حیوانات خانگی و کرونا ویروس
حیوانات خانگی و کرونا ویروس

آیا حیوانات خانگی به کرونا مبتلا می‌شوند؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1742 بازدید

تا کنون مدرکی که نشان دهد حیوانات خانگی (سگ، گربه، پرندگان زینتی، جوندگان و غیره) هم ممکن است به Covid-19 مبتلا شوند و آن را به انسان انتقال دهند به‌دست نیامده‌است. هیچ مدرکی نداریم که حیوانات بتوانند این ویروس را انتقال دهند.
همچنین موردی هم مشاهده نشده‌است که انسان ویروس را به حیوان خانگی منتقل کرده باشد.

حیوانات ناقل بیولوژیک نیستند و و ویروس نمی‌تواند داخل گردش خون آن‌ها باشد اما مانند هر سطح دیگری می‌تواند روی بدنشان باشد. اگر شما آلوده باشید یا حیوان خانگی شما زمان خیلی زیادی را با سایر بیماران مبتلا به کرونا ویروس سپری می‌کند؛ هیچ اقدامی در این زمینه مورد نیاز نیست، تنها بعد از لمس کردن حیوان خانگی خود دست‌هایتان را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید. در مناطقی که به ویروس آلوده نیستند احتیاجی به تهیه ماسک برای حیوان خانگی خود ندارید.

افرادی که حیوان خانگی دارند ممکن است بپرسند در این روزها که ویروس کرونا Covid-19 در سراسر جهان هزاران فرد را درگیر کرده‌است آیا برای سگ و گربه‌شان تهدید محسوب می‌شود یا اینکه از طریق آن‌ها منتقل می‌شود. جواب سریع به این سوال تا اینجا نه است! مگر اینکه در منطقه‌ای باشید که بیماری به صورت خیلی سریع در حال افزایش باشد.

تاکنون حتی در مناطقی که افراد زیادی به این ویروس آلوده شدند مدرکی وجود ندارد که حیوان خانگی هم دچار آن شده‌باشد. دامپزشکان نمی‌توانند در این مورد به طور قطعی نظرشان را اعلام کنند چرا که این ویروس جدید است. (آیا کمبود ویتامین دی می‌تواند بر مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا تاثیر بگذارد؟ در کتاب کاله بخوانید)

بنابراین اگر شما بیمار هستید یا در منطقه به شدت آلوده زندگی می‌کنید که افراد زیادی گرفتار این ویروس شده‌اند ممکن است برخی از راهکارهای پیشگیری کارساز باشد. برای آگاهی بیشتر در این مورد می‌توانید به سایت سازمان جهانی سلامت حیوانات مراجعه کنید.

تاکنون حیوان خانگی به این ویروس مبتلا شده‌است؟

تا جایی که تحقیقات نشان می‌دهد؛ خیر! به تازگی در مقاله‌ای آمده است که در هنگ‌کنگ سگ یکی از بیماران آزمایش شده‌است و مقادیر کمی از Covid-19 در بینی و دهان این حیوان وجود داشته؛ اما به گفته سازمان بهداشت و سلامت هنگ‌کنگ، این سگ بیمار نیست. ویروس نتوانسته به جریان خون و اندام‌های داخلی او وارد شود. این مقادیر موجود و نشان‌داده شده در آزمایش می‌تواند به دلیل برخورد او با فرد بیمار یا سطوح دیگر بوده‌ باشد.

لازم است صاحبان حیوان خانگی اقدام پیشگیرانه‌ای انجام دهند؟

خیر؛ مگر اینکه به ویروس Covid-19 مبتلا باشید یا در محل آلوده‌ زندگی کنید که افراد زیادی به سرعت در حال ابتلا به این ویروس باشند.

اگرچه سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که بعد از نوازش و برخورد با حیوان خانگی‌تان دست‌هایتان را بشویید؛ چرا که احتمال انتقال سالمونلا و ای-کلای از حیوان به انسان وجود دارد. همچنان ممکن است بعد از برخورد دست یک فرد آلوده به حیوان خانگی شما

اگر بیمار هستید و حیوان خانگی دارید سازمان جهانی سلامت حیوانات توصیه می‌کند در اطراف حیوان خانگی خود دست‌هایتان را مرتب شسته و ماسک بزنید، همانطور که در مواجهه با یک انسان دیگر برخورد می‌کنید. برای کاهش هرگونه احتمال پخش شدن ویروس، حیوان خانگی خود را در منزل قرنطینه کنید.

حیوانات خانگی و کرونا ویروس

چه راهکارهایی برای مواقع خاص و ضروری پیشنهاد می‌کنید؟

متخصصان می‌گویند داشتن غذای مخصوص و در صورت نیاز داروی مخصوص برای افرادی که نگران هولناک شدن شرایط هستند خالی از لطف نیست. بنابراین غذای مخصوص را هم به لیست خرید ضروری خود اضافه کنید، به علاوه اگر حیوان خانگی شما داروی خاصی مصرف می‌کند تهیه آن هم ضروری است.

اگر حیوان خانگی ما بیمار شد چه کنیم؟

اگر حیوان خانگی شما بعد از برخورد با بیمار مبتلا به Covid-19 نشانه‌هایی از بیماری نشان داد، با دامپزشک تماس بگیرید و او را از علائم و شرایط حیوان خانگی خود آگاه کنید. البته عطسه یا سرفه حیوانات در این ایام می‌تواند به دلیل استفاده زیاد از حد ما از مواد ضدعفونی کننده در منزل باشد.
بدون هماهنگی قبلی با دامپزشک، او را به مطب یا کلینیک دامپزشکی نبرید. به یاد داشته باشید که احتمال آلودگی این حیوانات خیلی کم است اما در هر صورت شما باید مراقب کسانی که بیشترین تماس را با آنها دارند، به ویژه کودکان، باشید.

واکسن‌هایی که برای سایر کرونا ویروس‌ها تجویز می‌شود کارساز خواهد بود؟

خیر. واکسن‌هایی که برای سگ‌ها زده می‌شود، برای گونه‌های دیگر ویروس کرونا است که در سگ‌ها باعث ایجاد بیماری گوارشی می‌شود. که برای سایر انواع ویروس کرونا توصیه نمی‌شود و هیچ مدرکی دال بر اینکه می‌تواند در مقابله با Covid-19 هم موثر باشد هم وجود ندارد.

اگر در مناطقی هستید که Covid-19 در آن شیوع پیدا نکرده‌است، حیوان خانگی خود را در آغوش بگیرید و او را برای پیاده‌روی ببرید و در حالی که روی زانوی شما نشسته‌اند نوازششان کنید و اخبار را پیگیری کنید به یاد داشته باشید که حضور حیوان خانگی عامل موثری در حفظ آرامش است، در آخر دست‌های خود را بشویید.
اما در ایران شیوع این بیماری بالا است پس توصیه می‌کنیم در منزل بمانید و حیوان خانگی خود را هم بیرون نبرید و سعی کنید در منزل مشغولشان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *