روش‌های خانگی برای درمان گرمازدگی

0,0 rating
زمان مطالعه : 2 دقیقه
زمان مطالعه : 2 دقیقه
1571 بازدید

هوای داغ تابستان این روزها افراد زیادی را گرفتار گرمازدگی می‌کند. گرمازدگی وضعیت حادی است که سیستم تنظیم کننده دمای بدن از کار افتاده و نمی‌تواند گرمای اضافی را از بدن خارج کند. در نتیجه برخی اندام‌های اصلی بدن دچار مشکل می‌شود. در اکثر مواقع گرمازدگی بدون نیاز به مراجعه به پزشک و با روش‌های خانگی قابل درمان است. در ادامه به چند روش موثر و خانگی برای درمان گرمازدگی خواهیم پرداخت.

درمان گرمازدگی در خانه

گرمازدگی

شربت سکنجبین با یخ

نوشیدن شربت سکنجبین با یخ برای درمان گرمازدگی بسیار موثر است. شربت سکنجبین حرارت معده را به سرعت کاهش داده و معده و روده را شست‌وشو می‌دهد. ترکیب سکنجبین با تخم کاسنی و مقداری گلاب نیز برای کسانی که دچار گرمازدگی یا حتی نفخ معده می‌شوند، بسیار مفید است. نوشیدن این شربت برای مبتلایان به زخم معده و روده به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

عناب و زرشک

عناب را در آب بجوشانید و دم کرده آن را با زرشک و مقداری شکر به صورت خنک میل کنید. علاوه بر آن عناب دارای خواص بسیار زیادی مثل ضد التهاب، تنظیم کننده قند خون، تنظیم کننده دستگاه گوارش و غیره است.

خاکشیر یخ‌زده و شربت آبلیمو

خاکشیر یخ‌زده همراه با شربت آبلیمو برای درمان گرمازدگی موثر است. چون خاکشیر ملین است سعی کنید برای جلوگیری از اسهال، خاکشیر را به صورت یخ‌زده مصرف کنید. برای درست کردن این نوشیدنی مقداری خاکشیر و آب را داخل جا یخی فریزر قرار دهید و داخل شربت آبلیمو بریزید.

هندوانه

برای رفع عطش در اوج گرمای تابستان، خوردن یک میوه تابستانی آبدار و خنک کننده مثل هندوانه، خیار و خربزه نیز یکی از راه‌های موثر است. هندوانه که طرفدار بسیار زیادی هم دارد و اکثرا جای بقیه میوه‌ها را در فصل تابستان پر می‌کند، میوه‌ای با طبیعت سرد است که برای افراد با مزاج گرم بسیار مناسب است. مربای پوست هندوانه نیز برای رفع حرارت و تشنگی بسیار مفید است.

تخم شربتی

تخم شربتی یا دانه گیاه ریحان به خاطر لعاب دار بودن مقدار زیادی آب جذب خود کرده و حالت ژله‌ای پیدا می‌کند که برای رفع عطش و تشنگی به صورت محلول در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طب سنتی از این دانه به عنوان رفع کننده التهاب دستگاه تناسلی و مجاری ادرار استفاده می‌شود.

به لیمو

به لیمو گیاهی به صورت درختچه است که در طب سنتی ایران به عنوان آرامش بخش، ادرارآور، ضد تشنج، رفع سردرد و سرگیجه و تپش قلب مورد استفاده می‌شود. در حال حاضر این گیاه ه به صورت درختچه است یک عطش‌زدای قوی به حساب می‌آید.

گلاب و یخ

بنابر تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از بهترین راه‌ها برای درمان گرمازدگی نوشیدن گلاب با مقداری یخ به قدری که باعث استفرغ شود. گلاب خنک نیز تا مقداری حرارت بدن را کاهش داده و موجب تقویت بدن می‌شود.

نکات کلی برای رفع گرمازدگی

  • هنگامی که گرمازده می‌شوید، به دلیل تمایل شدید به نوشیدن مایعات سرد و یخ باید مواظب باشید تا دچار تحریک معده و برهم خوردن وضعیت سیستم گوارش بدن نشوید. بنابراین آهسته و به تدریج مایعات بنوشید.
  • از قرار گرفتن در معرض مستقیم باد کولر، گرفتن دوش آب سرد به دلیل ایجاد شوک و عفونت‌های تنفسی جدا خودداری کنید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *