حساسیت
حساسیت

آیا مبتلا به حساسیت فصلی هستید؟ چقدر آن را می‌شناسید؟

1,0 rating based on 1 rating
1,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
1574 بازدید

 فقط گل‌های زیبا و رنگارنگ نیستند که با آمدن بهار از راه می‌رسند و زندگی شما را دگرگون می‌کنند، بلکه آلرژی یا حساسیت فصلی هم با آمدن این فصل پررنگ‌تر می‌شود. اگر مدام عطسه می‌کنید و آبریزش و گرفتگی بینی یک‌لحظه راحتتان نمی‌گذارد، به آلرژی فصلی یا رینیت آلرژیک مبتلا هستید. در این مقاله قصد داریم علت‌های بروز آلرژی در فصل‌های مختلف را بررسی کرده و راه درمان این مشکل را پیدا کنیم.

آلرژی فصلی چیست؟

وقتی سیستم ایمنی بدن نسبت به یک ماده طبیعی بی‌ضرر موجود در هوا مانند گرده گل‌ها واکنش نشان می‌دهد، مواد شیمیایی مانند آنتی‌هیستامین در بدن آزاد شده و وارد جریان خون می‌شوند. وظیفه این مواد شیمیایی دفاع از بدن در برابر عامل مهاجم بیرونی است. با توجه به اینکه ماده‌ای که برای بدن مضر باشد در واقعیت وجود ندارد، ترشح این مواد منجر به واکنش آلرژیک می‌شود.

چه کسانی بیشتر به آلرژی فصلی مبتلا می‌شوند؟

حساسیت فصلی در هر سنی ممکن است شروع شود. با این‌ وجود، کودکان بیشتر از سایرین با این مشکل درگیر هستند. آلرژی فصلی اغلب در کودکان کمتر از ۱۰ سال بروز می‌کند و تا نزدیکی ۲۰ سالگی ادامه دارد؛ اما، در بزرگسالی نشانه‌های حساسیت به‌مرور کمرنگ می‌شوند و آلرژی فصلی ناپدید می‌شود.

علت‌های بروز حساسیت فصلی چیست؟

آلرژی‌های فصلی ممکن است به دلیل مختلفی رخ دهند. در اینجا قصد داریم تمام دلایل بروز آلرژی را در فصل‌های مختلف سال بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

گرده‌افشانی گل‌ها و گیاهان مختلف

گرده‌افشانی گل‌ها و گیاهان مختلف، اولین دلیل آلرژی فصلی است. حساسیت فصلی ناشی از گرده‌افشانی گیاهان در بهار به اوج خودش می‌رسد. در این فصل گرده گل‌ها و درختان در هوا پخش می‌شود و آلرژی‌های فصلی را شدت می‌بخشد.

اگر دلتان می‌خواهد هوای تازه ‌وارد ریه‌هایتان کنید، به فکر عطسه‌های بعد از آن هم باشید. چون به‌محض باز کردن پنجره اتاق یا ماشین شخصی­تان، گرده‌ها وارد محیط می‌شوند و حساسیت فصلی را با خودشان به ارمغان می‌آورند.

شوره سر حیوانات خانگی

حیوانات خانگی دوست‌داشتنی شما یکی دیگر از عاملان آلرژی یا حساسیت فصلی هستند. شوره بدن حیوانات خانگی که روی موی آن‌ها هم دیده می‌شود، منجر به بروز آلرژی شدید می‌شود؛ بنابراین اگر آلرژی یک‌لحظه راحتتان نمی‌گذارد و عطسه و آبریزش بینی شما را خسته کرده، تا حد امکان با حیوانات خانگی تماس نداشته باشید.

استرس و اضطراب بیش‌ازحد

درست است که استرس باعث بروز واکنش‌های آلرژیک نمی‌شود؛ اما می‌تواند حساسیت فصلی را شدیدتر کند. تحقیقاتی که در زمینه علت‌های بروز آسم و آلرژی انجام‌شده نشان می‌دهد که، رابطه مستقیمی بین افزایش استرس و شدت پیدا کردن آلرژی وجود دارد. طبق این مطالعات، کسانی که استرس یا اضطراب بیش‌ازحد دارند، بیشتر از سایرین به آلرژی مبتلا می‌شوند.

افزایش ترشح هورمون استروژن

بالا رفتن سطح هورمون‌هایی مانند استروژن در خانم‌ها هم می‌تواند منجر به افزایش شدت آلرژی فصلی شود. این هورمون در دوران قاعدگی و بارداری در بدن افزایش پیدا می‌کند. آلرژی که در این دوران بروز می‌کند با خارش چشم‌ها و آبریزش شدید بینی همراه است.

وجود کنه‌های گردوغبار و تخم حشرات

کنه‌های گردوغبار و تخم حشرات موجود در محیط هم باعث آلرژی فصلی می‌شوند. این حساسیت بیشتر در فصل زمستان که تمام درب و پنجره‌ها بسته است بروز می‌کند و به‌عنوان حساسیت زمستانی شناخته می‌شود.

علائم آلرژی فصلی چیست؟

حساسیت فصلی معمولا با عطسه، خارش بینی و گلو، گرفتگی یا آبریزش بینی، عطسه، قرمز شدن چشم‌ها، اشک و خارش چشم، سردرد، خس‌خس و تنگی نفس و گرفتگی گوش همراه است.
توجه داشته باشید که، تنگی نفس، سردرد و خس‌خس سینه ازجمله علائم آلرژی شدید هستند و منجر به افزایش احتمال حمله آسمی می­شوند؛ بنابراین حتما با مشاهده  این نشانه‌ها به پزشک مراجعه کنید.

چطور می‌توان آلرژی فصلی را تشخیص داد؟

تشخیص آلرژی فصلی کار سختی نیست. چون به‌محض افزایش آلرژن‌­های محیطی نشانه‌های حساسیت ظاهر می‌شود. بااین‌وجود، روش‌های زیادی برای تشخیص آلرژی وجود دارند.

اگر فرزندتان به‌تازگی به حساسیت مبتلا شده یا خودتان یکی از نشانه‌های حساسیت فصلی را دارید، با مراجعه به پزشک می‌توانید از وجود آلرژی یا عدم وجود آن مطمئن شوید.

آزمایش خون و تست‌های پوستی، متداول‌ترین روش‌های تشخیص آلرژی هستند. در یکی از آزمایش‌های پوستی، پزشک مقداری از آلرژن را روی پوست می‌ریزد. درصورتی‌که آن نقطه متورم شد، فرد به ماده مورد نظر آلرژی دارد.

در روش دوم تست پوستی، مقداری از ماده آلرژی‌زا در یک نقطه از پوست تزریق می‌شود. پس از ۱۵ دقیقه، اگر ناحیه مورد نظر به‌اندازه یک گردی کوچک قرمز شد (مانند ناحیه‌ای که پشه می­زند)، فرد به ماده مورد نظر حساسیت دارد.

چه راه‌های برای درمان حساسیت فصلی وجود دارد؟

حساسیت فصلی درمان‌پذیر نیست! این موضوع را باید پذیرید. در اینجا روش‌هایی که می‌توان با کمک آن‌ها آلرژی فصلی را کاهش داد آورده‌ایم.

استفاده از دستگاه تهویه مطبوع به‌جای باز کردن پنجره‌ها

گرم شدن هوا یکی از علت باز کردن پنجره‌ها است. پیشنهاد می‌کنیم به‌جای باز کردن پنجره‌ها برای تهویه هوا، از دستگاه‌های تهویه مطبوع مجهز به فیلتر HEPA استفاده کنید. این دستگاه‌ها هوای خانه را تمیز و بهاری می‌کنند و کوچک‌ترین ذرات آلرژی‌زای موجود در محیط را از بین می‌برند.

شستشوی ملحفه‌ها و روبالشی‌ها

برای کاهش حساسیت باید ملحفه‌ها و روبالشی‌هایتان را هر هفته با آب جوش بشویید. اگر فرصت کافی برای این کار را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ وسایل خوابی که روکش پارچه‌ای ضد حساسیت دارند بروید.

کنترل استرس و اضطراب

اگر استرس و اضطراب یک دقیقه هم بی خیالتان نمی‌شود، حتما برای کنترل آن به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی علت‌های بیماری، داروهایی را برایتان تجویز می‌کند که استرستان را کم می‌کند. با کاهش استرس، علائم آلرژی هم به‌مرور کم می‌شود.

عوض کردن لباس‌ها قبل خواب

قبل از اینکه پایتان به تخت خواب برسد، باید لباس‌هایتان را عوض کنید. چون عوامل آلرژی‌زا از حیوانات و محیط بیرون به لباس‌هایتان می‌چسبند و با شما به تخت خوابتان می‌آیند.

تمیز نگه‌داشتن خانه

همیشه خانه را تمیز نگه‌دارید و سعی کنید هفته‌ای یک تا دو بار همه‌جا را جارو و تی بزنید. در کل نظافت کف خانه خیلی مهم است. با این کار کنه‌های گردوغبار، تخم حشرات و آلرژن‌­های محیطی از بین می‌روند. یادتان باشد که حتما سطوح خیس آشپزخانه و حمام را خشک کنید و گردگیری خانه را به‌­طور کامل انجام دهید. در روز‌های نزدیک سال نو خانه‌تکانی اساسی و اصولی به تمیزی کمک می‌کند اما تنها به همان بسنده نکنید و هر از گاهی خانه را همانقدر اساسی تمیز کنید.

حمام کردن

پس از هر بار تماس با محیط بیرون خانه یا حیوانات خانگی حمام کنید. با این کار تمام عوامل آلرژی‌زا از بدن شما شسته می‌شوند و حساسیت فصلی‌تان کاهش پیدا می‌کند.

چه داروهایی برای درمان آلرژی فصلی مفید است؟

آنتی‌هیستامین‌ها شناخته‌شده‌ترین داروی ضد آلرژی هستند. بااین‌وجود، اگر همیشه آنتی‌هیستامین‌ها را امتحان کرده‌اید و دیگر روی بدنتان جواب نمی‌دهند، پیشنهاد می‌کنیم این بار به سراغ اسپری‌های استروئیدی بینی بروید. این اسپری‌ها گرفتگی‌های بینی و گوش‌ها را کم می‌کنند و مقاومت بافت بینی را در برابر آلرژن­ها افزایش می‌دهند.

البته، همیشه خریدن داروهای ضد آلرژی بهترین راه درمان حساسیت فصلی نیست. بهترین راه برای بهبود حساسیت این است که ابتدا عامل آلرژی را پیدا کنید.

برای این کار باید به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید. پزشک با بررسی نشانه‌های بیماری، علت بروز حساسیت را پیدا می‌کند. درنهایت، نوبت شما است که با کمک داروهای تجویز شده و از بین بردن آلرژن­‌‎های محیطی به جنگ حساسیت فصلی بروید و آن را از پا در بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *