اشتباهاتی که باعث کاهش متابولیسم بدن‌تان می‌شود

0,0 rating
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
2413 بازدید

کاهش متابولیسم از جمله واکنش‌هایی در بدن ما است که معمولا آن را نمی‌پسندیم. اما متابولیسم چیست؟ سوخت و ساز بدن یا متابولیسم، فرایندی بیوشیمیایی است که در بدن هر موجود زنده‌ای برای ادامه حیات انجام می‌‌شود. واضح است متابولیسم بدن روی وزن تاثیرگذار است. بنابراین برای کنترل وزن باید متابولیسم بدن‌تان را به خوبی کنترل کنید. در ادامه درباره اشتباهاتی که باعث کاهش متابولیسم بدن‌تان و در نتیجه افزایش وزن خواهد شد، صحبت خواهیم کرد.

متابولیسم شما تحت تاثیر سن، جنس، وزن بدن، فعالیت و ترکیب بدنی شما قرار دارد. مثلا ورزش کردن باعث افزایش متابولیسم و نشستن طولانی مدت باعث کاهش متابولیسم می‌شود.

بیشتر بخوانید

دلایلی که باعث کاهش متابولیسم می‌شوند

گرسنگی طولانی مدت

احتمالا شنیده‌اید که خوردن غذا برای متابولیسم‌تان خوب نیست. اما ایجاد فاصله‌های طولانی بین وعه‌های غذایی‌تان هم برای متابولسیم بدن مفید نیست. چون هر وقت که شما غذا می‌خورید، متابولیسم‌تان به صورت ترمیک افزایش پیدا می‌کند تا غذاهایی که خوردید را فرآوری کنید.

مثلا وقتی صبحانه ۵ صبح می‌خورید، ناهار ۴ صبح و شام ۹ شب، هیچ کار مثبتی برای افزایش متابولیسم‌تان انجام نداده‌اید. بنابراین هر ۲ تا ۳ ساعت غذا بخورید تا متابولیسم بدن متوقف نشود. فراموش نکنید که باید وعده‌های غذایی‌تان را سالم و درست انتخاب کنید. چون در غیر اینصورت با افزایش وزن هم روبه‌رو می‌‌شوید.

ورزش نکردن

بارها و بارها شنیده‌اید که عضلات کالری بیشتری می‌سوزانند – و این درست است. مطالعات نشان داده‌اند ورزش کردن و انجام تمرینات قدرتی و استقامتی، متابولیسم زمان استراحت‌تان را افزایش می‌دهد.

این مسئله هم‌چنین توجیه خوبی برای کاهش روند متابولیسم با بالا رفتن سن است. چون وقتی که سن‌تان بالا می‌رود، عضلات بدن‌تان تحلیل می‌رود و این خود باعث کاهش متابولیسم می‌شود. با ورزش کردن باید روند کوچک شدن عضلات را کاهش داد.

صحیح ورزش کردن
کاهش متابولیسم

نامنظم غذا خوردن

فرض کنید، یک روز صبحانه می‌خورید. یک روز تا ناهار هیچ غذایی نمی‌خورید! یک برنامه غذایی نامنظم باعث کاهش متابولیسم و افزایش وزن‌تان خواهد شد.

به اندازه کافی غذا نخوردن

به نظر شما، این باور که برای وزن کم کردن فقط باید غذا کم‌تر خورد، درست است؟ به همین راحتی نیست. کم‌تر از میزان کافی غذاخوردن هم باعث تخریب متابولیسم می‌شود. به خصوص برای ورزشکاران که به اندازه کافی غذا نخوردن، می‌تواند موجب آب شدن توده عضلانی و خستگی و آسیب شود.

خواب نامنظم

محققان فهمیدند که کمبود خواب یا داشتن خواب نامنظم باعث کاهش قابل ملاحظه متابولیسم بدن می‌شود. وقتی در شب خوب نمی‌خوابید، در طول روز تمایلی برای افزایش فعالیت‌تان ندارید. این موضوع خود باعث کاهش متابولیسم بدن‌تان می‌شود. بنابراین مطمئن باشید که خواب کافی در شب دارید.

عدم مصرف پروتئین

به نظرتون جمله “کالری، کالری است”، درست است؟ قطعا نه! بدن شما نیاز به مقادیر مختلف انرژی برای پردازش مغذی‌های مختلف: کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها دارد. هزینه پردازش پروتئین بالاتر از هزینه پردازش چربی است. بدن برای افزایش توده عضلانی و سوخت و ساز به پروتئین نیاز دارد. موضوع فقط پروتئین نیست. تعادل ایجاد کردن در مصرف مغذی‌ها مهم است. شما نیاز به کربوهیدرات و چربی‌های خوب دارید تا در طول روز انرژی مورد نیازتان را تامین کنید.

استرس

علاوه بر مضراتی که استرس برای سلامتی دارد، میزان متابولیسم را هم افزایش می‌دهد. محققان دانشگاهی متوجه شدند که کسانی که رویداد‌های استرس‌زا در طول روز تجربه می‌کنند نسبت به سایر افرار کالری کم‌تری می‌سوزانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *