روش‌های جذب کلسیم

1,0 rating based on 1 rating
1,0 | 0 دیدگاه | 1 بازخورد
زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان مطالعه : 3 دقیقه
3892 بازدید

فراوان‌ترین ماده کانی در بدن انسان کلسیم است. بدن انسان حدود یک کیلوگرم کلسیم دارد اما در افراد مختلف با توجه به بافت و حجم استخوان‌ها این مقدار متفاوت است. با این که این ماده در بسیاری از مواد غذایی یافت می‌شود، بخش قابل توجهی از مردم هنوز کلسیم را بسیار کمتر از آن چه که برای داشتن استخوان‌ها و دندان‌های محکم لازم است، دریافت می‌کنند. در این مقاله درباره روش‌های جذب کلسیم صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نکات و توصیه‌های مهم برای جذب کلسیم

در مصرف لبنیات زیاده‌روی نکنید

وقتی صحبت از کلسیم می‌شود، ناخودآگاه ما را یاد شیر، ماست و پنیر می‌اندازد. درست است این مواد دارای کلسیم هستند. اما در بعضی از موارد مصرف بیش از حد لاکتوز می‌تواند تاثیر منفی روی جذب کلسیم داشته باشد. بنابراین شیر و فرآورده‌های لبنی همیشه هم پاسخگو نیستند و باید مواد غذایی دیگری هم برای جذب کلسیم با آن‌ها مصرف شود. توصیه می‌کنیم، از فرآورده‌های لبنی کم‌چرب استفاده کنید. لبنیات پرچرب مثل کره، خامه و پنیر چرب حاوی کلسیم کم و گاهی فاقد کلسیم است.

ویتامین D بدن‌تان را تامین کنید

ویتامین D باعث افزایش جذب کلسیم می‌شود. ویتامین D با فعال کردن یک پروتئین حامل در روده سبب اتصال کلسیم به این پروتئین شده و جذب کلسیم از طریق جدار روده را آسان می‌کند. کمبود این ویتامین باعث نرمی استخوان می‌شود. از منابع مهم ویتامین دی می‌توان به نور خورشید، ماهی سالمون و به خصوص شیر غنی شده است که علاوه بر تامین ویتامین D، به عنوان منبع مهمی برای دریافت ویتامین E، آهن و روی هم  شناخته می‌شود.

نمک کم بخورید

خوردن غذاهای شور و غنی از سدیم باعث دفع کلسیم به همراه ادرار می‌شود.

بیش از اندازه فیبر نخورید

فیبر بیش از اندازه جذب کلسیم روده را سخت می‌کند. با این که بدن ما نیازمند فیبر است. اما نباید بیش از حد مجاز فیبر مصرف کنید. چون مصرف بیش از حد فیبر، از جذب ویتامین‌های ضروری و عناصر معدنی مورد نیاز، جلوگیری کرده و عامل کمکی برای جذب نشدن کلسیم و در نتیجه ایجاد پوکی استخوان است.

مواد غذایی حاوی اگزالات را به اندازه مصرف کنید

اگزالات، با جذب کلسیم تداخل می‏کند. مواد غذایی حاوی اگزالات شامل بادام، بادام‏زمینی، چغندر و برگ چغندر، ریواس، اسفناج، کلم، کاکائو، چای، آلو و توت‏ها است. سبوس گندم را هم به میزان متوسط مصرف کنید، چون مصرف زیاد آن، با جذب کلسیم تداخل ایجاد می‌کند.

مکمل کلسیم مصرف کنید

اگر منابع مورد نیاز کلسیم بدن‌تان را با مواد غذایی نتوانستید، تامین کنید. استفاده از مکمل کلسیم بسیار مفید است. بنابراین به پزشک معالجه کنید تا در صورت تشخیص کمبود کلسیم بر حسب مقدار نیاز بدنتان مکمل کلسیم برای‌تان تجویز کند.

از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنید

چربی غذا با کلسیم داخل روده تداخل ایجاد کرده و مانع از جذب کلسیم می‌شود.

دانه‌ها و مواد غذایی حاوی کلسیم مصرف کنید

دانه‌هایی مثل خشخاش، کنجد و دانه چیا دارای مقادیر قابل توجهی از کلسیم هستند. برای مثال یک قاشق غذا خوری دانه خشخاش دارای ۱۲۶ میلی‌گرم کلسیم است. هم‌چنین این دانه‌ها دارای اسید چرب امگا ۳ و پروتئین‌هایی‌اند که برای بدن مفید هستند.

انواع مواد غذایی مثل سیب‌زمینی، کدو، نخود و صیفی‌جات و ریشه بعضی از این مواد منبع خوب و مناسبی برای تامین کلسیم هستند و در جذب کلسیم هم مشکلی به وجود نمی‌آورند.

جذب کلسیم
جذب کلسیم

مقدار مورد نیاز کلسیم برای هر فرد بر حسب میلی‌گرم

  • نوزادان تا سن ۳ سال ۴۰۰
  • کودکان ۴ تا ۶ سال سن ۷۰۰
  • کودکان ۷ تا ۱۰ سال سن ۸۰۰
  • مردان نوجوان و بالغ ۸۶۰ تا ۱۲۰۰
  • زنان نوجوان و بالغ ۱۰۰۰
  • زنان حامله ۱۳۰۰
  • زنان شیرده ۱۳۰۰

در صورت وجود بیماری‌هایی مثل بیماری روماتیسمی یا مصرف بعضی از داروها مثل کورتیکواستروئیدها نیاز به کلسیم و ویتامین D افزایش می‌یابد که دوز مورد نیاز باید با نظر پزشک معالج تعیین شود.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *