مدیتیشن چطور با تغییر آرایش DNA بر سلامت روان تاثیر می‌گذارد؟
مدیتیشن چطور با تغییر آرایش DNA بر سلامت روان تاثیر می‌گذارد؟

آیا مدیتیشن می‌تواند آرایش DNA را تغییر دهد؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 1 دقیقه
زمان مطالعه : 1 دقیقه
1018 بازدید

تا امروز شواهد مثبت زیادی درباره تاثیر مثبت مدیتیشن (درون‌پویی) بر فشارخون، اضطراب، بی‌خوابی، استرس پس از حادثه، آسیب مغزی ضربه‌ای، و … در افراد مشاهده شده است. اما تحقیقات نشان می‌دهند که مدیتیشن حتی می‌تواند بر روی آرایش DNA هم اثر بگذارد.

در پژوهشی که در کانادا صورت گرفته، یک تیم تحقیقاتی گروه‌های مختلفی از افراد مبتلا به سرطان سینه را زیر نطر گرفتند. هر گروه میزانی از حضور در گروه‌درمانی، یوگا و جلسات مدیتیشن را پشت سر گذاشت و یک گروه نمونه هم وجود داشت. سپس در گروه‌هایی که در یوگا، جلسات مدیتیشن و گروه درمانی شرکت کرده بودند، دیده شد که طول تلومر (کلاهک‌های روی DNA) بدون تغییر باقی مانده است.

تلومرها نقش کمکی در جلوگیری از زوال کروموزوم‌ها دارند. ارتباطی بین کوتاه شدن آنها و یک بیماری خاص مشاهده نشده. اما می‌دانیم که با افزایش سن تحلیل می‌روند و در افراد مبتلا به سرطان، دیابت، مشکلات قلبی و استرس زیاد نیز کوتاه‌تر از سایرین هستند.

بین بدن و ذهن ارتباط محکمی وجود دارد و از این رو تاثیر مدیتیشن در جلوگیری از تحلیل رفتن تلومرها کشفی بزرگ است. و البته نباید از تاثیرات آن بر روی سطوح هورمن استرس (کورتیزول)  و کاهش ترشحات التهاب‌زا نیز غافل ماند. همچنین بدن افرادی که روان سالم‌تری دارند راحت‌تر به تولید پادتن‌ها می‌پردازد و با دریافت واکسن‌ها نیز واکنش مناسب‌تری نشان می‌دهد.

هر چند معنی دقیق این کشف هنوز قابل بیان نیست اما به نظر می‌رسد مدیتیشن نه فقط باعث رویکردهای ذهنی مثبت‌تر می‌شود بلکه بر سلامت بدن -حتی در سطح DNA- نیز تاثیر می‌گذارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *