راهکارهایی برای پایبند بودن به رژیم لاغری

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
1368 بازدید

به عنوان کسی که انواع و اقسام رژیم‌های لاغری را امتحان کرده و مرتبا نوسان و افزایش وزن داشته، احتمالا مهم‌ترین دغدغه‌تان پایبند بودن به رژیم‌تان و دنبال دلیل برای این مشکل است. در این مقاله می‌خواهیم چند راهکار برای این که بتوانید به رژیم لاغری تان پایبند باشید به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید. (اگر رژیم گرفته‌اید و درگیر بازگشت تدریجی وزن شده‌اید، این مقاله را بخوانید: چطور جلوی بازگشت وزن بعد از لاغری را بگیریم؟)

چطور به رژیم لاغری مان پایبند باشیم

انگیزه داشته باشید

اگر می‌‌خواهید به رژیم‌‌ لاغری‌تان پایبند باشید، فراموش نکنید که مهم‌ترین عامل داشتن انگیزه است. باید به خودتان انگیزه دهید و مدام یادآوری کنید که دنبال بهترین‌ها هستید. می‌خواهید وارد یک ماراتنی شوید که بدون انگیزه به هدف‌تان نخواهید رسید.

اهداف واقعی تعیین کنید

اهداف‌تان را تعیین کنید و آن‌ها را روی کاغذ بیاورید. برای این که انگیزه‌تان از بین نرود، اهداف‌تان را تقسیم‌بندی کنید و اهداف کوچک‌تری تعیین کنید. برای مثال بنوسید: “می‌خواهم در عرض دو هفته ۲ کیلوگرم کم کنم.” از خودتان توقع زیاد نداشته باشید؛ مثلا این که بخواهید در دو هفته ۵ کیلو وزن کم کنید کاری نشدنی است. حتی اگر گرسنگی بکشید در چنین زمان کوتاهی نمی‌توانید اینقدر وزن کم کنید.

وزن و ترکیب بدنی‌تان را بررسی کنید

وزن و بادی کمپوزیشن (BCA) بدن‌تان را بگیرید. وزن شما در مورد شاخص توده بدنی‌تان یا BMI می‌گوید؛ این که سالم هستید یا اضافه وزن دارید. BCA در چگالی عضله و چربی را در بدن‌تان نشان می‌دهد. این کمک می‌کند تا متخصص تغذیه یا مربی رژیم و روال تمرینی‌تان را به بهترین شکل انتخاب کند.

از خودتان عکس بگیرید

قبل از شروع رژیم لاغری از کسی بخواهید که از زوایای مختلف از شما عکس بگیرد. یا این که جلوی آینه بایستید و از خودتان عکس بگیرید. یک لباس تنگ بپوشید که فرم بدنتان کاملا مشخص باشد. سپس بایستید و از روبه‌رو، از پشت و از نیمرخ عکس بگیرید. بعد از دو هفته عکس را مشاهده کنید تا تغییرات در بدنتان را احساس کنید.

برنامه ریزی داشته باشید

شاید فکر کنید برنامه ریزی رژِم غذایی یک مسئولیت اضافی و کاری بیهوده است. لازم نیست برای یک هفته تمام برنامه ریزی کنید. فقط برنامه فردا را بچینید و مواد غذایی که می‌خواهید بخورید را بنویسید. این کار علاوه بر این که باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود، باعث می‌شود از خوردن غذاهای ناسالم جلوگیری کنید.

رژیم‌های فانتزی را فراموش کنید

رژیم غذایی فانتزی فقط فانتزی و غیر عملی است. به ویژه اگر قادر نباشید برای مدت طولانی رژیم‌تان را نگه دارید. بنابراین رژیمی انتخاب کنید که بتوانید به آسانی رعایت کنید. کاهش وزن یک تغییر سبک زندگی است.

غذاهای ناسالم را جلوی دستتان نگذارید

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید انجام دهید این است که غذاهای ناسالم را از آشپزخانه‌تان بیرون ببرید؛ به طوری که حتی کوچک‌ترین فرصتی نداشته باشید تا سراغشان بروید. کابینت آشپزخانه، یخچال و فریزر را از غذاهای سالم مانند سبزیجات، میوه‌ها و آجیل پر کنید.

همراه ورزشی داشته باشید

همراه یا شریک تمرینی کمک می‌کند که شما انگیزه بیشتری داشته باشید. در واقع، تمرین با یک شریک باعث می‌شود تمرینی لذت‌بخش‌تر و موثر داشته باشید.

در خانه غذا بخورید

غذای خانگی بهترین گزینه است. چون می‌توانید کالری غذاهایی که می‌خورید را اندازه‌گیری کنید و هر زمانی که می‌خواهید غذا بخورید.

گرسنگی نکشید

هنگامی که شروع به رژیم لاغری می‌کنید، در چند روز اول میزان زیادی از وزن آب بدنتان را از دست خواهید داد. سوزاندن چربی یک روند آهسته است. اگر فکر می کنید که برای تسریع کاهش وزن، باید گرسنه باشید، اشتباه می‌کنید. گرسنگی تنها بدن شما را در حالت “گرسنگی قرار می‌دهد” و هر کالری را به جای استفاده از آن برای اجرای عملکرد طبیعی بدن، به شکل چربی ذخیره می‌کند. بنابراین، به جای از دست دادن وزن، وزن خواهید گرفت.

اگر خیلی زود احساس گرسنگی می‌کنید، آب بخورید

راهکارهایی برای پایبند بودن به رژیم لاغری

باید مراقب باشید تا بدن‌تان دهیدراته نشود. آب هوموستاز و pH داخلی را حفظ کرده و سموم را از بین می‌برد که به نوبه خود، باعث افزایش متابولیسم و سایر توابع بدن می‌شود. اگر ظرف یک ساعت پس از غذا احساس گرسنگی می‌کنید، آب بنوشید.

وعده غذایی متعادل داشته باشید

رژیم‌های غذایی متعددی وجود دارد که از شما می‌خواهند که گروه غذایی خاصی را حذف یا روی یک گروه غذایی خاص تمرکز کنید. این رژیم‌ها کار می‌کنند اما کوتاه مدت هستند. بنابراین یک وعده غذایی متعادل داشته باشید. رژیم شما باید حاوی پروتئین، چربی‌های سالم و کربوهیدرات و سبزیجات و غیره باشد.

بیش از حد میوه نخورید

میوه خوب است. اما به اندازه! میوه‌ها دارای قند فروکتوز هستند که اگر شما بیش از حد مصرف کنید، به عنوان چربی ذخیره می‌شوند. بنابراین، اگرحین رژیم لاغری گرسنه می‌شوید در مصرف میوه زیاده‌روی نکنید، آب یا چای سبز بنوشید و از مصرف میوه‌هایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند، پرهیز کنید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *