دلایل پوکی استخوان در سالمندان

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1837 بازدید

از هر سه زن، یک زن پوکی استخوان را بعد از ۵۰ سالگی تجربه می‌کند و از هر ۵ مرد، یک نفر گرفتار این مشکل می‌شود. پوکی استخوان در سالمندان به ویژه در میان زنان سالمند، مشکلی جدی و جهانی است. بنیاد بین‌الملی پوکی استخوان، می‌گوید که هر ۳ ثانیه، در جهان یک استخوان می‌شکند. برخی از آمارها، می‌گویند که از هر ۴ زن بالای  پنجاه سال ایرانی، یک نفر به این درد دچار است.

استخوان ایرانی‌ها در خطر است

آمارهای نه چندان جدید، از افزایش تعداد مبتلایان پوکی استخوان در ایران خبر می‌دهد. درحالی که در سال ۱۳۸۰، تنها ۱۵ درصد ایرانی‌ها پوکی استخوان داشته‌اند، در سال ۱۳۹۰، این رقم به ۳۴ درصد رسیده بوده و آمار دقیقی از وضعیت مبتلایان به این اختلال در سالهای اخیر در دست نیست. پوکی استخوان دردی نیست که یک شبه به جان قربانیانش بیفتد. تراکم استخوان‌های افراد مبتلا به این بیماری، به مرور و در گذر سالها کم می‌شود و بدن آنها توان جبران آسیب و جاگیزین کردن استخوان‌های قدیمی از دست رفته را از دست می‌دهد.

از دست دادن استخوان‌ها، همیشه به بالا رفتن سن وابسته نیست. اما در اغلب موارد، با نزدیک شدن به پیری شدت می‌گیرد و به ویژه در زنان، با رسیدن به دوران یائسگی، سرعت می‌گیرد. زنان سالخورده، هر سال حدود ۷ درصد از بافت استخوان‌هایشان را از دست می‌دهند و مردان سالم گرچه آرام‌تر دچار این تحلیل استخوانی می‌شوند، اما احتمال دچار شدنشان به پوکی استخوان در پیری، چندان هم پایین نیست. 

استرس استخوان را پوک می‌کند

تنها تامین نیاز بدن به ویتامین D و کلسیم نیست که می‌تواند سلامت استخوان‌ها را حفظ کند. محققان می‌گویند کسانی که بیش از اندازه با استرس درگیر هستند، بیشتر گرفتار پوکی استخوان می‌شوند. از نظر آنها اضطراب و فشارهای روانی مداوم، استخوان‌ها را پوک و زمینه را برای شکستن آنها فراهم می‌کند. محققان می‌گویند آدم‌های مضطرب، اغلب سبک زندگی سالمی ندارند. زیاد سیگار می‌کشند، میلی به ورزش کردن ندارند و عادات غذایی مخربی دارند که سلامت استخوان‌های آنها را خدشه‌دار می‌کند.

مصرف ماست کلسیویتا بهترین راه برای دریافت نیاز روزانه کلسیم و ویتامین D شما خواهد بود. کلسیویتا علاوه بر کلسیم و ویتامین D دارای باکتری‌های فعال است که به سلامت دستگاه گوارش و قوی‌تر شدن سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

پوکی استخوان در سالمندان

رابطه سرطان سینه با پوکی استخوان در سالمندان

مطالعات نشان می‌دهد زنانی که سابقه دچار شدن به سرطان سینه را داشته‌اند، دوبرابر همتایان خود در معرض پوکی استخوان قرار دارند. از نظر متخصصان، تغییرات هورمونی ناشی از درمان‌های تجویز شده برای سرطان سینه، می‌تواند به کاهش تراکم استخوان‌ها منجر شود.

پروبیوتیک بخورید تا پوکی استخوان نگیرید

محققان می‌گویند مصرف پروبیوتیک‌ها، به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند و احتمال پوکی استخوان سالمندان را کمتر می‌کند. با توجه به بررسی‌های انجام شده، ورودی باکتری‌های پروبیوتیک به بدن، نه تنها بر مغز و دستگاه گوارش، بلکه بر استخوان‌ها هم تاثیر می‌گذارد و مصرف مداوم آن، احتمال پوکی استخوان در سالمندان را کمتر می‌کند. (خرید ماست لاکتیویا کاله از دیجی‌کالا)

هم می‌شکند؛ هم جوش نمی‌خورد

زنان میانسال و سالخورده، تصور می‌کنند که پوکی استخوان، تنها در صورت شکستن استخوان‌ها در اثر یک حادثه، سلامت آنها را تهدید می‌کند. آنها با گفتن جملاتی مثل «حواسم نبود و از پله افتادم؛ استخوانم شکست و دیگر جوش نخورد!» مشکلشان را توضیح می‌دهند.

معنای چنین جملاتی این است که این افراد، چیزی در مورد پوکی استخوان در سالمندان نمی‌دانند و از اینکه چطور این بیماری آینده‌شان را تهدید می‌کند بی‌خبرند. پوکی استخوان، تنها مانع جوش خوردن استخوان‌های شکسته نمی‌شود. کم شدن تراکم استخوان‌ها، دلیل اصلی شکستن آنهاست و مشکل پیش از چیزی که فکر می‌کنند، برای آنها ایجاد شده است.

درواقع شاید این افراد در صورت داشتن استخوان‌های سالم، بهتر تعادل خود را حفظ کرده و زمین نمی‌خوردند یا شاید در صورت زمین خوردن، چنین ضربه‌ای اصلا باعث شکستگی استخوانشان نمی‌شد و تنها عوارضی مثل ضرب‌دیدگی و کوفتگی را به جا می‌گذاشت.

تامین نیاز بدن سالمندان به ویتامین دی و کلسیم کار آسانی نیست. جذب ویتامین دی در این سالها پایین‌تر از دوران جوانی است. اما مصرف مکمل‌های دارویی و محصولات غنی‌شده‌ای مثل ماست کلسیویتا، می‌تواند به سلامت استخوان این سالمندان کمک کند.

دلیل رفتن به خانه سالمندان

بعضی از پژوهشگران می‌گویند حدود نیمی از افرادی که گرفتار شکستگی لگن می‌شوند، توان تنها زندگی کردن و رسیدگی به کارهای شخصی‌شان را از دست می‌دهند. شکستگی حاد و ترمیم نا‌پذیر استخوانی یکی از دلایل اصلی رفتن سالخوردگان به خانه سالمندان است.

پوکی استخوان در سالمندان مشکلی نیست که یک‌شبه ایجاد شده باشد. متخصصان معتقدند که از قبل از رسیدن به سی سالگی، باید برای حفظ سلامت استخوان‌ها تلاش کرد و با اصلاح سبک زندگی، احتمال شکستن آنها در آینده را کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *