایگزین شیر سویا

برای جلوگیری از انواع بیماری، به خصوص سرماخوردگی، نوشیدن شیر سویا برای بزرگسالان توصیه می‌شود.

شیر سویا در آشپزی

این شیر برای طرز تهیه توفو محبوب‌ترین انتخاب در بین افراد وگان است. از طرفی مواد شیر سویا به گونه‌ای است که اگر با اسیدی مانند سرکه ترکیب شود آنقدر قدرت تخمیر بالایی دارد که بهترین گزینه برای پخت نان و تهیه انواع کلوچه به روش وگان است.
از طرفی اگر غذای شما مدت زمان پخت بالایی دارد بدون شک از شیر دیگری جز شیر سویا استفاده نکنید.

شیر نارگیل: جایگزین‌ شیر لبنی در رژیم گیاهی

شیر نارگیل مانند دیگر شیرهای غیر لبنی، کاملا گیاهی است. این شیر با شیر با اسانس نارگیل تفاوت دارد. با نگاهی به طرز تهیه شیر نارگیل خانگی می‌توانید این شیر گیاهی خوشمزه را در منزل تهیه کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید. شیر نارگیل ته مزه‌ای شیرینی و بافتی خامه‌ای و منحصر به‌ فرد دارد.

فواید شیر نارگیل

یک فنجان شیر نارگیل حاوی چهار و نیم گرم چربی، یک گرم فیبر و تقریبا بدون پروتئین است.

شیر نارگیل: جایگزین شیر لبنی

شیر نارگیل پروتئین قابل توجهی ندارد اما سرشار از ویتامین‌های گروه ب ( به خصوص ویتامین B5) و ویتامین ث (ویتامین C) است.

شیر نارگیل در آشپزی

شیر نارگیل گیاهی برای تهیه چای انگلیسی یک انتخاب مناسب است. به طور کلی، شیر نارگیل برای تهیه انواع غذا، مانند انواع سوپ گیاهی، دسر گزینه مناسبی است. تهیه انواع نوشیدنی گرم با شیر نارگیل به دلیل طبع گرمی که دارد به همراه ادویه می‌تواند روزهای سرد پاییز و زمستان شما را گرم‌تر کند. به خصوص می‌توانید کرم نارگیل را با شیر نارگیل درست کنید و برای مهمانی خود یک دیپ عالی سرو کنید.

کلام آخر

جایگزین های شیر نه تنها برای افراد وگان و حساس به لاکتوز که برای تمامی افرادی که به دنبال تغذیه سالم هستند، مناسب است. در این مطلب به محبوب‌ترین شیرهای گیاهی موجود در بازار ایران پرداخته شده است. مصرف هر کدام از آن‌ها بسته به نوع بافت، طعم و میزان کالری می‌تواند با دیگری تفاوت داشته باشد.

شیر گیاهی کاله: جایگزین شیر لبنی در بازار ایران

شیرهای وگان کاله با اطلاعاتی که روی بسته‌بندی آن‌ها درج شده‌است می‌تواند به انتخاب درست شما کمک کند. به طور کلی، شیرهای گیاهی را می‌توانید هم به عنوان یک تجربه جدید در تغذیه سالم در رژیم روزانه خودتان بگنجانید و هم به عنوان جایگزین گیاهی شیر لبنی در انواع غذا و دسرها استفاده کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *