تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی
تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی به همین راحتی قابل تشخیص نیست

0,0 rating
زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان مطالعه : 4 دقیقه
1902 بازدید

اگر یک روز صبح که از خواب بلند شدید عطسه و سرفه می‌کردید، چشم‌ها و گلویتان می‌سوخت، آبریزش بینی داشتید و بدن درد امانتان را بریده بود، از کجا متوجه می‌شوید که به آنفولانزا مبتلا شده‌اید یا سرماخوردگی؟ تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی به همین راحتی قابل تشخیص نیست! اما شناخت آن برای درمان اهمیت زیادی دارد. پس اگر برایتان سوال است که شما به کدام یک دچار شده‌اید و چطور باید بیماری را مهار کنید، در ادامه همراه باشید تا به بررسی تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا بپردازیم.

با شروع فصل سرما ممکن است به بیماری‌هایی مبتلا شویم که علائمی شبیه بهم دارند. آنفولانزا و سرماخوردگی از شایع‌ترین این بیماری‌ها و هردوی این‌ها با سرفه، عطسه، آبریزش بینی و … همراه هستند. آنفولانزا و سرماخوردگی شاید علائم یکسانی داشته باشند اما در واقعیت دو بیماری کاملا متفاوت هستند و از دو نوع ویروس متفاوت ایجاد می‌شوند و به همین دلیل مسیر درمانی متفاوتی هم دارند.

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی چیست؟

آنفولانزا خیلی شدید‌تر از سرماخوردگی است و روش درمان آن هم با سرماخوردگی متفاوت است. هرچند علائم ظاهری آن دو تقریبا یکسان است اما سرماخوردگی باعث ذات‌الریه، عفونت شدید و حتی بستری شدن شما در بیمارستان نمی‌شود. در سرماخوردگی نهایتا کمی آبریزش بینی شدید داشته باشید اما در آنفولانزا علائم‌تان خیلی شدیدتر خواهد بود.

در ادامه علائم این دو بیماری را به شما خواهیم گفت اما درنظر داشته باشید که این دو بیماری بسیار در علائم شبیه بهم هستند و فقط از روی نتایج برخی آزمایش‌ها در روزهای ابتدایی بیماری، می‌توان گفت که شما به آنفولانزا مبتلا هستید یا سرماخوردگی.

سرماخوردگی

بیماری سرماخوردگی معمولا بین هفت تا ۱۰ روز خوب می‌شود، هرچند علائم آن ممکن است تا دو هفته در شما باقی بماند. علائم آنفولانزا اما خیلی سریع و به شدت در بدن خودشان را نشان می‌دهند. این علائم ممکن است یک تا دو هفته باقی بماند.

سرماخوردگی از ۲۰۰ نوع ویروس مختلف ایجاد می‌شود. این بیماری در هر فصلی از سال ممکن است افراد را درگیر کند اما شیوع بیشتر آن در فصل زمستان است. در فصل زمستان به دلیل کاهش رطوبت هوا و خشکی هوا، ویروس سرماخوردگی بیشتر رشد می‌کند و از طریق عطسه و سرفه (قطرات آب‌ دهان پخش شده در هوا) و از راه تنفس منتقل می‌شود. حتی اگر دستتان به میز یا صنلی آلوده از این ویروس بخورد و با آن صورت (دهان و چشم) خود را لمس کنید، به این بیماری مبتلا می‌شوید. این بیماری واگیردار است و در فضاهای بسته و عمومی احتمال ابتلا به آن بیشتر است. دو تا چهار روز اول ابتلا، این بیماری مسری خواهد بود.

علائم سرماخوردگی

آبریزش بینی، گلودرد، عطسه، سرفه، سردرد و بدن درد همراه با کمی خستگی از اصلی‌ترین علائم سرماخوردگی هستند.

پیشگیری از سرماخوردگی

هنوز هیچ راه قطعی برای پیشگیری از سرماخوردگی یا حتی هیچ واکسن معتبری برای آن بیان نشده است. اما شما می‌توانید با شستن مرتب دست‌ها و صورتتان، روبوسی نکردن با افراد، ماسک زدن و … از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری کنید. همچنین خوردن موادغذایی دارای پروتئین و ویتامین سی می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند؛ هرچقد سیستم ایمنی بدن شما ضعیف‌تر باشد، امکان ابتلای شما به آن بیشتر خواهد بود. اگر بدانید که برای مقابله با آنفولانزا چه باید خورد و مواد غذایی موثر در مقابله با این ویروس را بشناسید، چند قدم به بهبود سریع‌تر بیماری نزدیکتر می‌شوید.

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی

آنفولانزا

آنفولانزا برخلاف سرماخوردگی در تمامی فصول سال وجود ندارد. این بیماری فصلی است و از شروع پاییز تا شروع بهار شیوع پیدا می‌کند و اوج شیوع آن در ماه‌های زمستان است. آنفولانزا تیپ‌ها و انواع مختلفی دارد. تیپ‌های آن (آ، ب، ث) می‌تواند یک بیماری خفیف یا حاد در شما ایجاد کند و حتی ممکن است در برخی موارد کشنده باشد.

ویروس آنفولانزا هم درست شبیه ویروس سرماخوردگی منتشر می‌شود اما برخلاف آن از یک روز قبل از ظاهر شدن علائم تا پنج یا هفت روز پس آن مسری است. آنفولانزا برخلاف سرماخوردگی می‌تواند در کودکان، ‌افراد مسن، زنان باردار و افرادی که بیماری‌های قلبی، آسم و دیابت دارند، علائم شدیدی ایجاد کند و به ذات‌الریه تبدیل شود.

علائم آنفولانزا

سرفه‌های خشک و شدید، تب متوسط و بالا، گلودرد، لرز، بدن درد شدید،‌ سردرد، خستگی شدید (که ممکن است تا دوهفته طول بکشد) و اسهال، استفراغ و حالت تهوع به ویژه در کودکان از علائم آنفولانزا شناخته می‌شود.

پیشگیری از آنفولانزا

از آنجایی‌که روش انتقال و ابتلا به آنفولانزا شبیه به سرماخوردگی است، روش‌های پیشگیری از آن هم دقیقا شبیه به سرماخوردگی است. با روبوسی نکردن، شستن‌ مرتب دست‌ها و ماسک زدن می‌توانید از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید. این بیماری برخلاف سرماخوردگی، واکسن هم دارد اما از آنجایی‌که هرسال ویروس آنفولانزا تغییر می‌کند، واکسن آن هم تغییر می‌کند و هرسال واکسن جدیدی برای آن تولید می‌شود.

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی در چه علایمی است؟

علائم و نشانه‌ها سرماخوردگی آنفولانزا
شروع و ظاهر شدن علائم تدریجی و آرام آرام به‌سرعت و ناگهانی
تب به ندرت متداول
درد هرازگاهی متداول
لرز به ندرت متداول
خستگی هرازگاهی متداول
عطسه متداول هرازگاهی
سرفه کم تا متوسط شدید
آبریزش بینی متداول هرازگاهی
گلودرد متداول هرازگاهی
سردرد به ندرت متداول

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

از آنجایی‌که تشخیص این علائم و نوع بیماری سخت است و نمی‌توان فقط به نشانه‌ها تکیه کرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با ظاهر شدن علائم در همان روزهای ابتدایی به دکتر مراجعه کنید. همچنین اگر این علائم خیلی شدید هستند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید (به ویژه کودکان، افراد مسن، زنان باردار و …) حتما در اولین فرصت به دکتر بروید تا با انجام آزمایش‌های لازم، نوع بیماری شما را تشخیص دهد.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *