درمان نفخ بدون مصرف دارو

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1332 بازدید

نمی‌توانیم بگوییم شما مقصر نیستید. صداهایی که حتی از پوست شکم‌تان بیرون می‌زنند و شما را شرمنده می‌کنند، گاهی حاصل عادت‌های اشتباهی هستند که به سبک زندگی شما وارد شده‌اند. شاید بعد از سالها تحمل کردن این وضعیت، از درمان نفخ و صداهای شکمتان ناامید شده باشید، اما باید بدانید که نفخ بیش از اندازه و پر سر و صدا شدن شکم، نشانه این است که با سوء هاضمه دست و پنجه نرم می‌کنید و حال دستگاه گوارش‌تان خوش نیست.

اگر زیاد هوا ببلعید، اگر باکتری‌ها در بدن‌تان خانه کرده باشند، اگر لباس تنگ بپوشید و البته اگر فردی مضطرب و پریشان باشید، طبیعی است که با دل و روده‌ای نفاخ هم دست به گریبان باشید. اما نگران نباشید؛ ما به شما می‌گوییم چطور سبک زندگی‌تان را اصلاح کنید تا این بادهای مزاحم دست از شکم و روده‌های‌تان بردارند.

درمان نفخ با تغییر عادت‌ها

گفتیم که بلعیدن بیش از اندازه هوا، یکی از دلایل نفاخ شدن دستگاه گوارش است. حتما شما هم دیده‌اید که نوزادانی که از شیشه‌شیر تغذیه می‌کنند یا پستانک می‌مکند، شب‌ها بخاطر دل درد و نفخ خواب‌شان نمی‌برد. اگر شما هم مثل آنها با عادات نادرستی مثل هورت کشیدن چای یا غذاهای مایع، به بدن‌تان هوای زیادی وارد کنید به سرنوشت آنها دچار می‌شوید.

برای فرار از این مشکل باید آب، چای و مایعات دیگر را آرام آرام و جرعه جرعه بنوشید و البته در میان وعده‌های غذایی آب نخورید و در زمان غذا خوردن حرف نزنید تا هوای بیشتری به دستگاه گوارش‌تان وارد نشود.

با تغییر رژیم غذایی

حتی آدم‌هایی که دستگاه گوارش سالم دارند، با خوردن غذاهای نفاخ می‌توانند برای خودشان دردسر ایجاد کنند. برای درمان نفخ، باید ماده غذایی که شما را به این حال می‌اندازد را شناسایی کنید.

بعضی‌ها وقتی شیر و کشک می‌خورند نفخ می‌کنند و خوردن تخم مرغ بعضی‌ها را به این حال می‌اندازد. اغلب افراد هم وقتی حبوبات، ترب، پیاز و انواع کلم را می‌خورند دچار نفخ شدید می‌شوند.البته میوه‌هایی مثل هلو، گلابی، انار و زردآلو هم می‌تواند افراد مستعد را دچار نفخ کند.

بد نیست بدانید که با مصرف نوشیدنی‌های گازدار و خوردن فست فود هم زمینه را برای ایجاد این گازها در روده‌های‌تان فراهم می‌کنید.

درمان نفخ

با تنظیم خواب و خوراک

بی‌نظمی در وعده‌های غذایی، یکی دیگر از دلایل ایجاد نفخ است. اگر هیچ کدام از خوراکی‌های گفته شده را  نمی‌خورید اما باز هم نفخ می‌کنید، باید برای غذا خوردن ساعت کوک کنید. وقتی صبحانه، نهار و شام‌تان را درست سر ساعت هر روز بخورید، احتمال نفخ کردن‌تان پایین می‌آید. پس بی‌اشتهایی و زیاد بودن مشغله را بهانه نکنید و برای غذا خوردن وقت شناس باشید.

با پروبیوتیک‌ها

گاهی فکر می‌کنید بادهای مزاحم بخاطر خوردن غذای خاصی در دل‌تان جا خوش کرده‌اند اما وقتی به خیال خودتان عادات غذایی‌تان را هم اصلاح می‌کنید، مشکل برطرف نمی‌شود. وقتی باکتری‌هایی که همیشه در روده شما زندگی می‌کنند، بیش از اندازه رشد می‌کنند و تکثیر می‌شوند، گاز بیشتری در روده‌های شما تولید می‌شود و نفخ می‌کنید.

اینجاست که از هیچ شربت ضد نفخی هم کاری ساخته نیست و با مصرف بیشتر مواد غذایی حاوی پروبیوتیک مثل ماست لاکتیویا، یا اضافه کردن پودر‍‌های پروبیوتیک به ماست و غذاهایی که می‌خورید، می‌توانید به درمان نفخ امیدوار باشید.

با رهایی از اضطراب

اگر کار سخت، طاقت فرسا و یا پر استرسی دارید، طبیعی است زیاد نفخ کنید. شاید برای‌تان عجیب باشد اما حالات عصبی و روانی شما مستقیما روی دستگاه گوارش‌تان تاثیر می‌گذارند. آدم‌هایی که از پس مهار استرس‌های‌شان بر نمی‌آیند و بخاطر موقعیت خاصی که در آن قرار دارند، مدام با استرس و تنش دست و پنجه نرم می‌کنند، بیشتر دچار نفخ می‌شوند.

اگر خودتان از پس مبارزه با اضطرابی که دچارش شده‌اید برنمی‌آیید، باید از یک متخصص کمک بگیرید. یادتان نرود که سلامت روان شما بیشتر از هر عامل دیگری می‌تواند به سالم ماندن جسم‌تان و طولانی شدن عمر شما کمک کند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *