حساسیت فصلی
حساسیت فصلی

حقایقی درباره حساسیت فصلی که شاید ندانید!

1,0 rating based on 1 rating
1,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 5 دقیقه
زمان مطالعه : 5 دقیقه
1327 بازدید

آغاز یک فصل جدید همیشه به معنای آغاز فعالیت‌های جدید درختان و گیاهان است. فعالیت و گرده‌افشانی گل‌ها و گیاهان در این فصل جدید هم سرآغاز حساسیت فصلی برای برخی افراد مستعد به آلرژی است. در ادامه نکاتی برای تشخیص و تسکین آلرژی فصلی بیان می‌شود.

آلرژی‌های فصلی که گاهی به آن «تب یونجه» یا رینیت آلرژیک نیز گفته می‌شود با علائم مشخصی در مواقع خاصی از سال اتفاق می‌افتد. این عارضه معمولا در زمان‌هایی که درختان، چمن‌ها و علف‌های هرز شروع به گرده‌افشانی می‌کنند تا بارور شوند، به وجود می‌آید.

سیستم ایمنی بدن افرادی که به گرد و خاک و گرده افشانی حساسیت دارند، این ذرات ریز را که آلرژن نامیده می‌شود، به عنوان مهاجم شناسایی می‌کند؛ بدن پس از ورود این آلرژن‌ها برای دفاع، شروع به ترشح مواد شیمیایی مشابه هیستامین در جریان خون می‌کند. در نهایت در نتیجه انتشار این مواد شیمیایی، علائم آلرژی هم ایجاد می‌شود.

ممکن است هر فرد به یک یا چند نوع گرده یا ذرات موجود در هوا حساسیت داشته باشد. بسته به نوع چیزی که شخص به آن حساسیت دارد، زمان ایجاد علائم هم فرق می‌کند.

حتی افرادی که سال‌ها هرگز دچار حساسیت فصلی نبوده‌اند هم احتمال دارد به این عارضه مبتلا شوند. ضمن اینکه آلرژی‌های فصلی تقریبا در هر سنی ممکن است مجدد شروع شود، اگرچه معمولا شروع آن تا ۱۰ سالگی است و در اوایل دهه بیستم نیز به اوج خود می‌رسد. این در حالی است که علائم اغلب در بزرگسالی ناپدید می‌شوند.

در برخی افراد علائم حساسیت فصلی در فصل زمستان کمتر دیده می‌شود اما در برخی دیگر تمام طول سال، علائم بیماری دیده می‌شود چون هم محل زندگی شخص و واکنش‌های سیستم بدن او به عواملی همچون موی حیوانات خانگی، پر یا کپک در این مساله دخیل است و هم این که برخی گیاهان، در زمان‌های گوناگونی از سال گرده افشانی می‌کنند.

علائم و نشانه‌های حساسیت فصلی

اگر شخصی هر سال در یک زمان مشخصی دچار سرماخوردگی می‌شود، می‌توان گفت احتمالا آلرژی فصلی باعث این مساله است. علائم آلرژی که معمولا به طور ناگهانی و پس از در معرض آلرژن قرار گرفتن، بروز می‌کند شامل موارد زیر است:

 • عطسه
 • خارش بینی و یا گلو
 • آب‌ریزش یا گرفتگی بینی
 • سرفه
 • ترشحات پشت بینی
 • التهاب سینوس‌، گلو و یا گوش
 • گرفتگی گوش

علائمی که کمتر دیده می‌شوند هم شامل سردرد و تنگی نفس است. این علائم غالباً با خارش و قرمزی چشم‌ها همراه است که به آن التهاب ملتحمه آلرژیک گفته می‌شود. کودکانی که علاوه بر این علائم خس خس و تنگی نفس هم دارند، احتمال دارد، بعدها به آسم مبتلا شوند. بنابراین تشخیص و درمان این بیماری در کودکی بسیار مهم است. این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا و علائم مشترک کرونا و حساسیت فصلی، بسیاری از افراد با مشاهده بعضی از این علائم ممکن است گیج شوند. اما اصلا نگران نباشید. در این مقاله همه علائم کرونا را ببینید تا بتوانید این دو بیماری را به خوبی از یکدیگر تشخیص دهید و درمان مناسب هر کدام را پیش بگیرید.

روش‌های تشخیص حساسیت فصلی

تشخیص حساسیت‌های فصلی نسبتاً آسان است چون الگوی علائم آن در هر شخص، از سال به سال بر اثر قرار گرفتن در معرض آلرژن بر می‌گردد.

اگر شخصی حس می‌کند که ممکن است به آلرژی فصلی مبتلا باشد، باید با پزشک خود صحبت کند. پزشک بعد از معاینه گوش، حلق و بینی شخص، در مورد علائمش از او سوالاتی می‌پرسد تا براساس پاسخ‌ها و معاینه جسمی تشخیص را انجام دهد. در غیر این صورت، ممکن است برای انجام آزمایش خون یا تست‌های پوستی او را به متخصص آلرژی ارجاع دهد.

متخصصان آلرژی معمولا برای پیدا کردن علت آلرژی، تست‌های پوستی را با ۲ روش انجام می‌دهند:

روی پوست خراشی سطحی ایجاد می‌کنند و یک قطره از ماده آلرژن را روی آن نقطه قرار می‌دهند؛ اگر شخص به آن ماده آلرژن حساسیت داشته باشد، پوستش در آن ناحیه متورم می‌شود. مقدار کمی از ماده زیر پوست تزریق می‌شود و پس از گذشت ۱۵ دقیقه، اگر اطراف ناحیه تزریق مثل ناحیه گزیدگی قرمز و متورم شود، آزمایش حساسیت مثبت است.

اما باید دقت داشت که حتی اگر آزمایش پوستی یا آزمایش خون، حساسیت را تایید کند، باز هم باید علائم حاکی از حساسیت در شخص دیده شود تا به طور قطعی بتوان حساسیت را تایید کرد. برای مثال کودکی که در آزمایش حساسیت به گرده چمن، حساسیتش تایید شده باید حتما هنگام بازی در چمن هم عطسه کند تا بتوان حساسیت او را به گرده چمن تایید کرد.

درمان حساسیت فصلی

بسته به نوع حساسیت و نشانه‌های آن، روش‌های مختلفی برای درمان آلرژی فصلی وجود دارد. مهم‌ترین قسمت درمان آلرژی فصلی این است که آلرژن‌های مرتبط با آلرژی را شناسایی کرد. در برخی از افراد می‌توان با حذف یا کاهش تماس با آلرژنی که شخص را اذیت می‌کند تا حد بسیار زیادی آلرژی را کنترل کرد.

بنابراین بعد از تشخیص اولیه نوع حساسیت فصلی بهتر است عوامل آلرژی‌زا را از زندگی حذف کرد و یا کمتر کرد.

اگر در فصول خاصی علائم حساسیت بروز می‌کند بهتر است پنجره‌ها را در آن فصل بست، در صورت امکان از تهویه مطبوع استفاده کرد و در زمان گرده افشانی گل‌ها و علف‌های هرز در خانه ماند. توصیه می‌شود افراد مبتلا به آلرژی فصلی بعد از رسیدن به خانه به حمام رفته، لباس‌‌های خود را عوض کنند و یا حداقل دست‌های خود را بشویند. در صورتی که در روزهایی که باد می‌وزد مجبور به حضور در بیرون از خانه هستند، از ماسک‌های مناسب استفاده کنند. رعایت موارد زیر هم می‌تواند کمک شایانی به کاهش علائم حساسیت کند:

 • اجتناب از دود سیگار
 • تعویض و شستن ملحفه، رختخواب و بالش هر ۲ یا ۳ هفته
 • شستشوی منظم وسایل خانه، به خصوص مبلمان و پرده
 • عدم استفاده از فرش و قالی
 • ممانعت از ایجاد رطوبت و کپک با گرفتن نشتی شیرآلات و بازسازی جاهای رطوبت‌زده
 • تمیز کردن وسایلی را که امکان کَپَک‌زدگی دارند مانند رطوبت‌سازها، کولرهای آبی، تصفیه‌کننده‌های هوا و یخچال
 • استفاده از دستگاه رطوبت‌گیر برای کاهش رطوبت اضافی

با وجودی که حذف عوامل آلرژی‌زا معمولا در کاهش اثرات آلرژی موثر است اما درمان‌های جایگزینی نیز برای پیشگیری و یا کاهش اثرات آلرژی توصیه می‌شوند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 • مصرف ماست (ماست‌ بخاطر داشتن باکتری مفید می‌تواند موثر باشد)
 • مصرف میوه و سبزیجات
 • مصرف ویتامین C
 • دوری از استرس
 • مقابله با PMS (سندروم پیش از قاعدگی)

با وجودی که بهترین دارو برای حساسیت فصلی، پرهیز است اما اگر امکان کاهش تماس با مواد آلرژی‌زا غیرممکن است یا کارساز نیست، داروهایی نیز برای درمان حساسیت فصلی وجود دارد که می‌توانند در کاهش علائم آلرژی موثر باشند. این داروها که غالبا ضد احتقان هستند شامل دکونژستان‌ها، آنتی هیستامین‌ها و اسپری‌های استروییدی بینی است.

اگر علائم با دارو رفع نشود، پزشک بیمار را برای ارزیابی عکس‌های آلرژی به متخصص آلرژی یا سیستم ایمنی معرفی خواهد کرد تا حساسیت او را به آلرژن‌های خاص از بین ببرد. در مواردی که علائم خیلی شدید، هستند ممکن است پزشک‌ واکسن حساسیت را تجویز کند. این واکسن‌ها حساسیت سیستم ایمنی‌ را نسبت به آلرژن‌ها کاهش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *