علائم آلزایمر
علائم آلزایمر

راه‌های طبیعی تقویت حافظه

0,0 rating
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
992 بازدید

همه ما گاهی فراموشکار می‌شویم به خصوص زمانی‌که به شدت سرگرم هستیم.  اگرچه این موضوع طبیعی به نظر می‌رسد اما فراموشکاری می‌تواند عذاب‌آور و طاقت‌فرسا باشد. ژنتیک در فراموشی به خصوص در اختلالات جدی‌تر مانند آلزایمر نقش اساسی دارد. تحقیقات نشان داده‌است که سبک زندگی و رژیم‌غذایی هم در تقویت حافظه نقش دارند. در اینجا راه‌های طبیعی تقویت حافظه را بخوانید.

 

راه‌های طبیعی تقویت حافظه

در این مقاله به راه‌های طبیعی برای تقویت حافظه و پیشگیری از فراموشی می‌پردازیم. در ادامه ۱۴ روشی که به صورت علمی اثبات شده‌اند را بخوانید.

کاهش مصرف شکر

استفاده بیش از اندازه شکر به مشکلات سلامتی از جمله بیماری‌های نورولوژیکی منجر می‌شود. تحقیقات نشان داده‌است که رژیم غذایی پرشکر منجر به فراموشی و کاهش حجم مغز به ویژه در نواحی که مسئول ذخیره حافظه کوتاه‌مدت هستند می‌شود. براساس تحقیقات انجام‌شده برروی ۴۰۰۰ نفرنشان داد افرادی که مصرف شکرشان بالا بوده و نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه مصرف می‌کردند به صورت میانگین دچار فراموشی و کاهش حجم مغز بیشتری نسبت به سایر افراد شدند.
کاهش مصرف قند نه تنها برای پیشگیری از فراموشی بلکه برای سلامت کلی بدن مناسب است.

مکمل روغن ماهی

روغن ماهی سرشار از امگا ۳، (EPA) و (DHA) است. این اسید‌های چرب برای سلامت بدن ضروری است و اثبات شده‌است که در کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی،‌کاهش التهاب،‌ کاهش اضطراب و نگرانی و تقویت مغز و سلامت روان نقش دارد.
مطالعات زیادی نشان داده‌است که مصرف ماهی و مکمل‌های ماهی به تقویت حافظه به خصوص در افراد مسن‌تر کمک می‌کند.

تقویت حافظه

تمرکز و مدیتیشن

انجام تمرینات مدیتیشن و بالابردن تمرکز به رفع استرس و نگرانی، کاهش درد، کاهش فشار خون و تقویت حافظه به خصوص حافظه کوتاه‌مدت کمک می‌کند. هم مدیتیشن منجر به افزایش ماده خاکستری مغز که دارای یاخته‌های عصبی است می‌شود. با افزایش سن ماده خاکستری مغز کاهش می‌یابد که این موضوع باعث ایجاد فراموشی و کاهش شناخت می‌شود.

حفظ وزن مناسب

برای اینکه سلامت شما حفظ شود باید ذهن و بدنتان در تعادل کامل باشند. مطالعات زیادی در زمینه ارتباط چاقی و زوال عقل و فراموشی انجام شده ‌است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اضافه وزن می‌تواند باعث تغییراتی در ژن‌های مرتبط به حافظه شود. همینطور می‌تواند باعث مقاومت به انسولین و التهاب شود که هر دو مورد بر روی حافظه تاثیر منفی دارد.

خواب کافی

خواب نقش بسیار اساسی در طبقه‌بندی خاطرات دارد. در طول خواب، مغز اطلاعات موجود در حافظه کوتاه مدت خود را به حافظه بلند‌مدت منتقل می‌کند. بنابراین کم‌خوابی و بی‌خوابی تاثیر منفی بر حافظه می‌گذارد.

تمرینات ذهنی

این تمرین ذهنی (Mindfulness) شرایط ذهنی است که در آن تمرکز خود را روی زمان حال متمرکز کرده و آگاهی خود نسبت به اطراف و احساسات درونی خود را بالا می‌برید.
با انجام مداوم این تمرینات می‌توان مغز را تمرین داده و اتصالات جدید در آن ایجاد کرد، با این روش حتی می‌توان عادات نامناسب را ترک کرده و آن‌ها را با عادات سالم و مناسب جایگزین کرد. با انجام این تکنیک‌ها استرس کاهش یافته، تمرکز بالا می‌رود و حافظه نیز تقویت می‌گردد.

ویتامین D

ویتامین D نقش‌های اساسی در بدن ایفا می‌کند. کمبود این ویتامین در سرزمین‌های سردسیر و در افرادی که پوست تیره دارند رایج‌تر است. با انجام آزمایشاتی در طول پنج سال، مشاهده شد افرادی که میزان ویتامین D خونشان از ۲۰ نانوگرم در میلی‌لیتر کمتر بوده در مقایسه با افرادی که این ویتامین در خونشان نرمال بوده‌است، بیشتر دچار فراموشی و سایر اختلالات دهنی شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *