دندان شما هم به ارتودنسی نیاز دارد؟

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1317 بازدید

یک لبخند زیبا، با دندان‌های سفید و صافی که از پشت لب‌ها بیرون می‌زنند،‌ می‌تواند تاثیر خوشایندی را بر فرد مقابل بگذارد. نمی‌توانید انکار کنید که زیبایی شما بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی‌تان تاثیر دارد و البته نمی‌توانید منکر این واقعیت شوید که دندان‌های به‌هم‌ریخته و کج، به سلامت جسم شما هم آسیب می‌زنند. برای اینکه بدانید دندان‌های شما نیاز به ارتودنسی دارد یا نه، ادامه این مطلب را بخوانید. ما به شما می‌گوییم که برای مرتب کردن دندان‌هایتان باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید یا سراغ جراحان فک و صورت بروید.

خیلی دیر شده؟

اغلب متخصصان معتقدند که دندان‌های کودکان در حدود ۷ سالگی، باید به لحاظ نیاز به ارتودنسی بررسی شوند؛ اما برای انجام این کار بهتر است تا حدود ۹ یا ۱۰ سالگی بچه‌ها صبر شود. از نظر برخی متخصصان تا ۱۲-۱۳ سالگی هم برای انجام این کار می‌توان صبر کرد، اما بهتر است که ارتودنسی کودکان را به بعد از ۱۶ سالگی موکول نکرد. با این وجود نمی‌توانید در مورد صاف شدن دندان‌هایتان بعد از گذشت این دوره سنی هم ناامید باشید.

ارتودنسی یا جراحی فک؟

درست است که بهترین زمان برای ارتودنسی، قبل از ۱۶ سالگی است، اما اگر از این سن گذشته‌اید و تا امروز فکری به حال صاف شدن دندان‌هایتان نکرده‌اید، نباید ناامید شوید. شما بعد از این سالها، البته با سختی بیشتری، می‌توانید دندان‌هایتان را صاف کنید.

اما یک نکته مهم را از یاد نبرید. همه مشکلات دندانی را با کمک ارتودنسی نمی‌توان برطرف کرد. در صورتیکه انحراف فک شما به جلو یا عقب زیاد باشد، باید کار را به جراح فک و صورت بسپرید.

اگر از دوره نوجوانی گذشته‌اید و پیش از این برای صاف شدن فکتان کاری نکرده‌اید، نگران نباشید. نوجوانی اصلا زمان خوبی برای جراحی فک نیست و باید در سنین بالاتر، با جراحی استخوان فک را به وضعیت طبیعی برگرداند.

ارتودنسی

متحرک بهتر است یا ثابت؟

اگر ناهنجاری‌های فکی و دندانی شما شدید نباشد و سنتان هم بالا نرفته باشد، احتمالا متخصصان با روش ارتودنسی متحرک مشکل را حل می‌کنند. تحمل پلاک‌های متحرک آسان‌تر است و با کمکشان می‌توان انحراف‌های خفیف دندانی و فکی را برطرف کرد.

اما اگر کج بودن دندان بیشتر از حدی باشد یا به دلیل بالا رفتن سن مقاومت دندان‌ها بالاتر رفته باشد، پلاک‌های متحرک از پس برطرف کردن مشکل شما برنخواهند آمد و باید روش ارتودنسی ثابت را انتخاب کنید.

اگر سراغ پلاک‌های ثابت رفته‌اید …

دوره کامل ارتودنسی بین ۶ ماه تا ۳ سال طول می‌کشد و ماندن پلاک‌های ثابت روی دندان‌ها، می‌تواند سلامت آنها را تهدید کند. باقی ماندن تکه‌های ریز غذا لای براکت‌ها، می‌تواند زمینه پوسیدن دندان‌هایتان را ایجاد کند.

مصرف کافی لبنیات، پرهیز از خوردن مواد قندی و دقت کردن در استفاده از مسواک‌های مخصوص ارتودنسی، می‌تواند به سلامت دندان‌هایتان در این دوره حساس کمک کند.

چرا نباید با دندان‌های کج بسازید؟

پیشگیری از کج شدن دندان‌ها، همیشه کار شما نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ژنتیک هم در کج شدن دندان‌ها و دچار شدن به انحراف‌های فکی هم می‌تواند تاثیر داشته باشد.

قرار داشتن دندان‌ها در وضعیت نامناسب تنها به زیبایی شما صدمه نمی‌زند. افرادی که از دندان‌های ردیف بی‌بهره‌اند، علاوه بر زیبایی، در تنفس و تغذیه هم دچار مشکل می‌شوند و به خوبی افرادی که دندان صاف دارند، از پس ادا کردن همه حروف و کلمات برنمی‌آیند.

همه این مشکلات ایجاد شده می‌تواند به اعتماد به نفس افراد صدمه بزند و به همین دلیل ارتودنسی کردن دندان در سن مناسب، می‌تواند بر دیگر جنبه‌های زندگی‌ افراد هم تاثیر بگذارد.

گذشته از این، فاصله‌های بین دندان‌ها، فضای خوبی را به غذاهای باقی‌مانده در دهان اختصاص می‌دهند و زمینه را برای پوسیدگی دندان‌ها فراهم می‌کنند. پس نه تنها دندان‌هایی که روی هم سوار شده‌اند به درمان ارتودنسی نیاز دارند، بلکه دندان‌های فاصله‌دار هم به اصلاح با این روش نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *